Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Auto Passion
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
MSM 63
TV 12 (Atlassib)
[attachmentid=1627884952]
l@u
ce consum are ?
MSM 63
In anii in care s-au fabricat TV-urile am avut ocazia sa le vad live (am lucrat la ROCAR-1981-1997) si chiar sa lucrez la unele componente ale masini dar in privinta consumului nu stiu pentru ca in acei ani nu era o problema. Macheta in schimb mi-a consumat 10% din timpul meu liber pe 1 saptamana wink.gif
Victoras2001
Cum dracu' sa fie consumul o problema in perioada comunista? Ca doar dupa Revolutie a aparut circulatia cu sot si fara sot, ratia de 4 rezervoare-n Capitala si 20 l pe luna in provincie... TV-ul ala n-avea motorul sau cutia intre scaune? Stiu ca stateam cu curul pe ele cand ma duceam cu tata la CAP. blush.gif
MSM 63
Foarte corect,numai ca problema consumului era doar la particulari,nu si la stat(chiar daca oficial si aici se facea economie dar pe hartie) si asa e motorul era intre scaune.
l@u
QUOTE(Victoras2001 @ 24 Feb 2013, 13:20)
20 l pe luna in provincie...
*



mai pune si inca mult !!!
am mers cu cartela destul pe cand aveam 3-GL-8156,prima mea masina si pe deasupra si NOUA ! wub.gif
MuciX
incerci sa-l gonesti pe argon de pe topic? biggrin.gif
Victoras2001
In Bz (Muntenia) tongue.gif erau 20l/luna. In Bucuresti erau 4 rezervoare. Din cate-mi mai amintesc eu. Stiu ca radea tata de unchi-miu.
Da ia sa vad cine ghiceste ce masina avea tata pe vremea aia? biggrin.gif In afara de grecu' care stia da cred c-a uitat intre timp, ca nu mai lasa sticla din mana. sad.gif
cdadan
TV 12? unsure.gif
l@u
Moldovenii fiind mai saraci li se dadea mai multa, caci oricum nu aveau bani de toata ratia biggrin.gif
Ma trezeam la 2 noaptea si ma asezam la rand deoarece se termina chiar daca era la cartela.
Markos
QUOTE(Victoras2001 @ 24 Feb 2013, 14:34)
Da ia sa vad cine ghiceste ce masina avea tata pe vremea aia?  biggrin.gif  In afara de grecu' care stia da cred c-a uitat intre timp, ca nu mai lasa sticla din mana.  sad.gif
*


N-am uitat mă! mad.gif 404

Taică-miu a luat una nou-nouță la Paris, prin 1972.
MuciX
pejoul sau eroarea?
Victoras2001
Ce grec nenorocit. imbratisare.gif coolspeak.gif
A lu' tata era din '63. A cumparat-o de la fi-su lu' Dorin Dron care-o luase de noua din Franta si-o adusese pe roate pana-n Bucuresti.
Ete ce-am gasit
Victoras, ta-su si pejou'
[attachmentid=1627871206]
Victoras si pejou'
[attachmentid=1627871208]
Ce vremuri am trait. huh.gif
MSM 63
GAZ A (Ford A)
Hack
Multi kmp fara probleme!
MSM 63
QUOTE(Hack @ 26 Feb 2013, 14:43)
Multi kmp fara probleme!
*


Multam,la fel : blush.gif

FIAT 125P
[attachmentid=1627871651]
MSM 63
Ferrari 360-458-FXX
[attachmentid=1627874155]
MSM 63
ARO 243 + remorca
Iulikk
Nu vinzi macheta?
maryus92
foarte frumos,felicitari!
ss_remus
La ARO ai vopsit si interiorul? Arata bine, felicitari!
MSM 63
Multumesc mult pentru cuvintele frumoase la adresa machetelor ! Am sa postez si alte machete pe viitor. Nu pot sa nu-i multumesc pe aceasta cale si lui Arin (Prognosis), lucrarile sale fiind o mare sursa de inspiratie pentru mine. Norocul meu este ca lucrez in service loc in care pot face mai usor modificarile la machete mai ales cele de vopsitorie.In alta ordine de idei cu parere de rau trebuie sa spun ca machetele nu sunt de vanzare. Pentru o imagine mai clara am postat inca 3 poze.


MOSKVITCH 407
[attachmentid=1627874646]
MSM 63
DACIA la ATLASSIB
[attachmentid=1627877351][attachmentid=1627931843]
piesereviziero
Foarte frumoase...ai ceva cu atlassib...smile.gif) este peste tot.
MSM 63
QUOTE(piesereviziero @ 24 Mar 2013, 17:48)
Foarte frumoase...ai ceva cu atlassib...smile.gif) este peste tot.
*


Da,sotia lucreaza acolo si m-am gandit ca nu ar strica sa-si vada si acasa locul de munca biggrin.gif .Pacat ca nu am o macheta Peugeot Partner (masina de serviciu) ca sa o adaug in parcul auto de machete,dar sper sa gasesc in viitor.
turbodxman
Cauta pe ebay.fr macheta de Peugeot Partner. wink.gif

Superbe miniaturile. wub.gif up.gif
MSM 63
Multam pentru informatie excl.gif
MSM 63
Da,numai ca eu vreau modelul van fara geamuri spate sad.gif (am uitat sa specific)
turbodxman
Mai greu de gasit acela.
Nu stiu daca s-a produs macar. unsure.gif

Daca nu il vei gasi pe cel van atunci iti pot cumpara cel cu geamuri spate si il modifici rezultand astfel un van cu "semnatura" ta. wink.gif
Prognosis
Super 243-ul cu remorca! Felicitari!
MSM 63
QUOTE(Prognosis @ 25 Mar 2013, 07:31)
Super 243-ul cu remorca! Felicitari!
*


Multam mult.(Dupa cum am spus este si meritul tau) excl.gif
-----------------------------------------------------------------------

Am gasit pe un site o macheta Peugeot Partner van dar din pacate pretul este foarte mare. (cel putin pentru mine)
MSM 63
DACIA 1310
Am vopsit macheta in nuanta asta de verde pentru ca i-mi aminteste de daciile care se castigau in trecut la loto-prono si loz in plic biggrin.gif . Tampografia cam lasa de dorit dar nu am tot ce-mi trebuie si nu vreau sa o stric si sa iasa cine stie ce mazgaleleala sad.gif . Acum incerc sa fac si TAXI-ul anilor `70-80 din capitala,ceva in genul celui facut de ARIN.[attachmentid=1627884338]
Prognosis
QUOTE(MSM 63 @ 6 Apr 2013, 11:18)
DACIA 1310
*


Interesanta benzinaria! Felicitari!
MSM 63
QUOTE(Prognosis @ 6 Apr 2013, 10:19)
Interesanta benzinaria! Felicitari!
*


Da,dar din pacate este 1/87 si nu da foarte bine dar decat deloc e buna si asta.
MSM 63
FERRARI California
[attachmentid=1627881088]
MSM 63
ARO 244
[attachmentid=1627884960][attachmentid=1627892808]

Am observat ceva lipsa la macheta (grilajul spate) si am facut repede unul. Materialul folosit este ceva ce se foloseste la zugravit un fel de plasa pentru imbinari nu stiu ca nu ma pricep la deastea wacko.gif
Prognosis
QUOTE(MSM 63 @ 13 Apr 2013, 08:46)
ARO 244
*

Felicitari! Daca schimbi si numerele, ceva cu MAI, va aparea si mai realist!
Succes in continuare!
MSM 63
QUOTE(Prognosis @ 13 Apr 2013, 07:48)
Felicitari! Daca schimbi si numerele, ceva cu MAI, va aparea si mai realist!
Succes in continuare!
*


Multam mult Arin.Cu numerele am o problema cu printarea dar sper sa o rezolv.
dizzy
Salut,
Cum faci inscriptiile laterale?
MSM 63
QUOTE(dizzy @ 13 Apr 2013, 08:32)
Salut,
Cum faci inscriptiile laterale?
*


Le imprim pe autocolant transparent.
MSM 63
DACIA 1310
[attachmentid=1627882585]
Prognosis
Nu stii cat ma bucur cand vad ca si altii lucreaza! Felicitari!
MSM 63
QUOTE(Prognosis @ 14 Apr 2013, 18:58)
Nu stii cat ma bucur cand vad ca si altii lucreaza! Felicitari!
*


Iar eu ma bucur si mai mult ca aprecierile vin si din partea ta ! Dar dupa cum ai vazut din foto inscriptia laterala nu mi-a iesit perfect fiind mai mica. Asta si din cauza ca nu lucrez in corel ci in paint. Deasemenea o sa-i pun zilele astea oglizile retrovizoare si o sa vopsesc si interiorul.
dizzy
Folia transparenta de unde o iei?
MSM 63
QUOTE(dizzy @ 15 Apr 2013, 16:21)
Folia transparenta de unde o iei?
*


Te duci cu siglele salvate pe stick si au ei folia.Magazinul este la intersectia Mosilor cu B-dul Dacia (Activ Document Center).
MSM 63
DACIA 1300 Break
[attachmentid=1627882441]
Squirrel
Păcat că sunt cam „pixelate” imprimările pe folia transparentă…
MuciX
Din cate stiu Prognosis nu si-a cerut niciun drept pe desenele lui, chiar zicea ca si-ar putea comanda lumea de la firma aia.
Poti face asta, sau te apuci de corel cu prilejul asta; doi iepuri biggrin.gif

Succes in continuare.
MSM 63
Din pacate timpul meu liber este limitat. Sper sa am mai mult pe viitor. Asta e situatia deocamdata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.