Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montare proiectoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mariusmoraru
salut, vreau sa montez si eu proiectoarele la dacie, dupa schema lui bygy007 am inteles ce sa fac dar mai am o intrebare: cu - de la proiectoare ma duc direct la buton?
si cum aflu care este + si care este - ?
si am releul asta, imi puteti spune de cat este?
si la buton la care fire trebuie sa leg + si - ?
mentionez ca dacia are bord CN!
val2011
parca sunt numerotati pinii dupa releu? uite o schema cu pinii numerotati.
mariusmoraru
asa este numerotat releul, dar este sigur de 30?
BN64FLO
- de la proiectoare merge pe caroserie
Nu conteza care este + si care - la proiector
La butonul din bord nu ai + si - (ai + si - pt bec dar nu + si - care sa fie intrerupte de buton)
citeste pe releu si gasesti date despre el ,ori scrie I= ,ori xA
mariusmoraru
dar dupa schema asta cu al doilea fir unde merg?

din ce inteleg eu vad ca merge la masa pe care o pui si de la releu
BN64FLO
Da firul - de la proiectoare si cel de - de la releu merg pe caroserie unde vrei tu.
mariusmoraru
mai am o problema, pun firu la buton, aprind faza scurta se aprind si proiectoarele dar cand dau sa le sting de la buton tot nu se sting, se sting numai cand sting farurile si daca nu pun firul de la proiectoare la buton nu merg, cand il pun merg numai cu farurile, ce este de facut?
si la care dintre fire ar trebui legat firul de la proiectoare?
BN64FLO
du un + de la tabloul de sigurante fie el permanent fie el conditionat de contact la un alt buton si atunci nu ar mai trebui sa ai probleme.Asa am facut si eu:am dus un fir de la sigurante la buton,unul de la buton la proiectoare(nu am releu)si - de la proiectoare l-am pus undeva pe aripa interioara.Nu e complicata instalatia.Tu trebuie sa faci urmatoarea chestie:fir sigurante-buton,buton-releu, sigurante-releu si treci firul prin releu si ajungi cu el la proiectoare.(masoara sigurantele sa vezi pe care ai tensiune cu contactul pus)
mariusmoraru
am rezolvat-o, am legat firul be butonul de la 4x4 (care nu functioneza) si merge numai la contact
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.