Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: adeziv diode
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
panaiteiancu
Va rog sa-mi spuneti daca stie cineva cum sunt lipite diodele tip RAG pe sectoarele de aluminiu din puntea redresoare tip nou (NOVA).
Mi s-a defectat alternatorul ( cel cu releu electronic incorporat) de 50 A. Dupa ce l-am desfacut am constatat ca doua diode de pe sectorul de minus "-" erau dezlipite.
Am diode de acst fel dar nu stiu cu ce si cum sa le lipesc. Ma poate ajuta cineva cu vreo idee? Acest adeziv trebue sa fie foarte puternic, sa fie conductiv si sa reziste la temperaturi ridicate.
Multumesc pentru orice informatie.
Razvan_Ionut
tu glumesti nu? ADEZIV? prietene ala e cositor toata ziua...se lipeste cu ciocanul de lipit doh.gif

data viitoare da si tu un SEARCH si continua un topic deja deschis cu PROBLEME DE ALTERNATOR !!!!!!

gen daca , cauti ALTERNATOR o sa primesti multe rezultate cu topicuri cu probleme de incarcare http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Sear...lite=alternator

si daca ne uitam pe sectiunea de tutoriale gasim alt topic interesant : http://www.daciaclub.ro/NOVA-Berlina-t178431.html

rog un moderator sa inchida.
panaiteiancu
Cred ca este o mica neintelegere: puntea de diode se cositoreste pe firele statorului, evident cu letcon, cositor, pricepere, etc;
Diodele redresoare sunt lipite cu un adeziv in interiorul puntii-3 pe segmentul pozitiv si 3 pe segmentul negativ; despre a doua propozitie este discutia.
bygy007
adeziv blink.gif silicon .... radmasa.gif

NU are nici un adeziv sint LIPITE prin puncte sau cositor la partea unde vin infasurarile
iar la radiatoare prin presiune , prin stringerea suruburilor
Razvan_Ionut
sti vorba aia...cand unu iti zice ca esti beat , nu-l bagi in seama , dar cand doi iti spun ca esti beat , te duci si te culci...

foloseste functia SEARCH si continua problema cu "adezivul" pe un topic deja deschis cu probleme de alternator... NU MAI POLUA FORUMUL AIUREA , o sa ajungem doamne fereste sa cautam de o sa ne vina apa-n .... cand vom avea nevoie de ajutor si nu o sa gasim din cauza zecilor de topicuri idioate...
panaiteiancu
Revin cu cateva imagini nu prea reusite, dar o imagine face cat o mie de cuvinte.
Am mai aflat ca s-ar putea sa fie vorba de asazisa "sudura moale" sau brazare, nu m-am putut edifica.
Daca moderatorul va considera topicul inutil, il rog sa-l inchida.
Cu respect.
Razvan_Ionut
bineinteles ca e inutil...ca doar sunt alte enspe mii deschise...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.