Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare cutie viteza 4x4 pe papuc benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
taipan2
Salut!Montez o cutie de viteza 4x4 pe un papuc cu 2 locuri din 1988,tractiune spate,si nu stiu cum sa cuplez si la ce sa cuplez cele doua furtunase de la electrovalva de actionare 4x4,si cele doua fire ,adica sa montez buton de actionare.Deocamdata nu vreau sa fac actionare mecanica. sad.gif
deceneu32
Si eu sunt intersat.Fratele meu are un papuc si nu i-a functionat acest sistem de cuplare de cand a cumparat-o.In cele din urma i-a facut un mecanic un dispozitiv de actionare manual.
Vreau sa-i repar sistemul original dar nu ma pricep.
Iuli
Sistemul original de cuplare 4x4 e deficitar tot timpul se strica ba electrovalvele ,membrana de cuplare,furtune rupte,fire oxidate,,gripare bucsile de teflon la parghie ,cam astea sunt problemele cu 4x4 ......cea mai buna solutie e cea mecanica cu o tija de 8mm grosime sa fie filetata la un cap spre cutie ,si nu te lasa la greu cind ai nevoe de 4x4
taipan2
Dupa ce am pus intrebarea mi-am dat seama ca mai este necesara o investitie in acel grup de electrovalve sau ce sunt asa cum le-am vazut pe un alt topic,iar acum din ce-mi spui imi dau seama ca nu are sens fiind deficitar mai tot timpul.Dar se impune urmatoarea intrebare:cum fac sistemul mecanic astfel incat in momentul actionarii sa ramana actionat si sa nu decupleze in mers.Ar fi interesant o schita ceva.Am cutia pe banc in garaj si intreb:tractiunea fata cuplata inseamna tija impinsa in cutie?Daca da are tendinta sa se decupleze deoarece sare in afara. huh.gif
Iuli
Treaba e simpla ,o tija de 8mm grosime ,lungime 1mertu ,faci filet la capul dinspre cutie ,2 cm ca sa te prinzi in bucsa de plastiic filetata de la vacumul de pe cutie ,apoi dai o gaura in pedllie in partea dreapta de 8,5 mm sa intri cu tija in cabina si apoi indoi capul in sus la o lungime de o palma ...operatiunea dureza 30-40 min
taipan2
Multumesc pt inf.detaliate.Ar mai fi o intrebare:cuplez tractiunea prin tragerea tijei si ramane cuplata doar asa fara nici o varianta de blocare ? smile.gif
Iuli
Da cind tragi tija cuplezi si nu sare cind declupezi inpingi tija
pupa
Aroul meu are un sistem similar pentru blocarea puntii spate. Daca din 1998 si pana astazi electrovalva inca functioneaza, eu zic ca sistemul de nu e atat de deficitar. Foloseste-l cu incredere.
taipan2
Salut !
Revin cu o postare dupa foarte mult timp! Am montat cutia 4x4,am confectionat o tija de actionare,iar planetara scurta de pe dreapta am taiat-o la strung,prelucrata taiatura si sudata cu superbazic.
Tractiunea functioneaza si am testat-o asta iarna si incarcata si goala, in zapada.
In ideea ca cineva este interesat de o asemenea modificare!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.