Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Folie protectie touchscreen
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
vallyyy
Vreau sa aflu si eu mai multe pareri d-ale voastre in ceea ce priveste utilizarea foliilor de protectie pentru touchscreenurile capacitive.Lasand la o partea avantajele evidente:protectie impotriva zgarieturilor si altor factori externi,ma intereseaza strict cat afecteaza functionalitatea ?
Cautand pe internet am tot gasit fel si fel de pareri,cum ca folia afecteaza sensibilitatea touchului ( lucru adevarat si dupa parerea mea) si din prisma acestui fapt touchul se va defecta ceva mai repede decat daca ar fi fost folosit fara folie.
Totodata in manualul telefonului meu este recomandat ca pentru o performanta optima a touchului sa se indeparteze folia de protectie.
Am mai avut acum 3 ani un telefon cu touch, l-am tinut numai cu tipla pe el si la un an s-a defectat brusc touchul,nu mi-a cazut,nu l-am uzat excesiv etc. si in acelasi timp aveam o colega cu acelasi telefon cumparat in aceeasi perioada ,telefon care l-a batjocorit si tot merge impecabil cred ca si la ora actuala.
Pana la urma cum e mai bine ?
Iulikk
La 5800 am avut folii de protectie (luate de pe ebay... le schimbam in fiecare luna), l-am tinut 2 ani si a mers perfect. La aifon la fel. Din prima zi i-am pus folie. Nu am avut niciun fel de problema. Touch-ul, senzorul de proximitate si de lumina merg ok.

Acum depinde de fiecare, eu telefonul il tin in acelasi buzunar cu cel in care tin cheile, deci pentru mine merita sa dau 10-15 lei pe 2 folii.
corbex
N-am folie din prima zi. Merge perfect. Am zis ca, la ecranul de sticla, folia e ca tampaxul pentru o calugarita batrina. Mi s-a parut mai comod sa tin telefonul in buzunarul celalalt.
Liviu
Am trecut prin toate fazele posibile cu tot felul de folii.

NICI O FOLIE de pe lumea asta nu ofera aceeasi senzatie ca sticla ... daca mai ai si un ecran cu tratament oleophobic atunci ruinezi toata experienta cu folia.

Asa ca acum tin telefon "dezbracat": fara folie, fara husa. Am o husa d'aia "heavy duty" pe care o montez cand merg la activitati in aer liber, unde sansele sa scapi telefonul si sa il strici sunt mult mai mari.

De fiecare data am ajuns sa am ceva zgarieturi pe ecran si carcasa, dar nimic care sa ruineze aspectul .. doar urme normale de uzura.

Deci, raspunsul scurt la intrebarea topicului - CONTRA !
herculane
eu nu prea simt diferenta intre folie si sticla, dpdv al responsivitatii. l-am tinut pana acum cateva saptamani fara folie, pana au aparut zgarieturi fine pe display



Alydor
am si telefon si tableta cu gorilla. Am pus folie pe ele dintr-un motiv simplu. Pe sticla se vad ca dracu amprentele. Cel putin pe tableta ma omoara. Asa ca am ales sa pun folie. La cate telefoane am avut la toate am folosit folie si nu am vazut o inrautatire a situatiei cu folie. E drept ca este importanta si calitatea foliei. Daca iei una subire rau se zgarie ca dracu. Acum caut folie mata pentru telefoane. Are o colega si senzatia e foarte misto. La fel am optat si pentru husa (bumper) pentru telefoane. Avand in vedere ca schimb telefoanele foarte des, aspectul la revanzare conteaza.
In concluzie, sunt pro folie, pro husa


Suma respectelor, Alydor
Garett
De cand mi-a zgariat my better half ecranul cu cercelul nu mai am incredere in gorile, cimpanzei sau alte maimute!
Iar ca husa, dpmdv flipcase-ul rulz big time! Cred ca am vreo 5-6 scapari de telefon la activ, din care vreo 4 fix pe gresie. N-are nici macar o urma!
gabize
In general am grija de telefoane, insa sunt momente in care si gorilla lu' peste se poate zgaria. Asa ca am optat pentru folie, mereu. Insa nu d-aia de 3 lei, ci am cautat intotdeauna sa cumpar din cele bune.
Niciodata nu mi-am pus problema ca ar fi o diferenta, vizibila, la manevrare cu/fara folie. Si nici de defectat nu mi s-au defectat touch-urile, de la folii. Si nici la aspect, sau vizibilitate, nu am vazut diferenta. De fapt, nu ma deranjeaza existenta ei deloc.
Cat despre husa, prefer cand folosesc telefonul sa nu mai fie "conectat" la el nimic. Asa ca, de obicei, il tin intr-un toc de genul:
user posted image
Markos
QUOTE(Alydor @ 22 Feb 2013, 20:16)
La cate telefoane am avut la toate am folosit folie si nu am vazut o inrautatire a situatiei cu folie. E drept ca este importanta si calitatea foliei. Daca iei una subire rau se zgarie ca dracu. Acum caut folie mata pentru telefoane. Are o colega si senzatia e foarte misto. La fel am optat si pentru husa (bumper) pentru telefoane. Avand in vedere ca schimb telefoanele foarte des, aspectul la revanzare conteaza.
In concluzie, sunt pro folie, pro husa
Suma respectelor, Alydor
*


Apropo de folie și de bumper, tocmai ce-am achiziționat pachetul ăsta, pentru fii-mea (plus echivalentul pe roz tongue.gif ). La prima vedere par ok, atât folia, cât și bumperu'. Revin cu impresii mai încolo.
T.rac3Er
si pe folie raman urme de la degete. mai ales la tableta unde ai posibilitatea sa vezi suprafete mari. cu ecranul pe luminozitate mare, se vad urat.
sensitivitate nu pierde, mai ales pt un user normal
Markos
QUOTE(T.rac3Er @ 22 Feb 2013, 22:19)
si pe folie raman urme de la degete.
*


Ar fi fost culmea să nu rămână, ajungeau producătorii miliardari peste noapte.
T.rac3Er
parca zicea cineva ca e deranjat de urmele de pe ecran fara folie.
eu doar am transmis ca si pe folie raman
Alydor
Raman si pe unele folii, raman si pe ecran. Insa, pe ecran sunt mult mai vizibile decat pe folie. Plus ca pe folia mata... nu raman 10561582.gif


Suma respectelor, Alydor
Liviu
Da .. dar folia mata ruineaza intr-un mod inacceptabil imaginea (claritatea si culorile).
T.rac3Er
https://www.youtube.com/watch?v=QLSZwJtjhDQ
https://www.youtube.com/watch?v=-ZW-L66GcJg
https://www.youtube.com/watch?v=LjSODLeh-So

treceti peste partea cu instalarea pt cine nu stie, undeva dupa jumatea filmuletelor.

tre sa iau si eu unu din asta mat, sa vad cum se comporta
Solon
La ora aia nu dormi? Sau esti de noapte?
gotty
folie up.gif
bumper down.gif
crisolro
am remarcat ca folia ajuta la jocuri (mai ales unde tre sa misti dejtu' repede pe ecran) - aluneca mai bine dejtu' pe ecran; ar fi singura chestie pro
cu toate asta, copilul freaca iPad-ul fara folie si nu pare a avea nimic decat jeg si amprente radmasa.gif (are doar husa apple originala care mi se pare foarte utila pt. a-l proteja la transport, cand sta lasat pe undeva ca sa nu cada ceva pe el etc.)

parerea mea e ca strica aspectul stock si strica feeling-ul cand tii dispozitivul in mana (cel putin la iPhone, unde combinatia metal-sticla imi place f mult)

am un ecran de iPhone spart intr-o perioada cand il tineam in husa!!! Sic! Murphy!!!
dupa inlocuire, l-am purtat 2 ani fara husa, folie prin toate buzunarele, pus pe toate mesele (cu grija ce-i drept, nu aruncat oriunde) si nu are nimic deosebit, cu exceptia unor 2-3 zgarieturi ffff fine (mai scap cate-o cheie pe langa el in buzunar radmasa.gif )

pana la urma, de ce sa nu ma bucur EU de el asa cum e? sa-l protejez pt. ce? ca sa-l vand intact la un pret derizoriu in 2-3 ani? radmasa.gif ... nu nene, il port asa cum e, ma bucur de el asa cum l-a lasat mama lui, il pun la treaba si-l incarc dupa cum am nevoie (la o adica, exista si baterii de schimb) - dupa doi ani si jumate de incarcari haotice (cu "calibrarea" lunarta de rigoare) se tine bine de tot

concluzie: CONTRA FOLIE, CONTRA HUSA, CONTRA MANIEI CU INCARCAT-DESCARCAT "STIINTIFIC"
Tamango
QUOTE(crisolro @ 26 Feb 2013, 15:00)
concluzie: CONTRA FOLIE, CONTRA HUSA, CONTRA MANIEI CU INCARCAT-DESCARCAT "STIINTIFIC"
*



Bine zis up.gif
Markos
QUOTE(crisolro @ 26 Feb 2013, 15:00)
pus pe toate mesele
*


normal, doar era aifon sleep.gif
b76bgaarh
daca la pachet, a venit cu husa si folie, sa le arunc sau sa le folosesc?

corbex
Arunci pachetul.
Alydor
Pastrezi doar folia si husa.


Suma respectelor, Alydor
T.rac3Er
la aifoane vad diferente mari de pret intre conditie impeciabila si unul rapciugit si jumulit. deci nu e chiar asa de simplu fara una fara alta.
b76bgaarh
pai cum sa se mai vaza statutu de ifone cu o panarama zgariata pe toate partile.
Hack
QUOTE(b76bgaarh @ 26 Feb 2013, 16:53)
daca la pachet, a venit cu husa si folie, sa le arunc sau sa le folosesc?
*


Arunca telefonul.
crisolro
QUOTE(Markos @ 26 Feb 2013, 17:32)
normal, doar era aifon  sleep.gif
*



radmasa.gif m-ai prins? m-ai prins! radmasa.gif

doar o vorba sa-ti mai spun: am si prepay pe el cu muuuuuuulte SMS-uri incluse
Irish
Unii cred ca telefonul se tine pe masa la figuri ,nu gandesc ca poate alti au nevoie des de el (doar e telefon) ,si nu-l mai baga in buzunar mereu ...
Eu pastrez telefonul doar cu folii ,huse si restul nu-mi prea plac ,nu ma deranjeaza deloc o folie atata timp cat e clara si bine pusa ...In primul rand nu imi place sa am un telefon zgariat si vai de capul lui ,iar in al doilea rand ,cum mai spunea cineva ,un telefon ingrijit se vinde mult mai usor ,si cu bani in plus .
str77
galaxy s3 mini cu husa flip - din aia cu spatele incorporat.

A luat o tranta fix pe ecran de la nivelul buzunarului. Pe ecran se vedea o lovitura ca si cand ar fi cazut intrun colt de piatra, de genul unei intepaturi. Am dat folia jos si ecranul nu a fost atins. Recomand folia !
Squirrel
Corning Gorilla Glass cu vizibilitate sporită în expunerea la soare și antibacteriană…
Nu este un decupaj, ci o zonă tratată antireflex…
user posted image

user posted image
user posted image

corbex
QUOTE(Irish @ 12 Apr 2013, 19:56)
Unii cred ca telefonul se tine pe masa la figuri ,nu gandesc ca poate alti au nevoie des de el (doar e telefon) ,si nu-l mai baga in buzunar mereu ...
*


Corect! La fel castile bluetooth. Ii vad pe unii, dimineata la 7, in metrou sa la serviciul meu, atenti sa nu piarda cumva apelul de la Obama. Sint ore la care apelurile vin valuri-valuri. Daca mai esti si Director_manager de zona/tara/comuna suburbana, cum te-ai descurca fara ele?
Alydor
QUOTE(Squirrel @ 9 Jul 2013, 14:07)
Corning Gorilla Glass cu vizibilitate sporită în expunerea la soare și antibacteriană.
Nu este un decupaj, ci o zonă tratată antireflex…

Mno drace... nu stiam ca din cauza bacteriilor se face reflexia...


Suma respectelor, Alydor
ssilviu
Mai citeste o data articolul wink.gif
l@u
Io am luat INVISIBLE SKINZ - FULL BODY si cu toate ca eram in dubii folia asta chiar isi revine daca o zgarii cu unghia adanc.Am dat cu unghia si i-am facut o zgaraietura adanca si dupa ceva timp si-a revenit,plus ca bulele de aer ramase se absorb in maxim 2 zile.
C a t a l i n
De la bacterii.
corbex
Bacteriile lasa urme pe unde se tirasc, exact ca o zgirietura. Trebuie stirpite. Daca te speli pe mini cu iSapun, ai scapat, altfel faci bacteriile la loc.
buntom
@ l@u: sa inteleg ca folia este putin mai groasa fata de foliile conventionale pentru a-i da functia de autogenerare? ai prefera folia asta desteapta sau o combinatie de carcasa TPU + folie normala ?
l@u
nu stiu cat de groasa este folia dar am infoliat tot telefonul si sta si in carcasa de tip flip
ssilviu
Cei care va tineti huse la telefon, aveti asa ceva si la masini?
R19/16v
Masina nu se schimba la cateva luni smile.gif
Si nu, n-am husa la telefon tongue.gif
Alydor
QUOTE(ssilviu @ 10 Jul 2013, 11:46)
Cei care va tineti huse la telefon, aveti asa ceva si la masini?
*


Da
Pe scaune


Suma respectelor, Alydor
Squirrel
Aș fi zis folii…dar nu utilizez.
Squirrel
Liquipel Skins - certificare IPX7…
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.