Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme dupa inlocuire disc frana zgomot ciudat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aandreis
Salutare

Am o problema la dacia mea 1310 injectie 2001 am fost la un service ca sa schimb discurile de frana si placutele pe fata dupa ce acestea au fost schimbate am sesizat un zgomot ciudat pe fata la roata din partea dreapta un fel de pocnituri in curbe cu diferite viteze (in curbe de 20, 35, 45, 90 grade indiferent) si in linie dreapta cateodata aceste zgomote se aud si daca in timp ce iau curba nu sunt in viteza adica schimbatorul este la liber. Ce este ciudat ca are momente cand nu se aude nici un zgomot indiferent ce fac (interesant). Inainte sa duc masina la service nu a avut probleme de genul acesta l-am intrebat pe mecanic daca restul pieselor sunt ok si a zis ca nu am joc la rotule bucsile sunt bune chiar si rulmentii fata aratau bine cand a schimbat discurile atuncea nu inteleg de la ce poate fi problema nu inteleg, de la planetare nu cred ca este ca nu se strica zic eu de la schimbat disc frana. Masina are 51000 KM reali. Eu ma gandeam sa fie rulmentul ca a gresit ceva cand a pus la loc dar nu sunt sigur huruit in mers nu se aude. Daca ma poate ajuta cineva cu informatii cam ce ar putea fi problema.
iulica89
Du'te inapoi la cei care ti'au montat discul si spune'le ce s'a intimplat.Probabil surub slab sau cine stie ce...
aandreis
Am dat de problema discul de frana care l-am comparat era foarte putin oval si batea in placuta de frana in curbe inspecial de dreapta sper ca dupa ce se face rodajul la frana sa nu mai bata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.