Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema directie Dacia Nova GTI 1.6
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2
AntonieV
Masina are de ceva vreme o problema la directie, mai exact un joc foarte mare la volan. Am stat cu morcovul in fund cat au fost filtrele de la politie si RAR, insa acum ca au trecut, vreau sa rezolv problema.

Mecanicul mi-a spus ca am nevoie de un cuplaj de volan, insa nu mi-a spus si de unde sa-l cumpar. Stiti de pe unde pot cumpara unul online, sau pe la vreun magazin din Prahova?
Razvan_Ionut
si pentru asta deschizi topic nou? sunteti ...... rau de tot unii frate....

de GOOGLE ai auzit? macar acolo te-ai gandit sa cauti? ia scrie Ax Volan inferior/superior si vezi ce gasesti...
AntonieV
Nimic concludent. Nu deschideam topic aiurea, daca stiam unde si ce sa caut.
Razvan_Ionut
atunci iesi din casa si dute la magazinele de piese auto....sau daca esti asa lenes si vrei sa iti dea lumea mura in gura , intra pe bonmarc.ro si vezi ca au acolo ce cauti.....



prostimea din tara asta ma uimeste pe zi ce trece....


PS : daca cautai ax volan gaseai topicuri deschise deja unde puteai sa intrebi unde gasesti....
danciusergiu84
cata rautate...

http://www.daciaclub.ro/cruce-cardanica-su...va-t223983.html
Razvan_Ionut
sunt rau frate pentru ca m-am saturat de personaje dastea , de lene sa caute deschid topicuri noi ... daca doamne fereste am eu sau tu sau oricare nevoie de informatii stam si cautam prin topicuri idioate informatii si stai cu orele pana gasesti ce ai nevoie..... exemplu daca , cauti relantiu sau aprindere : gasesti 5 pagini de topicuri fara rost....am vb acum ceva vreme cu bucatel sa facem un topic in care sa fie toate chestiile astea la indemana (CU TOATE CA E UNUL DEJA DESCHIS DE EL dar lumea nu il foloseste neam...)
danciusergiu84
puteai sai dai link omului ca nu totdeauna se pot gasi topicurile vechi cu toate search-urile

si plus la ce iti foloseste un topic de sute de pagini cum e de ex la dacia injectie care nu il va mai citi nimeni cap coada in mod normal... (plus ca s-a diluat de a ajuns apa...)

nu inteleg ideea de forum daca nu mai si discutam 5 min. in loc sa citim 5 saptamani, eu am preferat cititul decat sa-mi sara lumea in cap, dar iti trebuie pasiune pentru asta ceea ce pentru unii exista din motive firesti si problemele pentru altii sunt urgente, in general sunt putini care isi inchina viatza forumului sa-l citeasca cu sfintenie ca Biblia

cred ca putem sa incapem aici pe forum incat sa nu ne dam in cap din orice ca in curtea personala
AntonieV
Fiecare are parerile si criticile lui. Nu o sa ma cert cu colegul de mai sus, n-are rost.

Si eu sunt membru pe un forum din domeniul IT, am cateva mii de postari la activ (membru vechi), si totusi raspund fiecarui utilizator cu calm, chiar daca s-a pus aceeasi intrebare a 100-a oara intr-o luna. Cand esti incepator, nimeni nu are rabdare cu tine.

Multumesc pentru sfaturi, si pentru link. O sa incerc sa ma descurc mai departe.
danciusergiu84
pe mine ma doare ca moare forumul nova si cum vine cineva cu chef sa faca treaba e dojenit din cauza unor motive secundare si nu ne atingem scopul nici unul din partile implicate
AntonieV
QUOTE(MyKe89 @ 4 Mar 2013, 23:22)
smile.gif
*



Doar acea cruce trebuie sa o cumpar? Mecanicul mi-a spus ca tot cuplajul. Eu credeam ca despre asta e vorba: http://bonmarc.ro/piese-nova-supernova/dir...n-dacia-nova-tv


QUOTE(danciusergiu84 @ 5 Mar 2013, 11:56)
pe mine ma doare ca moare forumul nova si cum vine cineva cu chef sa faca treaba e dojenit din cauza unor motive secundare si nu ne atingem scopul nici unul din partile implicate
*



E de inteles, insa fiecare avem propriul temperament si nu se pot face prea multe pe tema asta.
Razvan_Ionut
crucea se schimba destul de greu , unii zic ca e usor dar m-am interesat la mecanicul meu si a zis ca mai bine se schimba tot axul....axul se gaseste undeva la 70 - 75 lei cel cu reglaj pe inaltime si vreo 65 parca cel fara reglaj.
spik1
"pe mine ma doare ca moare forumul nova si cum vine cineva cu chef sa faca treaba e dojenit din cauza unor motive secundare si nu ne atingem scopul nici unul din partile implicate" ..a scris danciusergiu84


Buna seara ! Ai perfecta dreptate !

Eu am citit aproape toate topicurile si am gasit multe informatii utile, insa sunt destul de vechi si contin offtopicurid devenind obositoare. blink.gif Avand in vedere ca este putina "miscare" mi se pare nepotrivita atitudinea lui Razvan_Ionut, la fel si informatia ca :"crucea se schimba destul de greu , unii zic ca e usor dar m-am interesat la mecanicul meu si a zis ca mai bine se schimba tot axul...." ( eu am schimbat crucea pt. ca m-a costat doar 8-10 ron ). Eu, unul, doresc informatii precise de la meseriasi, iar parerile intra in alta categorie ! wink.gif
Cele bune !
MyKe89
Am schimbat singur crucea, nu mi se pare mare inginerie. Poate doar daca ti-e lene.
Am preferat sa fac asa si sa pastrez reglajul pe inaltime decat sa cumpar un ax ieftin de SRL, din tabla moarta.
spik1
Corect !
Razvan_Ionut
Tu deja ma scoti din sarite . Atunci cand ti-ai facut cont pe forum ai fost de acord cu niste reguli de postare da? macar ai citit care sunt regulile alea sau doar ai dat I Agree si gata?

In reguli scrie ca inainte de deschiderea unui topic nou se foloseste functia Search ca sa vezi daca nu cumva a mai avut cineva problema asta inainte .

In cazul in care sunt topicuri deja deschise continui unul deja deschis , nu "Mecanicul mi-a spus ca am nevoie de un cuplaj de volan, insa nu mi-a spus si de unde sa-l cumpar. Stiti de pe unde pot cumpara unul online, sau pe la vreun magazin din Prahova?" Da , piesele auto se cumpara de la aprozar ...... pana la urma vad ca te-ai obosit sa folosesti functia Search si informatiile ti-au fost folositoare , acum pun intrebarea : de ce nu ai facut asa de prima oara?

Iarta-ma ca vreau ca macar aria asta sa fie ordonata si lipsita de tot felul de topicuri idioate dar sunt satul de noobies care cred ca daca sunt noi pe forum le sunt iertate greselile. Pe forumul tau de IT poti face ce vrei , insa te rog respecta regulile acestui forum.

Pe forumul asta o sa gasesti si informatii utile si pareri ca doar suntem o comunitate.
AntonieV
QUOTE(MyKe89 @ 5 Mar 2013, 19:25)
Am schimbat singur crucea, nu mi se pare mare inginerie. Poate doar daca ti-e lene.
Am preferat sa fac asa si sa pastrez reglajul pe inaltime decat sa cumpar un ax ieftin de SRL, din tabla moarta.


Deci pana la urma e suficient sa schimb crucea? Bine, ca nu o sa o schimb eu, o sa merg la mecanic.
danciusergiu84
da, se poate schimba doar crucea, de obicei doar cea de jos se strica adica cea din exterior care e deasupra casetei, dar nu oricine stie sau poate sau are chef sa se bage...

motivul distrugerii ei este mizeria si mai ales apa care are scurgerea din compartimentul stergatoarelor exact deasupra ei, eu am continuat acel manson de cauciuc pe post de scurgere cu o bucata dintr-o camera de bicicleta ca sa conduca apa pana sub masina
AntonieV
Am inteles. O sa merg sa vorbesc cu respectivul mecanic sa aflu daca este capabil sa inlocuiasca doar crucea.
spik1
Buna seara ! Mai, "Razboinicul Luminii", esti enervant cu aceasta rigurozitate extrema, ce ajuta la fel ca o frectie la un...picior de lemn ! In acest topic ai folosit termeni jignitori ca : "prostimea din aceasta tara " sau "topicuri idioate".
Pai, atata timp cat, tu intrebi mecanicul si apoi postezi, fara sa stii macar despre ce este vorba, ar trebui sa-ti dea de gandit !
Lenes este mecanicul tau, ce te ajuta ...pe banii tai, daca intelegi... wink.gif
Asteptam sfaturi si pareri profesionale sau pertinente, altfel o sa ramai singur pe un forum "mort" ! biggrin.gif
Cele bune !
Razvan_Ionut
Da folosesc termeni jignitori pentru ca asa si este . El intreaba de unde cumpara cuplajul , raspunsul este ca la Aprozar cumpara piese auto. Nu se oboseste sa iasa din casa sa intrebe pe la magazine sau macar sa il foloseasca pe gogu cum face ... nu stiu ... orice om normal , prefera sa caute lumea pentru el si sa ii dea mura in gura.

Pana la urma s-a obosit sa isi caute singur informatiile dar vad ca tot de mecanicul lui depinde inlocuirea cuplajului , deci el nu ajuta cu nimic.

1. Chestia cu intrebatul mecanicului meu despre cuplaj e de cateva luni cand nu stiam daca sa inlocuiesc cuplajul sau tot axul , si nu cred ca te f*te pe tine grija daca il platesc pe mecanic sau nu.

2. Data viitoare cand am probleme la masina si nu stiu din prima cum sa rezolv , o sa intreb macelarul daca stie cum se rezolva sau probabil tanti din piata care vinde patrunjel si leustean.

3. Pot sa fac si pariu ca stiu mai multe despre Nova decat sti tu . Pentru un membru care abea a luat "carnetul" anu asta pe forum , vad ca esti tare infipt pe aparat incepatorii dar uiti faptul ca si tu esti unul dintre ei.

4. Ca sa intelegi treaba cu "topicurile idioate" te rog frumos foloseste in functia Search (daca sti ce e aia) probleme aprindere sau relantiu si sa vedem cate informatii "necesare" gasesti prin zecile de topicuri (nu il pun la socoteala pe cel care a facut primul topic cu informatii adevarat folositoare).

5. Cautarea de informatii nu se limiteaza doar la aria Nova , se extinde si la ariile SuperNova si Solenza (ca in mare parte sunt aceleasi masini) . + Gasesti foarte multe tutoriale (in aria lor) pentru Nova care sunt cum sa zic....perfecte , si varu meu de 12 ani daca il citeste stie cum sa desfaca un alternator sau mai stiu eu ce.

Asa ca lasa-ma cu "Razboinicu luminii" si pune mana si invata despre masina care o detii , ca sa nu mai critici lumea ca nu da sfaturi folositoare.


Pace.
b 45 bwy
QUOTE(Razvan_Ionut @ 5 Mar 2013, 17:38)
crucea se schimba destul de greu , unii zic ca e usor dar m-am interesat la mecanicul meu si a zis ca mai bine se schimba tot axul....axul se gaseste undeva la 70 - 75 lei cel cu reglaj pe inaltime si vreo 65 parca cel fara reglaj.
*




180 de import si 400 original n-ai gasit?
M-ai citeste topicurile k la 75 mi as lua akum 2
bucatzel
Baieti, mai tango, va rog.

Necesitatea utilizarii functiei search pe un asemenea forum e destul de bine explicata in acest topic: http://www.daciaclub.ro/Functia-SEARCH-t207518.html .

Tin sa-i mentionez initiatorului, ca un forum auto, mai ales cand vorbim de o masina care a iesit din productie de ceva vreme este "alta macare de peste" comparativ cu un forum IT.

Unde sunt totusi de acord cu parerea sa vag exprimata, e ca daca stiti , sau puteti gasi usor unul-doua link-uri care sa incheie transant discutia, as aprecia sa le postati. In acest fel, macar si topicurile acestea redundante, pe care imi pare rau, dar nu le putem urmari chiar in asemenea detaliu, ar duce la raspunsurile intr-adevar utile.
spik1
C’est la vie! C’est la mort! C’est la guerre! Iata via! Iata moara! Iata gara!



Pace !
AntonieV
Am vorbit cu mecanicul, a zis ca nu se baga sa schimbe doar crucea, indirect mi-a dat de inteles ca ar fi posibil sa nu-i reuseasca.
MyKe89
Schimba mecanicul. smile.gif
AntonieV
O sa caut in alta parte. Ca idee, la ce pret ar trebui sa ma astept pentru manopera?
panaiteiancu
Omule, renunta la ideea de a schimba doar crucea sau alte bazaconii de genul asta.
Pana la urma este vorba de sistemul de directie al masinii de care depinde viata ta si a celor din jur. Eu n-as merge cu asemenea modificari nici pana la coltul strazii!!!
Cauta un ax volan original, nu de import, este cel putin 2-300 lei daca nu si mai bine.
Cred ca merita !
MyKe89
Omule, luand ca exemplu un arbore cardanic, cand i se rupe crucea, schimbi cardanul cu totul? smile.gif

Nu e o nicio modificare aici, ci doar inlocuirea subansamblului defect. Nu-mi plac improvizatiile si nu le adopt.
AntonieV
De cand am postat aici n-am prea mai mers cu masina, insa la o scurta vizita la un mecanic, s-a dovedit ca am belele mult mai mari, si ca ar fi un risc sa mai ies cu masina. Asa ca m-am conformat.

Mi-a spus ca am pierderi de ulei la cutie, pierderi de lichid de frana la etrierul stanga fata, si mari belele la directie si frana. Dupa spusele lui trebuie sa achizitionez:

Bucsi bara torsiune (4 bucati)
Cap bieleta directie
Garnituri etrier
Ax volan

Bucsi am gasit, la fel si garnituri. Acum a mai ramas problema capului de bieleta. Este bun acesta: http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/3949...a-Supernova-Ets ?

Axul volan are forma dreptunghiulara (paralelipipedica); iar in magazine gasesc numai cilindrice. Presupun ca nu se potrivesc, nu?

Dupa ce montez capul de bieleta, trebuie reglat din nou unghiul de fuga?

Multumesc celor binevoitori sa raspunda.
b 45 bwy
Bucsi bara torsiune (4 bucati) =4 lei
Cap bieleta directie-ia original max 50 lei
Garnituri etrier -3 3lei
Ax volan-180 lei din vitan(import)
AntonieV
Am achizitonat si montat tot inafara de ax, care astept inca sa ajunga la magazinul auto unde l-am comandat. Nu m-a costat 180, ci 130, insa mi-a spus si persoana de acolo ca variaza.

Capul de bieleta l-am luat original (44 lei).

Un ax de origine ar fi fost 400+ ron; sper totusi ca asta de import sa ma tina macar 5-6 luni, pana strang bani de unul de origine.

PH-06-BOA
Antonie, Nu trebuie sa faci unghiul de fuga, care nu e reglabil, ci unghiul de convergenta. Asta il faci si singur acasa (tu, nu mecanicii). Cat despre ax volan, poate ai vrut sa spui 5-6 ani. Faptul ca-ti curge la un etrier, si joc la ax volan, tu vezi in asta mari belele?
AntonieV
QUOTE(PH-06-BOA @ 7 Apr 2013, 20:18)
Antonie, Nu trebuie sa faci unghiul de fuga, care nu e reglabil, ci unghiul de convergenta. Asta il faci si singur acasa (tu, nu mecanicii). Cat despre ax volan, poate ai vrut sa spui 5-6 ani. Faptul ca-ti curge la un etrier, si joc la ax volan, tu vezi in asta mari belele?
*



Ma cam bat termenii, din cate poti vedea smile.gif Din cate am mai citit pe internet, astea de import tin dupa noroc; fie foarte putin, fie neasteptat de mult. Sa speram ca este cum spui tu.

Ideea este ca la filtrele RAR ce au fost prin tara luna trecuta, ma asteptam sa fiu oprit si sa raman fara permis si talon. Din fericire nu s-a intamplat. Deci da, vad in asta belele destul de mari.

Am mai observat o problema, si anume pierdere de ulei din motor; nu-mi dau seama exact de unde curge, insa cert este ca de fiecare data cand plec din garaj las in urma o pata considerabila de ulei.

Oricum, maine merge la mecanic, sa o puna pe canal, si sa monteze si axul. Gasesc pe undeva pe aici pe forum, cum se face unghiul de convergenta?
PH-06-BOA
Cauta posturi d-ale mele, ca eu am descris in detaliu, mai multe principii, dupa care poti regla unghiul de convergenta. Mergi si pe dacia clasic.
AntonieV
Intr-un final am montat si axul, plus ca am schimbat si celalalt cap de bara; se simte altfel acum.

Aveam pierdere de ulei la sonda de ulei pt bec, am inlocuit-o, dar mai curge pe la simeringul de la cutie. Am cautat simering de Nova pentru cutie, insa n-am gasit. Am luat unul pentru planetare scurte, si l-am montat, insa tot da pe langa el.

M-am gandit sa infasor simeringul in banda izoliera, pe exterior, ca sa-l tina presat; am observat ca se invarte, si din cate stiam, nu trebuie sa se invarta.

Apropo, ca tot fac masina pentru ITP, de ce dracu sunt asa scumpe aripile noi de fata (200 ron / buc) ?
ORIJINAL21
pt ca nu se mai fabrica
AntonieV
Ma asteptam la raspunsul asta. Inca ceva, in caz ca nu merge treaba cu simeringul, unde naiba gasesc unul de nova? In oras la mine si in cele din apropiere nu au decat pentru planetare scurte. Nici pe internet nu gasesc sa dau comanda.
Razvan_Ionut
incearca aici ----->> www.vlpauto.ro

ai nr de telefon si mail in pagina.
vladut88
cum arata simeringu , pune o poza cu el , si daca e semering normal dute la un magazin de curele/simeringuri si cumpara unu cu cotele care ai nevoie
AntonieV
QUOTE(vladut88 @ 10 Apr 2013, 20:40)
cum arata simeringu , pune o poza cu el ,
*



De-as gasi una, bine ar fi. Arata ca un simering pentru planetare scurte, de exemplu acesta:

user posted image

Are in plus un guler albastru, ce se continua in partea superioara.

<span class='edit'>11 Apr 2013, 16:41:</span>
Am fost la mecanic, am pus doua simeringuri obisnuite, unul langa altul, al doilea si cu izolatie pe langa. A mers bine vreo 10-15 km si la urma iar a inceput sa curga.

M-a disperat efectiv. Ce dracu ii mai pot face sa scap de pierderea de ulei?
spik1
Eu nu inteleg, ce simering-uri are cutia ? Tu spui ca vrei simeringul de la cutie ! Eu stiu ca are la planetare, la priza de ambreiaj si la tijele schimbatoare de viteza.
Tie care iti trebuie ? Poate te ajut eu.
Cele bune !
AntonieV
M-am exprimat gresit; este vorba de cel de la planetara.

LE: Caut degeaba, se pare. Am mers la alt mecanic (de cel vechi m-am convins), si a ras cu lacrimi cand i-am zis ca am 2 simeringuri unul langa altul, la planetara. Mi-a explicat ca trebuie schimbat cu tot cu burduf.

Urmeaza sa merg cu masina diseara la el; mi-a zis ca un burduf costa aproximativ 100 de lei. Asa sa fie? Eu n-am gasit de nova ce-i drept, insa am vazut ca cel de supernova e 60 de lei.
vladut88
Eu cred ca mecvanicu care a ras , trebuia sa radfa de el ca nu stie ce vorbeste , la nova capu de planetara e cam identic cu cel de 1300 , iar la superova e adevarat pe stanga inchide burdufu sa nu curga uleiul din cutie
AntonieV
Acum ce sa zic, asta e Nova, nu supernova. Pana la urma am montat cate 2 simeringuri de dacie pe ambele parti la cutie, si vad ca nu mai curge dupa ce am mers vreo 20 de km.

Sa speram ca o sa se mentina asa in continuare.

As mai avea o intrebare, ca tot am discutat aici despre masinuta mea; in vara expira ITP-ul si aripile mele sunt mancate de rugina, imposibil de redresat cu chit.

Sa cumpar aripi noi, ma costa 200 ron bucata, iar la dezmembrari nu-mi place deloc ce-am gasit.

Intrebarea mea este, se potrivesc cele de super-nova pe masina mea? Nu de alta, dar am gasit 2 bucati in stare foarte buna, si omul imi cere 100 de ron pe ele.
NviGtd
Ia-le si monteaza-le linistit, caroseriile la nova/supernova sunt identice. daca erau de solenza intr-adevar nu mergeau aripile.
AntonieV
Pai asta e foarte bine; ma gandeam si eu ca nu prea ar avea de ce sa difere. In cazul asta ma duc sa le iau, le vopsesc si le montez.

Multam fain!
Cosmin.nova
QUOTE(AntonieV @ 10 Apr 2013, 15:12)
Apropo, ca tot fac masina pentru ITP, de ce dracu sunt asa scumpe aripile noi de fata (200 ron / buc) ?
*


pentru ca sunt samsari care vrea sa profite de amarasteni ca noi, unele preturi mi se par chiar nesimtite...profita de situatie ca tu ai o masina ale carei piese se gasesc mai greu.
Aripile de SN sunt identice cu cele de N, nu ai probleme cu montarea. Ca fapt divers incearca sa investesti cu cap, ce rost are sa dai 400 de lei cand le poti lua pe amandoua cu 100? in masina Dacia Nova nu merita sa investesti mult ptr ca o iei de la capat...cu altceva...si altceva. Asa-i baieti?
PH-06-BOA
Depinde de cat e de scrantit fiecare. In principiu, piesele se repara, nu se cumpara noi. Asa ca nici nu vad un motiv de a se cheltui mult cu masina. Chiar si aripile le poti decupa si completa cu tabla, daca ai putina imaginatie si ceva mana de lucrat. Aripile intai le montezi (dupa ce le-ai antifonat), si apoi le vopsesti, pentru ca la montare mai trebuie ciocanite pentru a se aseza bine, mai ales daca nu e tipul cu acelasi model de far si semnalizare. Uneori e nevoie sa mai si tai din ea, sau sa completezi.
tgmzes62
QUOTE(AntonieV @ 10 Apr 2013, 15:12)
Intr-un final am montat si axul, plus ca am schimbat si celalalt cap de bara; se simte altfel acum.


*




salut! daca vedeam mai demult topicul, i-ti spuneam in timp util sa montezi un burduf de bieleta pe axul de cuplaj volan
eu am facut asta la nova mea (are ax fix) acum vreo 3 ani si nu am nici un pic de joc in crucea de afara.
mai exact, am taiat un burduf de bieleta la lungimea necesara si l-am montat peste cruce de la caseta pana la caroserie.

"pace si prietenie" biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.