Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
P_C_D
Am o dacie berlina 1310 tlx 4 faruri , pana aici nimic ciudat.Ieri seara cand dau sa-mi aprind faza scurta constat ca nu mai merge numai pozitia si faza lunga... nu-i dau de cap nicicum.Precizez ca si atunci cand dau pe faza scurta se aprind doar pozitiile.Azi am curatat masele si contactele de la releuri si nimic.Ce mai poate fii ?
Nu cred ca este blocul delumini odata ce se aprind pozitii le nu ?


MULUMESC.
Slider
Acu'...intreb si eu...becurile? rolleyes.gif
P_C_D
Nu-s becurile ca am verificat si nu-s arse
Ov
nu inteleg ce vrei sa zici, spune mai clar te rog
mario1980
O simpla virgula schimba mult sensul unei afirmatii. Te rugam, putin mai clar. Intuiesc eu ca nu-ti mai merge decit pozitia si faza lunga, iar cea scurta nu functioneaza, asa-i? Daca sigurantele nu-s arse, verifica cu atentie releele. Am patit-o,odata cu un releu care verificat in toate chipurile cu aparatul de masura mergea perfect, dar nu putea sa duca farurile, din cauza ca plusul de la baterie trecea printr-un nit care se slabise si era si oxidat.

Numai bine!
Marty
Imprumuta un bloc de lumini si vezi daca merge cu ala. Parerea mea e ca de acolo e problema.
P.S.: Ai tastatura d-aia noua, tip "custom romanian" ?
geti
Verifica releele
cristi74
Ceva asemanator am patit si eu. A fost o banalitate. Desi schimbasem sigurantele, nu faceau contact bine. Incearca sa strangi clemele care tine siguranta. Pun pariu ca asta e problema.
tabek
Exact asta am patit si eu acum 2 zile. Ieri am fost la un electrician, care mi-a spus ca-i de la blocul de lumini, si ca trebuie schimbat. Un bloc de lumini nou, costa 950.000 Lei...asa ca nu l-am facut inca din lipsa de bani.
fnp
QUOTE(P_C_D @ 8 Sep 2005, 14:24)
Am o dacie berlina 1310 tlx 4 faruri , pana aici nimic ciudat.Ieri seara cand dau sa-mi aprind faza scurta constat ca nu mai merge numai pozitia si faza lunga... nu-i dau de cap nicicum.Precizez ca si atunci cand dau pe faza scurta se aprind doar pozitiile.Azi am curatat masele si contactele de la releuri si nimic.Ce mai poate fii ?
Nu cred ca este blocul delumini odata ce se aprind pozitii le nu ?
MULUMESC.
*



Ca sa verifici blocul de lumini i-l scoti din cochilia volanului apoi iei un cablu si faci contact intre papucii de pe bloc. Pui pe masa si incerci cu fiecare papuc care mai este pe conectorul de la blocul de lumini. Cablul de masa ar trebui sa fie negru. Eu am facut asa la blocul meu cand s-a stricat (mergeau pozitiile, faza lunga deloc, scurta putin si se stingea). Daca se aprind farurile la contactul cu cablul --> bloc de lumini defect. De obicei defectul consta in slabirea lamelelor din interiorul blocului. Poti incerca sa-l desfaci si sa le strangi. Daca este nituit se taie niturile cu sficul si se inlocuiesc cu suruburi cu piulita (de genul celor care sunt la unele prize de 220V sau la stechere).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.