Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mi se blocheaza stergatoarele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chichi
Am de ceva timp o problema la stergatoare si nu-mi dau seama despre ce este vorba; nici macar nu-mi dau seama daca este vorba de o problema electrica sau mecanica...

La viteza I de stergere, stergatoarele isi fac treaba fara nici o problema. Insa la viteza a-II-a de stergere (pentru ploi torentiale) stergatoarele ingheata efectiv si nu mai reactioneaza in nici un fel de parca le-as fi oprit. Daca trec din nou la prima viteza, functioneaza normal...

Ce ar putea fi? Am mai cautat si pe alte topicuri, dar nu am mai intalnit problema identica cu a mea... smile.gif
Raoul
Cred ca switch-ul pentru treapta aII-a este defect. Incearca sa il scoti (are 2 suruburi) si sa "pui pe direct treapta a doua a stergatoarelor. Daca merge ai gasit rezolvarea.
Daca ai un instrument de masura poti sa masori intrerupatorul.
Ov
mai degraba mufa care intra in motoras
rtulea
Si daca descoperi ca este devina contactul poti incerca sa-l repari, asta in cazul in care constati ca s-au oxidat contactele. Se desface foarte usor, trebuie doar sa cureti contactele cu un smirghel fin si gata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.