Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zakynthos
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
semit
Deoarece nu am gasit foarte multe informatii, deschid un nou topic despre locatia mentionata in titlu.
Recomandari de cazare si plimbare de la cine a fost in Zakynthos sau a trecut prin zona.. multumesc anticipat smile.gif
Avani
Am fost acum 3 ani in Laganas cu avionul. Este cea mai animata statiune de pe insula. Am fost in sezon si era plin de pusti englezi. Din spusele unor localnici, din 10 avioane care aterizau, 7 erau din Marea Britanie. Cele mai multe cluburi sunt in Laganas, eu nu am stiut, ca altfel cautam cazare in alta statiune. Foarte multa galagie, desi nu sunt chiar pensionar. Dimineata cand noi plecam la vreo plaja, vedeam o imagine dezolanta. Sticle sparte, voma, unii care dormeau pe strada cu pantalonii rupti, etc.
Insula nu m-a impresionat deloc. E mare, dar peisajele nu sunt nemaipomenite.
Mi-am inchiriat un ATV cateva zile iar tipul de acolo mi-a zis musai sa port casca, ca poate-mi salveaza viata. Eu, stiind ca sunt responsabil i-am spus ca, voi fi destul de atent, la care tipul: " tu esti atent, doar ca englezii cand se imbata uita pe ce parte a drumului sa mearga"... si din cauza asta au loc multe accidente.
Am mai fost in Thassos de 2x, Halkidiki, Corfu si Zakynthos... m-as mai intoarce in toate mai putin in ultima.
semit
as vrea sa evit si eu zonele astea cu betivi.. ma intereseaza plaja cu nisip.. apa albastra perfecta.. taverne.. si peisaje fabuloase.. fireste si o cazare ok.. cer prea mult? biggrin.gif
gibonu
QUOTE(semit @ 21 Mar 2013, 18:57)
ma intereseaza plaja cu nisip.. apa albastra perfecta.. taverne.. si peisaje fabuloase..
*



Atunci mergi in Rodos.
Acolo cu singuranta vei gasi ceea ce ai spus mai sus ca te intereseaza.
Pana acum am apucat sa vad Creta, Samotrace, Lesbos, Chios si Rodos.
Iar Rodos e tata lor.

Si pe acolo gasesti englezi beti, insa albastrul ireal al Mediteranei compenseaza totul.

Sau daca vrei ceva peste Rodos, iti recomand cu toata caldura Ciprul turcesc (Republica Turca a Ciprului de Nord).
Sloganul lor turistic este "Pure Mediteranean".
Si chiar asa este.

Bafta.
Markos
QUOTE(gibonu @ 21 Mar 2013, 18:03)
Sau daca vrei ceva peste Rodos, iti recomand cu toata caldura Ciprul turcesc (Republica Turca a Ciprului de Nord).
*


Da' să-ți iei cash suficient de-acasă.
gibonu
@ Markos

Te referi la situatia de acum din Ciprul grecesc?
Ca pentru cei 50 km de la aeroportul din Larnaca pana la punctul de trecere din Nicosia nu iti trebuie chiar asa multi bani.

Sau esti adeptul ideii ca turci ciprioti au ramas in urma si inca n-au auzit de card si bancomat?
klaus
asta daca nu sunt blocate transferurile interbancare...
venom21
Anu trecut in Iulie am fost in Zakynthos , insula Laganas.
Drumul facut cu masina a insumat un total de 3000 km si benzina de vreo 1200 ron + taxe de autostrada-cred ca 40 eur dus intors + ferryboat cca. 110 Eur dus intors.
Intradevar in Laganas este un dezmat total si predominat de englezi.
Am avut cazare chiar pe plaja la Pensiunea Andreolas de 3* care e Ok numai ca parca are un pic de aspect comunist prin camere. AC-ul se plateste separat daca doresti si era 7 Eur ceea ce mi s-a parut cam scumput sincer sa fiu , dar noroc ca am fost cazat la demisol si era cat de cat mai racoare ( era si lumina naturala biggrin.gif ).
Plaja ok , apa foarte ok.
Daca cumva ajungi acolo te sfatuiesc sa te interesezi de CAMEO BEACH http://www.tripadvisor.com/LocationPhotoDi...an_Islands.html.
Intrarea costa 4 Eur de persoana daca imi aduc bine aminte , dar renteaza din toate punctele de vedere. In pretul asta ai si o bautura gratuita de la barul care se afla in interior. Peisajul este superb la Cameo si daca ai ochelari de snorkelling te sfatuiesc sa-i iei cu tine.
La dus am fost pe ruta BV-B-Giurgiu-Sofia-Kulata-Thesalonik-Ioanina-Patra
La Iesire din Ioanina m-am cazat la un motel de 5* ( foarte misto ) -50 EUR cu mic dejun inclus. La Patra trecerea podului costa 20 Eur cred.
La intoarcere am venit pe ruta Patra-Amfisa-Lamia-Larisa-Thesalonik-Kulata-Sofia etc.
Cele mai mari taxe de autostrada le-am platit la intors.
Nu am avut probleme cu Politia nici in BG nici in GR , daca ai statie auto te ajuta in BG dar in Grecia ioc.
Noaptea toata Bulgaria plina de radare in localitati iar la fiecare iesire din tunel era cate un echipaj de politie ce statea la "cersit"

P.S : Din Laganas ( si nu numai cred ) se organizeaza Boat Trip-uri care te duc intr-un tur al insulei in cele mai importante locuri : Blue Caves , Navagio , Turtle caves si or mai fi cateva dar nu-mi aduc aminte.
Sunt boat trip-uri de 4 ore dar si de 8 ore , eu te-as sfatui sa mergi intrunu de 4 cu o barca micuta care sa poata sa intre in Blue Caves. Preturile pentru un astfel de trip incep de pe la 17 Eur pana pe la 35 , dar sa sti ca se negociaza biggrin.gif
Daca te duci cu masina , de la Kilini in Zakynthos ferryboat-ul il achiti chiar in parcarea portului , dar la intoarcere ai grija ca trebuie sa te duci sa iti iei bilet din alt loc , nu din port.
Am vazut intr-un Lidl la greci Tuborg la doza rosie si am zis sa incerc si eu un six pack.
Cand am desfacut o doza din aia m-a apucat plansul , era CLUB SODAAAAA !!! blink.gif
Asa imi trebuie daca nu citesc etichetele
Highwayman
Recomad si eu turul insulei cu vaporul, mai ales ca va opri in diferite locuri pentru a face baie. Obligatoriu de avut ochelari subacvatici pentru a te bucura de apa limpede.
semit
Multumesc pentru detalii, momentan sunt pa stadiul alegerii locatiei de cazare si sunt cam nehotarat, sunt foarte multe locatii dar niciuna care sa insumeze tot ce imi doresc, la turci era mult mai usor sad.gif
Avani
QUOTE(semit @ 21 Mar 2013, 16:57)
apa albastra perfecta
*


Aici nu esti departe de adevar... cateva imagini din colectia proprie.
[attachmentid=1627876803] [attachmentid=1627876805] [attachmentid=1627876806]
DragosP
Dacă vrei să fii și mai nehotărât, uită-te și la Kefalonia.
drrond
Trecerea podului la Patra este 12 Euro (2011)
b34uen
QUOTE(semit @ 21 Mar 2013, 17:57)
as vrea sa evit si eu zonele astea cu betivi.. ma intereseaza plaja cu nisip.. apa albastra perfecta.. taverne.. si peisaje fabuloase.. fireste si o cazare ok.. cer prea mult? biggrin.gif
*



apa albastra perfecta si plaja cu nisip se bat cap in cap.
oricum apa perfecta gasesti in navagio
Apa cu nisip fin si plaja in alykes sau alykanas. Acolo ti-as recomnda sa te cazezi si in 30 min esti oriunde cu masina. Noi am stat in alykes la un studio f. cochet si f. ieftin (35E/camera in iulie-august) Plajele sunt total diferite cu pietre ,cu nisip, cu apa albastra, cu apa sulfuroasa. Excursiile la Navagio si Kery caves merita sa le faci cu barci mici, care sa te bage peste tot.
Mancare buna am gasit in Alikanas la o tavena ceva cu Broasca Caretta - sotia patronului e romanca si face reduceri mari pt. romani
despre insulele ionice mai gasesti si pe aici http://www.daciaclub.ro/Kefalonia-t248566-...ml#entry3542943
sau http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=217550&hl=
CGB
e belea in zakynthos. belea de belea. insula mica, plina de locuri mijtoace. io a doua zi dupa ce-am ajuns am bagat o tura de insula cu vaporu si-am ochit locurile mai deosebite. apoi am inchiriat ptr restul perioadei un scuter (de preferat ceva cu cilindree cat mai mare, ca sa nu te lase in panta si cat mai nou - io n-am gasit decat unu de 150 cmc, dar s-a descurcat excelent) si am facut toata insula. am ajuns inclusiv in locurile vazute de pe vapor, locuri mai pitite dar extraordinare. is tot felul de plaje micute, populate doar de "cunoscatori". si la care nu poti sa ajungi decat daca esti motorizat.

io de ex am stat in alykanas si bagam ciushca la apa pe vechea plaja din alykanas. e o plaja mai mica si mai pitita, decat aia unde mergeau toti turistii. si ajungeai la ea mergand printr-o livada de maslini....nebunie. apa limpede, formatiuni de pietroaie pe fund, printre care erau o groaza de pesti, crabi, arici de mare, castraveti de mare, scoici, draci, laci, melci....etc. juma de zi stateam numa sub apa. recomand sa te duci din tara cu o masca de scufundat, tub si eventual labe. acolo gasesti doar panarame si destul de piperate.

p.s la scutere se negociaza. iei mai multe zile, ai reducere. sau ai varianta sa iei masina, da' au aia nijte drumuri asa inguste ca daca dai nas in nas cu un autobuz, tre' s-o iei prin sant.
nu lua atv. te pishi pa el. au numa chinezarii cu motoare mici si-s greu de manevrat.
si ia casca si condu cu bagare de seama ca aluneca rau pa jos (au marmura in mixtura asfaltica).
cand oi ajunge acas pun nejte poze cu juliturile cauzate de o cazatura luata in zakynthos, intr-o curba unde am piscat prea tare frana fata. scuteru n-a avut nici pa dracu da' io eram raschetat bine. si e o placere sa faci baie in apa aia sarata cand ai rani deschise.
calinnov
Salut,
Plec si eu saptamana viitoare in Zakynthos.Puteti sa-mi spuneti ceva noutati despre traseu, opriri pentru odihna, pret combustibil, etc.
Multumesc.
NB
Dan73
Anul trecut, la 16 septembrie cand am iesit eu din Grecia, am facut plinul pt ca motorina era mai ieftina la ei decat in Romania. smile.gif Benzina e mai scumpa decat la noi.
Orientativ:
http://www.fuel-prices-europe.info/
Nu ti-as recomanda sa faci drumul intr-o etapa.
Nu stiu ce ruta intentionezi sa urmezi ca sa iti fac vreo recomandare. Pot sa spun doar cum am procedat eu. La dus, eu am luat cazare la Katerini deoarece am vrut sa vad Delphi. Prin urmare am urmat ruta pe autostrada spre Atena pana la Termopile unde am iesit spre Amfissa, Itea. Foarte frumos drumul de munte spre Itea si apoi in lungul Corintului pana la Antirio. Acolo am trecut podul ala nou si frumos. Ai grija la Patras, la iesirea de pe pod, sa nu te incurci. Directia e spre Kilini
La intoarcere am vrut sa vad Meteora, asa ca am urcat spre Ioanina si am intrat pe Egnatia Odos. Am luat cazare la Kastraki. Incearca sa faci rezervare la ferryboat..sa nu ai surprize. Eu am mers fara rezervare dar era inceput de iulie.

Pentru ca nu sunt prea multe poze pe topicul asta...
[attachmentid=1628003595] [attachmentid=1628003598] [attachmentid=1628003599] [attachmentid=1628003600]
b34uen
eu am fost de doua ori si la dus am mers dintr-o singura etapa. A durat cam 15- 16 ore, plecat pe la 10 pm din Bucuresti si ajuns la ferryboat cam la 3-4 pm a doua zi. Traseu Bucuresti - sofia - Salonic - Ioaninna - Arta - Patra - Kilini
pentru cazare recomand http://www.zakynthoslacaretta.com/: preturi super ok 45 E/camera in ful sezon cu mic dejun.

La intoarcere mereu am venit pe ruta Zante - Kefalonia - Lefkada - Ioaninna - etc. cu opriri in Kefalonia si Lefkada.
Cost transport dus intors + ce am consumat pe insule (3000 km) 400 E
calinnov
@Dan73 si @b34uen,
Va multumesc pentru informatii, foarte utile.
Tinand cont de unde plec eu, Alba Iulia, am facut urmatorul traseu, cu plecare la 6,30AM:
AB-CS-Orsova-PF II-Negotin-Nis-Vranje-Kumanovo-Prilep-Bitola-GREVENA(Zakas) SOMN! (Ziakas Rooms) sleep.gif 1001km.
A doua zi:
Zakas-Ioanina-Arta-Patras-Killini 402km
NB

PS.
@Dan73, pe ce site ai facut rezervare la fery?Merci
b34uen
Nu e necesar sa faci rezervare. Sunt ferry de mare capacitate. Si nici nu poti sa stii exact cand ajungi. Doar la Lefkada-Kefalonia e necesara rezervarea.
calinnov
QUOTE(b34uen @ 11 Aug 2015, 18:44)
Nu e necesar sa faci rezervare. Sunt ferry de mare capacitate. Si nici nu poti sa stii exact cand ajungi. Doar la Lefkada-Kefalonia e necesara rezervarea.
*


Stii cumva programul de plecare la fery din Killini spre Zante?
NB
b34uen
Sunt cam la doua ore, dar nu stiu ore exacte. Ultimul stiu ca ajungea in zante la 10.30.
Dan73
Nu am facut rezervare, am spus clar. Trecerea se facea cam la 3 ore, daca imi aduc bine aminte (eu am fost in 2009). Doar m-am informat asupra orelor de plecare, insa nu au fost nici alea chiar asa. smile.gif Dar repet, eu am ajuns in Zakinthos la inceput de iulie si ma gandeam ca acum, in plin sezon, o fi aglomeratie mai mare. Din acest motiv ti-am recomandat sa iti faci. Oricum, daca nu prinzi la primul, te asezi la coada la urmatorul tongue.gif

Poze:
[attachmentid=1628003658] [attachmentid=1628003659] [attachmentid=1628003660] [attachmentid=1628003661] [attachmentid=1628003662]

Prima poza e de la o taverna dintr-un loc izolat unde se ajunge destul de greu, peste dealuri pe drum fara asfalt: Dafni. Erau 2 frati acolo, nici curent nu aveau decat de la un generator. Unul din ei tocmai cocea paine in cuptor...celalat pregatea pestele si servea la masa. Am mancat excelent la ei.
Poza 3 si 4 sunt de la Keri, un loc spectaculos care nu trebuie ratat. Casa e printr-un sat, Exo Chora. Apropo, iti recomand tavernele mici prin satele alea. La Maries am mancat pui de curte cu un fel de sos de lamaie Cam slabanog puiul dar la gust exceptional, numai la bunica-mea in copilarie am mancat asa ceva. M-a mai dat pe spate mancarea de la o taverna din zona Vasilikos-Gerakas...Galini se chema
Tu unde ai cazare? Eu am stat in Vasilikos si recomand zona cu caldura...liniste si pace rolleyes.gif
calinnov
QUOTE(Dan73 @ 11 Aug 2015, 19:46)
Nu am facut rezervare, am spus clar. Trecerea se facea cam la 3 ore, daca imi aduc bine aminte (eu am fost in 2009).  Doar m-am informat asupra orelor de plecare, insa nu au fost nici alea chiar asa. smile.gif Dar repet, eu am ajuns in Zakinthos la inceput de iulie si ma gandeam ca acum, in plin sezon, o fi aglomeratie mai mare. Din acest motiv ti-am recomandat sa iti faci. Oricum, daca nu prinzi la primul, te asezi la coada la urmatorul tongue.gif 

Poze:
[attachmentid=1628003658] [attachmentid=1628003659] [attachmentid=1628003660] [attachmentid=1628003661] [attachmentid=1628003662]

Prima poza e de la o taverna dintr-un loc izolat unde se ajunge destul de greu, peste dealuri pe drum fara asfalt: Dafni. Erau 2 frati acolo, nici curent nu aveau decat de la un generator. Unul din ei tocmai cocea paine in cuptor...celalat pregatea pestele si servea la masa. Am mancat excelent la ei.
Poza 3 si 4 sunt de la Keri, un loc spectaculos care nu trebuie ratat. Casa e printr-un sat, Exo Chora. Apropo, iti recomand tavernele mici prin satele alea. La Maries am mancat pui de curte cu un fel de sos de lamaie Cam slabanog puiul dar la gust exceptional, numai la bunica-mea in copilarie am mancat asa ceva. M-a mai dat pe spate mancarea de la o taverna din zona Vasilikos-Gerakas...Galini se chema
Tu unde ai cazare? Eu am stat in Vasilikos si recomand zona cu caldura...liniste si pace rolleyes.gif
*


Si eu tot in Vasilikos am cazare. tongue.gif
NB
gibonu
QUOTE(calinnov @ 11 Aug 2015, 19:56)
Tinand cont de unde plec eu, Alba Iulia, am facut urmatorul traseu, cu plecare la 6,30AM:
AB-CS-Orsova-PF II-Negotin-Nis


Este vreun motiv anume pentru care ai ales acest traseu, de aproximativ 350 km pana la Nis?

Te intreb pentru ca odata ajuns in Caransebes mai ai optiunea Resita - Anina - Oravita - vama Naidas - Bela Crvka - Kovin - Smederevo - apoi pe autostrada pana la Nis.
Varianta asta are aprox. 400 km, din care aprox. 180 km (aproape jumatate de drum) sunt pe autostrada.

Adica castigi mult ca timp deplasandu-te pe autostrada, chiar daca drumul este mai lung cu 50 km.

Daca nu l-ai citit, poate te ajuta topicul asta:
http://www.daciaclub.ro/Spre-Grecia-prin-S...0976-s1050.html

Iar referitor la ferryboat, poate gasesti aici ceva interesant:
http://www.ferrylines.com/en/ferries/eastern-mediterranean/

Bafta.
calinnov
@gibonu, nu am nici un motiv pentru alegerea acestui traseu, doar ca este mai scurt tongue.gif
Multumesc pentru indrumare. cheers.gif
Pentru acelasi motiv am ales traseul prin Bitola(Macedonia)-Ptolemaida si nu prin Gevgelija(Macedonia)-Salonic. Ii vorba tot despre 50km diferenta. Ce parere ai?!
Merci.
NB
Dan73
QUOTE(calinnov @ 12 Aug 2015, 05:41)
Si eu tot in Vasilikos am cazare. tongue.gif
NB
*


Anume unde poti sa zici? Adica mai exact, la ce hotel, vila etc smile.gif
b34uen
QUOTE(calinnov @ 12 Aug 2015, 21:33)
@gibonu, nu am nici un motiv pentru alegerea acestui traseu, doar ca este mai scurt  tongue.gif
Multumesc pentru indrumare.  cheers.gif
Pentru acelasi motiv am ales traseul prin Bitola(Macedonia)-Ptolemaida si nu prin Gevgelija(Macedonia)-Salonic. Ii vorba tot despre 50km diferenta. Ce parere ai?!
Merci.
NB
*



Eu as merge prin Salonic. Mult mai rapid, mai usor.
calinnov
QUOTE(Dan73 @ 12 Aug 2015, 22:31)
Anume unde poti sa zici? Adica mai exact, la ce hotel, vila etc smile.gif
*


Merg la Valentino Vilas. Sper sa fie ok, dupa aprecierile de pe Booking.
NB

P.S.
@b34uen, multumesc pentru sfat.
gibonu
@calinnov

Subscriu si eu la ceea ce ti-a spus @b34uen.

Nu are niciun rost sa deviezi pe la Prilep si Bitola.
N-am fost pe acolo (desi imi doresc) insa, din ce se vede pe harta, pe langa faptul ca nu este autostrada, zona pare destul de muntoasa, adica nu vei avea o viteza de deplasare prea mare.

Asadar, mergi pe la Gevgelija (MK) / Evzoni (GR), pana la intersectia cu A1 (n-ai nicio treaba cu Salonicul) apoi intri pe Egnatia Odos (A2).
Ai grija ca la intersectia A1 cu A2, grecii in inteligenta lor au pus indicator doar cu Veria (Veroia) si Kozani, nu si cu Igoumenitsa (capatul vestic al autostrazii Egnatia Odos).

Vad ca Zakas (acolo unde vei sta) este la vreo 30 km de Grevena, pe un drum destul de virajat.
Asadar, inca un motiv in plus pentru a merge cat mai mult pe autostrada si a te deplasa cat mai rapid.

La intoarcerea din Zakintos pe ce traseu mergi?
b34uen
pentru cazare pt o noapte recomand Veroia (f frumos oras) si de ce nu Salonicul. Eu de cate ori am fost in Salonic am stat la Egnatia Hotel in centru si de fiecare data am negociat (cu toate ca e hotel de 4 stele) sa stau cu 60E.
La intoarcere iti recomand daca mai ai bani si timp sa te intorci pe varianta - Zante - Kefalonia - Lefkada. platesti un ferry in plus dar scutesti cam 150 km. + poti face plaja la Myrthos in Kefalonia si sa ramai in Lefkada. Din Zante pleaca doar un ferry dimineata la 8 spre Kefalonia, la 9,30 ajungi , si din Kefalonia in Lefkada ai ferryboat din 2- 2,5 ore.
gibonu
QUOTE(b34uen @ 13 Aug 2015, 12:12)
pentru cazare pt o noapte recomand Veroia (f frumos oras)


Desi contraza mai putin, din cate stiu, Veroia este denumirea in greaca, iar in romana este Veria.
Poti sa ne recomanzi si o cazare in Veroia/Veria?

QUOTE(b34uen @ 13 Aug 2015, 12:12)
si de ce nu Salonicul.


Fiind un oras foarte mare, nu este cumva complicat de intrat / iesit din oras?
Adica pentru o noapte de tranzit, merita pierdut timpul cu intrarea / iesirea din oras?

Ca de vizitat nu poate fi vorba intr-o seara.
b34uen
nu m-am cazat in Veria, am vizitat doar , dar sunt destule hoteluri mici in centru.
Salonicul nu mi se pare complicat, dar am si fost de mai multe ori prin el. Prima data intradevar am iesit de pe autostrada si am intrat in parcarea Carrefour fara sa vreau.
Are o constructie simpla cu bulevarde mari paralele cu marea si strazi mai mici perpendiculare. Daca intrebi un taximetrist te indruma oriunde foarte precis. Eu l-am tranzitat de fiecare data la plecare pentru a vizita Catedrala Sf. Dumitru. Pierd cam 2 ore sa intru in oras, sa ajung la catedrala si sa mananc undeva in zona veche. Combustibilul este mai ieftin in oras decat oriunde altundeva pe drum.
mai multe detalii despre Salonic gasesti si aici http://www.daciaclub.ro/OBIECTIVE-TURISTIC...ml#entry2574263.
Ca fapt divers la Egnatia Hotel camera este 120-160 E, dar ii spuneam receptionistei ca suntem in luna de miere si nu mai avem prea multi bani. Mai mult de 60 E nu am dat pe noapte. Asta s-a intamplat de vreo trei ori, dar nu cred ca ne-a tinut minte.
calinnov
QUOTE(gibonu @ 13 Aug 2015, 09:16)

La intoarcerea din Zakintos pe ce traseu mergi?
*


Ai vreo idee de traseu?! tongue.gif
Va multumesc inca odata de ajutor.
NB
gibonu
@calinnov

Pentru partea de nord-vest a Greciei, pot sa iti recomand doar Edessa, pentru ca in alte parti n-am fost (Ioanina este cam peste mana pentru tine, avand in vedere ca trebuie sa ajungi la Alba Iulia).

Daca te ajuta cu ceva, cateva vorbe si mai multe poze despre Edessa:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4234541

Mai mult decat ce se vede in pozele din link-ul de mai sus, chiar mi-a placut mult Edessa, cu atmosfera ei de oras linistit.

In alta ordine de idei, referitor la recomandarea lui @b34uen (Zakintos - Kefalonia - Lefkada), strict din punctul meu de vedere si fara pretentia ca am dreptate, nu prea merita.

Doar sa parcurgi cele doua insule in fuga, in drum spre casa, parca nu are rost.
Lefkada are foarte multe de oferit, banuiesc ca si Kefalonia la fel.
Te poti opri pe una-doua plaje, insa asta nu inseamna ca ai vazut insula respectiva.

Iar parcurgerea in fuga, pe final de concediu, in drum spre munca, parca mai rau iti face.
Sau mie sigur mi-ar face rau.

Bafta.
b34uen
Mie mi.a convenit traseul pe insule pentru ca m.am oprit pe una dintre ele. In kefalonia am stat in Aghia Effimia si in Lefkada in Vasiliki
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.