Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Cutie De viteze 5 trepte.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lucian MC
Oricum as incerca la dacia break cu care taicamiu isi face treburile mai "murdare" adica carat marfuri si alte prostii nu reusesc sa bag in Marche-alier deloc ,pur si simplu nu gasesc Marche-alierul. Multi mecanici mi-au zis ca sar putea sa fie dintr-un sincron din cutie dar vreau mai multe pareri ce se poate intampla. Azi ma apuc sa dau jos cutia de viteze dar nu ma pricep la desfacut in cazul in care nui timoneria defecta....
tynn
Mersul inapoi este singura viteza nesincronizata, aviz mecanicilor cu care ai vorbit !
Problema e posibil sa fie din timonerie/ patina, nu cred ca are rost sa dai jos cutia in prima faza, mai ales daca zici ca nu te prea pricepi...
Lucian MC
Nu ma pricep la desfacut si reparat cutia dar o sa invat decat sa apelez la mecanicii lui peste . Nui timoneria de vina, am dat cutia jos de la ultimul post ca eram cu fuzetele date jos pentru schimbat discuri de frana si mare lucru nu a fost de demontat. Am observat destul de multe suruburi nestranse la cutie si faptul ca e plina de silicon de etansare rosu.....
ghitza
daca ai nevoie de piese am o cutie in 5 desfacuta in doua pentru piese,arata ff bine o tineam pentru mine
iulica89
Desfa patina care se afla prinsa in doua suruburi de 11 in cheie de linga maneta(parca pe dreapta). Eu asa merg de'un an tocmai pentru ca riscam sa rup maneta de fiecare data cand selectam march-arriere-ul si patina noua nu a mai picat pe setarile "de fabrica". Astfel intra tragand mai mult spre tine si nemai apasand pe maneta-daca dai masina cuiva sa'i spui de "inventie" ca nu cumva sa se chinuie sa "rupa" cutia in doua selectand AR in loc de trapta 2.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.