Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pareri in legatura cu un antecontract
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
hexis
Salutari tuturor!
Problema este urmatoarea: m-am inteles cu o persoana asupra pretului unei masini (nu conteaza masina), pretul fiind 5700 euro.
Masina are un plastic de la bara fata rupt, un carlig de jeep care a dat cu spatele in parcare a facut o gaura in el, precum si putin bara indoita jos (plus vopseaua putin sarita), la acestea se adauga doua urme de lovire (urme de pumn, a fost omul nervos) deaupra usii spate unde tabla este infundata, vopseasua nesarita.
Omul are casco, dar ca sa o faca mi-a cerut un avans de 3000 euro, ca sa fie convins ca iau masina si nu o repara degeaba sa zica altcineva de ce a schimbat bara (accident, etc,etc), bineinteles cu precontract, clauze etc.
Eu i-am oferit 500 euro ca un angajament (zic eu destul de serios ca iau masina) pentru ca 3000 mi se pare exagerat si a refuzat.
Ca el vrea sa dea avans pentru leasing la un van, pentru ca nu poate sa stea fara masina (are o firma de amenajari interioare.)
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc.
ciumiki
stai linistit. daca are casco o facea si fara a cere ceva, apoi la vanzare ,pe baza facturii putea sa demonstreze ce reparatii s-au facut la masina.
clr
E greu de spus care e zona acestui tip de topic.
Pentru initiator: e plina piata de masini, daca face pe nebunul cauta alta.

Hai sa-ti spun eu un exemplu concret. Acum vreo 2 ani si jumatate am cautat pentru fratele meu o masina pe care luat-o chiar de la cineva de aici de pe forum. Masina avea 2 zgarieturi superficiale pe care la fel, vanzatorul nu le rezolvase sa nu se creada ca a fost lovita, dar masina avea CASCO.

Cum s-a procedat efectiv? Simplu!!! A mers la CASCO si a deschis dosarele fara sa bage masina in reparatie. Fratele meu a cumparat masina si a primit odata cu actele si pe cele ale dosarelor de dauna ramanand sa mearga el sa repare masina. Dosarele sunt valabile 24 de luni, sau ceva de genul asta.

Asa ca solutia ta e foarte simpla. Pune-l sa faca asta, daca are fransiza i-o scazi din pretul de cumparare si cu asta basta. Si daca vrei sa repari masina te duci tu si o faci unde vrei. Daca si asa o da la intors renunta la masina.

Totodata nu uita sa te asiguri la cumparare ca iti da
- ceritifcat fiscal
- dovada ANAF ca si-a platit taxa si n-a recuperat-o (daca este cazul).
espacern
QUOTE(hexis @ 13 Feb 2013, 20:50)
Si totusi poti sa ma ajuti cu un sfat sau ba?

Vezi mai sus!

@+
bob737
casco cred ca e transmisibil, deci poti lua masina asa tu si ti-o faci pe casco. sau cel putin vorbeste cu brokerul respectiv de asigurari care va avea tot interesul sa continui contractul, eventual alt contract nou..
klaus
QUOTE(hexis @ 13 Feb 2013, 21:28)
ca sa fie convins ca iau masina si nu o repara degeaba
*

Baiatul ala nu o repara degeaba!!! In primul rand il obliga legea. In al doilea rand, daca o repara, va putea sa vanda masina direct la pretul cerut, nu mai trebuie sa se complice cu "ca sa repar sa-mi dai un avans" etc.
Treaba e simpla: cat te costa sa le repari? Sa zicem 1000 euro. Vrea sa ti-o vanda in starea actuala, sa scada 1000 euro (sau cat costa). Vrea sa ti-o vanda la pretul care il cere pentru o masina in stare foarte buna, atunci sa o repare.
Fara nici un avans.
Asta cu avansul e vrajeala.

Daca insa nu poti tu sa dormi si vrei sa o iei si cu precontract, scrie in precontract ca daca nu ti-o vinde in 1-2 luni (cat va intelegeti) e obligat la returnarea avansului si la plata a inca 3000 euro in plus (ca la precontractele de vanzari de imobile).
Daca e de acord cu aceasta clauza, atunci poate fi serios, chiar daca nu vrea sa-ti returneze il dai in judecata, ii blochezi conturile etc, ca merita sa te lupti pentru suma aia prin tribunale.
Precontractul obligatoriu facut la notar.
dizzy
Omul are CASCO, isi repara masina pe CASCO, ti-o da reparata, ii dai banii. Avans se da numai la casa.
corbex
Se mai cere avans si cind ti se vinde o teapa.
klaus
Deci:
Initiatorul cica vrea sa cumpere masina de la http://mercador.ro/oferta/bine-intretinuta...6fcb0fbc;r:6;s:
El zice ca are un megane din 2008 (la un moment dat mentiona un numar in semnatura - PH 24 ASE - care se termina in E ca in pozele de vanzare)
Discutia initiala a fost la http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=257...dpost&p=3707039

Eu tind sa dau crezare mentiunilor userului kelyoss care banuieste ca de fapt nu vrea sa o cumpere ci sa o vanda. Dar poate oi gresi si eu si de fapt o fi altceva...
vallixx
Mama, in anuntul ala de pe mercador.....wow, m-a lovit gramatica direct la ficati.
Gizas craist!

Klaus, tu banuiesti ca "hexis" e de fapt vanzatorul nu cumparatorul?

Dupa gramatica, sigur nu e cel care a postat pe mercador..
dr.nils
Nu striu daca scriu unde trebuie, a venit un tip de la o firma si mi-a prezentat un aspirator.
La sfarsitul prezentarii m-a luat valul si am semnat un contract sa il cumpar.
Intre timp l-am gasit mult mai ieftin pe net (la 1/3 din pret) si nu il mai vreau.
Pot anula contractul? Exista in legislatie ceva de care sa ma folosesc pentru a anula contractul? Nu am platit nimic inca si nu a fost livrat.
klaus
fa-i niste poze (scanuri) sa vedem ce scrie in contractul ala.
corbex
Cind vine cu aspiratorul rogi sotia sa-i deschida si s-ai spuna c-a divortat
Leo0608
QUOTE(dr.nils @ 26 Nov 2013, 12:28)
Nu striu daca scriu unde trebuie, a venit un tip de la o firma si mi-a prezentat un aspirator.
La sfarsitul prezentarii m-a luat valul si am semnat un contract sa il cumpar.
Intre timp l-am gasit mult mai ieftin pe net (la 1/3 din pret) si nu il mai vreau.
Pot anula contractul? Exista in legislatie ceva de care sa ma folosesc pentru a anula contractul? Nu am platit nimic inca si nu a fost livrat.
*


Suna si vorbeste cu ei, inainte sa ti-l trimita
Vorbeste cu cel care ti-a incheiat contractul, ii explici ce si cum. E cea mai buna solutie decat sa iti trimita degeaba prin curierat.
Bafta
dr.nils
Am rezolvat amiabil, am vorbit cu tipul care a facut prezentarea si i-am spus ca m-am razgandit si nu il mai vreau.
A fost de acord, mi s-a parut ciudat cat de usor a acceptat ca nu-l mai cumpar, dupa cat de mult a insistat initial la prezentare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.