Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pocnet sub masina la ridicari pante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut232
am citit subiectu cu pocnete la franare...si am si eu o problema asemenatoare...
am facut alt topic...deoarece consider ca e alta problema...
la mine pocneste ceva in spate...sub masina...cand bag masina in garaj.
garaju e pus pe trotuar, si am scos bordura si am pus niste ciment pentru a fi panta lina.

ca sa fiu mai explicit....sunetu asta se repeta si cand urc vreo bordura cu fata...mai ales cand urc cu rotile din fata pe rand...stiu ca nu e bine...dar cateodata nu am ce face si trebuie sa urc asa...
sper ca m-am facut inteles...
pocneste de parca ar da sa se rupa masina...si ma gandeam sa nu fie lonjeroanele...sa mai patesc cine stie ce...
telescoapele sunt bune(daca apas pe masina face 1.5 ture si se opreste).
sunetu se repeta pana sa ajung sa urc si rotile din spate...adica sunetu se aude imediat cum urc prima roata...deoarece trebuie sa vin din lateral...si sa iau curba in scurt....sa nu intru in marginea garajului
precizez ca nu intru cu viteza...sa atinga scutu sau altele...
vreau sa ma bag sub masina...dar as vrea sa imi spuneti dupa ce sa ma uit...
merci anticipat
florinutzu
Incearca sa obtii pocnetul oricum, sa vezi de unde vine. Pui pe altii 2-3 sa o impinga din lateral facand balans, din spate, din fata, cu frana de mana si fara de picior. Iei toate posibilitatile pe rand. Sa apese pe ea.
Si stai dedesupt sa vezi ce misca pe acolo. Oricum bataie apare doar de la imbinari de la ceva. Inceraca sa tragi cu un levier(la limita bunului simt) de imbinari sa vezi fisuri ruperi suruburi desfacute.
Poate sa fie pocnit ceva. Cine stie cu ce te mai trezesti.Mai bine sa repari tu decat sa ramai in afara orasului cu ceva pocnit si sa plangi ca n-ai ce-i face.
tr01mjy
din proprie experienta iti spun sa verifici pivotul inferior si anume suruburile care il tin pe bascula.sunt atat de proaste la material incat se intind
sau oala de la telescop sa nu fie rupta din suduri de pe tabla aia de sub aripa( proprie experienta)
ionut232
cu pivotii nu am probleme....deoarece ii verific din cand in cand...
nu am joc deloc la roti....

am sa ma bag sub masina...si sa vad ce gasesc...
Dyda
Voi de bucsi brat inferior ati auzit ? dar de bucsa teu amortizor, la simtomele de le spui cam astea ar fi, verifica-le inlocuieste piesa /le uzate si vei vedea cum dispare pocnetul
Daccia
QUOTE(Dyda @ 7 Sep 2005, 09:31)
Voi de bucsi brat inferior ati auzit ? dar de bucsa teu amortizor, la simtomele de le spui cam astea ar fi, verifica-le inlocuieste piesa /le uzate si vei vedea cum dispare pocnetul
*



Dyda dixit.
inconturnabil
QUOTE(Daccia @ 7 Sep 2005, 17:19)
dixit.
*


Adica?
Daccia
QUOTE(inconturnabil @ 8 Sep 2005, 10:53)
Adica?
*



off-topic:
"adevărata origine este zicala latină Ipse Dixit, prin care se atrage atenția că o afirmație provine dintr-o sursă cu autoritate".

on topic:
Adica Dyda are dreptate. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.