Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tobe borla / Yed
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Turletei
Am citit posturile voastre am fost pe la magazine am sunat la pilot sa service si mi-au spus ca pretul este de 560 Lei pt traseu complet Borla inox (finala+intermediara) + montajul.
O intrebare intrebatoare se merita sa imi pun tobe din acestea de INOX (tin mai mult ofera alte beneficii!!) sa dau atati bani cand pot sa imi schimb doar toba finala cu 100 si ceva de lei -- tot Borla dar din tabla ?
Poate posteaza cineva care are borla de inox sa ne spuna parerea lui !!!
Turletei
Am citit ce ati scris dar nu am gasit nimik de genu:

AM TRASEU COMPLET BORLA DE INOX de X-ANI de zile si inca nu a CRAPAT !!!

Ma intereseaza daca are cineva si cat L-A TINUT sau cat are de cand IL TINE tongue.gif
ionutctn
Pai asta m-ar interesa si pe mine. Astept in continuare.
Cei de la BORLA spun ca sistemul din inox are garantie 5 ani daca e montat in service. E cam putin 5 ani pentru inox zic eu.....
Borla
QUOTE(ionutctn @ 9 Sep 2005, 15:51)
Pai asta m-ar interesa si pe mine. Astept in continuare.
Cei de la BORLA spun ca sistemul din inox are garantie 5 ani daca e montat in service. E cam putin 5 ani pentru inox zic eu.....
*




Am traseu complet BORLA de 4 ani si nu a crapat !!!! biggrin.gif
Dacia SuperNova se produce incepand cu 2001 iar noi traseele de inox pentru ea in serie din 2003 deci nu poate nimeni sa-ti spuna ca l-a tinut mai mult de 2 ani (inafara de mine care-l am de 4 ani). Garantia de doar 5 ani nu implica nicidecum ca produsul poate fi utilizat doar 5 ani. Da-mi un exemplu cand un producator de ceva (auto, electronice, etc.) ofera o garantie de 5 ani.
Decizia asupra tipului de traseu este a ta.
NicuEne
imi pare rau pt tine dar eu sunt din C de Arges unde se fac tobele .Nu se mai fabrica deloc nici macar pe comanda . oricum daca gasesti pe undeva merita cumparate
chz
Am cumparat saptamana trecuta teava detenta (fara toba) de la Pilotauto din Pitesti si cred ca se mai fabrica
gti98
QUOTE(Turletei @ 9 Sep 2005, 23:03)
Am citit posturile voastre am fost pe la magazine am sunat la pilot sa service si mi-au spus ca pretul este de 560 Lei pt traseu complet Borla inox (finala+intermediara) + montajul.
O intrebare intrebatoare se merita sa imi pun tobe din acestea de INOX (tin mai mult ofera alte beneficii!!) sa dau atati bani cand pot sa imi schimb doar toba finala cu 100 si ceva de lei -- tot Borla dar din tabla ?
Poate posteaza cineva care are borla de inox sa ne spuna parerea lui !!!
*



Cineva, pe undeva, pe acest site, considera ca nu merita, in ideea ca nu va tine masina cat va dura un asemenea sistem de amortizare. Daca ai banii si intentionezi sa tii masina 10-20 de ani, si nu o trantesti prin fagase, ca garantia nu-i pentru tevi rupte prin pietroaie, sigur merita. Garantia de 5 ani e doar la coroziune, si daca-i inox refractar ar trebui sa poata fi lasat mostenire.
crissti_d
am gasit pe net tobe si tipsuri yed la preturi ft mici. 110 ron tobele.
ca si aspect sunt super, dar la preturile astea ma intreb daca sunt bune de ceva.
voi ce stiti despre ele???
raqzvan
Pai, de obicei, cat dai, atat face.
ahyle_blue_eyes
Baga si tu link-ul sa vedem si noi google.gif
crissti_d
http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=36663
catalin06
110 Ron sunt cele negre ( asa scrie acolo ). Din ce material sunt facute cele negre ?? Celelalte par a fi din inox , dar care e pretul ??
pastrama
Sa-mi fie cu iertare...da alea numa tobe nu-s.
catalin06
La Pilot la Pitesti o toba finala de inox costa 300 RON . daca mai punem un ornament de inox dublu la vreo 120 RON ... La 110 RON cine stie din ce material sunt acele finale ...
ahyle_blue_eyes
as vrea sa cred ca is numai 110 Ron .Dar daca cu adevarat atat costa ceva ceva tot e in neregula.Parerea mea.
catalin06
Pe mine doar ornamentul de inox m-a costat 120 Ron . Pai daca ornamentul e mai scump decat toba finala ... e clar ce fel de finala e .
IeD3vil
Salut

Am eu tobe, si din alea yed, cu ornament inox, restu fier (nu prea recomand), si inox 100%. Calitatea este foarte buna, finisajele sunt bune, nu cer extra cash pt ornament, o sa pun o poza imediat.

user posted image

PM pentru detalii, nu stiu cat de des o sa gasesc topicul asta, si sa intru aici...
+ornamente inox, tot yed. Preturi foarte bune, in comparatie cu competitia!!
melomanuu
Eu mi-am luat de curand o toba de inox MAGNAFLOW la un pret spun eu foarte bun, toba pentru motoare intre 1,2-1,6 cmc. Am mai scos si intermediara si pot sa spun ca sunetul este demential.
Cam asa arata toba
pastrama
Si cand treci pe langa politie ce faci? Opresti motoru si o lasi la vale?
melomanuu
Nu, merg in continuare. M-am mai certat o data cu ei ca au vrut sa-mi ia talonu si i-am rugat sa-mi demonstreze ca depasesc pragul critic admis si nu au putut si m-au lasat in pace. O singura data am scos-o din viteza si am cam strans din dinti cand am trecut pe langa RAR. In restu nu am treaba biggrin.gif
catalin06
melomanuu : cum iti merge directia cu cauciucuri de 195 ??
melomanuu
Mai greu evident avand in vedere ca si volanul este mai mic, dar nu se compara la stabilitate cu cauciucurile originale
sorin1983
am si eu o toba yed finala din tabla si cu iesirea de inox ovala. se prezinta foarte bine dupa cateva luni smile.gif la cati bani am dat pe ea nu astept 5 ani dar merita banii smile.gif am modificat cate ceva dar a mers pana la urma bine biggrin.gif
argon
QUOTE(pastrama @ 18 Apr 2007, 09:24)
Sa-mi fie cu iertare...da alea numa tobe nu-s.
*




cam asa e, e o teava mai groasa, si costa si mult...mai bine sa nu ne punem noi cu tiuningu...

Sunetul nu e dat de "tobele" alea, sunetul e pur si simplu sunet de motor fara toba finala..
melomanuu
Poi sunetul e dat de motor dar daca nu pui nici o toba finala... suna cam urat zic eu. Toba aia e o bucata de teava mai groasa dar are niste site care au si ele un rol de eliminare a gazelor, intre sita si peretele exterior e un strat de vata deci totusi nu sunt ele gandite degeaba asa
argon
cum sa elimine toba finala gazele? blink.gif poate vrei sa zici ca au un rol in eliminarea gazelor . vata ma indoiesc sa fie, s-ar imbiba urgent de umezeala.
Tince1290
salut...m-am gandit sa readuc la viata acest topic.....pentru ca vreau sa-mi schimb la vara esapamentul cu unul de inox smile.gif....

stiu ca s-a mai discutat despre problema asta dar nicaieri in detaliu..iata ce vreau eu....vreau sa schimb toba finala pentru ca rugineste foarte repede si nu tine mai mult de un an...m-am gandit la o toba de inox pentru ca are durata de viata mai lunga...arata mai bine...si suna si mai frumos (depinde ce intelege fiecare prin frumos biggrin.gif)

acum...toba pe care vreau sa o cumpar trebuie sa implineasca anmumite conditii smile.gif...anume:
- sa corespunda capacitatii cilindrice;
- sa se potriveasca in locul celei vechi fara prea multe modificari;
- sa nu am probleme la itp si nici cu rar-ul mobil;
- sa nu aiba un sunet prea puternic sau prea violent (nu vreau sa dau impresia de bmw si nici de tractor...vreau sa valorifice sunetul si sa-l faca frumos)...deasemenea intensitatea sunetul sa nu fie prea mare pentru ca merg destul de mult inafara localitatii si la viteza mare ar fi prea obositor smile.gif
- ultima conditie...sa aiba un pret rezonabil tongue.gif

oare exesta ce-mi doresc eu? laugh.gif ...daca da unde pot gasi si cu ce pret? (aproximativ)...ms de ajutor biggrin.gif
and_rei
eu as vrea una care sa scoata un sunet gros.am vazut pe multe loganuri si mi-a placut mult cum se auzeau biggrin.gif
vladutz_sb
este pe youtube o supernova cu o toba din carbon super si se aude fain ... cred ca a-ti vazut deja tongue.gif imi place la nebunie sunetul scot wub.gif
Tince1290
da...suna frumos...presupun ca la asta te referi


suna frumos intr-adevar...imi place si mie....doar ca din clip nu imi pot da seama de intensitatea sunetului....cum spuneam...merg mult inafara localitatii iar daca sunetul e prea puternic la viteaza mare e obositor...totusi nu mi-a raspuns nimeni la intrebare..mai astept biggrin.gif....(hai baietii cu tobe sport...recomandati-mi si mie ceva wink.gif )
vladutz_sb
da da asta tongue.gif costa 340 smile.gif si uite ca cel care a postat vinde tobe din carbon
Marco24
Tince...da tu o fuga pana la Cluj si iti zic un atelier unde monteaza tobe sport(Romcat Borla, Sebring etc). Sunt meseriasi baietii. Eu am pus toba de la Romcat Borla si a costat 300 ron cu tot cu tips(tipsul este sudat de toba). Are diam. de 60mm. Ca si comparatie, face zgomot mai putin decat cea din clip. icon_mrgreen.gif

L.e. Toba este de inox cu garantie 2 ani.
Tince1290
ms de tip biggrin.gif...dar la vara ca acum nu am bani sad.gif...am intrebat doar pentru ca mi s-a pus pata si am zis sa ma interesez din timp...si cand am bani sa actionez...biggrin.gif
and_rei
&feature=related

asta e sunetul care-l vreau biggrin.gif
melomanuu
La tobele astea de carbon, cat si la cele de inox cu iesire intre 80 si 120 au un silencer care il poti pune in cazul in care te-ai saturat de sunetul puternic
Tince1290
am revenit...ma arde tot mai tare..si nu cred ca astept pana in vara.....astept in continuare recomandari....ceva ce stiti ca suna frumos....sportiv dar nu foarte puternic.....si de preferat niste clipuri sad.gif....sa-mi dau si eu seama care suna mai frumos.....marco.....pune si tu un clip cu a ta.....daca tot esti din cluj.....poate imi place si imi spui unde sa ma duc si "rezolv" o data problema asta biggrin.gif.....ms....si astept cat mai multe clupuri...dar de-ale voastre....nu de pe net wink.gif....multumesc
hyena
uite asta suna misto de tot dar nu stiu ce firma e chiar sunt curios
sorin1983
QUOTE(sorin1983 @ 5 Oct 2007, 00:14)
am si eu o toba yed finala din tabla si cu iesirea de inox ovala. se prezinta foarte bine dupa cateva luni smile.gif la cati bani am dat pe ea nu astept 5 ani dar merita banii smile.gif am modificat cate ceva dar a mers pana la urma bine biggrin.gif
*


toba fiind ca aceasta:
[attachmentid=1627512065] [attachmentid=1627512066] [attachmentid=1627512067]
adica YED doar cu iesirea din inox. rezista de cand am postat in 2007 cu brio pe dacie! si pe gpl si pe benzina, in total cam 50000 km de atunci...a fost atunci 120 ron.
Relu_GTT
QUOTE(sorin1983 @ 30 Mar 2009, 00:00)
toba fiind ca aceasta:
[attachmentid=1627512065]  [attachmentid=1627512066]  [attachmentid=1627512067]
adica YED doar cu iesirea din inox. rezista de cand am postat in 2007 cu brio pe dacie! si pe gpl si pe benzina, in total cam 50000 km de atunci...a fost atunci 120 ron.
*


Acolo unde este negru este tabla nu e inox ca si iesirea ?
sergiu-iulian
si se merita sami cumpar si eu o toba la fel ca aceasta?u cat ai dat pe ea?face ceva zgomot?
Relu_GTT
QUOTE(sergiu-iulian @ 30 Mar 2009, 19:30)
si se merita sami cumpar si eu o toba la fel ca aceasta?u cat ai dat pe ea?face ceva zgomot?
*


120 lei a dat cu ceva timp in urma
TRG-ul
QUOTE(catalin06 @ 23 Apr 2007, 09:13)
Pe mine doar ornamentul de inox m-a costat 120 Ron . Pai daca ornamentul e mai scump decat toba finala ... e clar ce fel de finala e .
*



S-ar potrivi si pe o toba de dacia 1310 ?
and_rei
eu am dat pe un ornament 25 lei.unul mai gros si mai mare.unde ati gasit voi cu 120 roni?sau poate e un alt tip cine stie.eu cel putin atat am dat pe el si sunt multumit de cum arata biggrin.gif
botdriver
recomand tobele de carbon pentru cei ce vor sa sune bine sunt care au si silencer daca ii deranjeaza sunetul si arata si bine,eu am toba de kawasaki ninja pe sn mea suna frumos,poate un pic prea tare dar asta dupa ce am inlaturat catalizatorul si toba intermediara pun un clip sa vedeti cum suna,urmariti pana la final....
W3f
foarte tare... ti-am vazut masina aseara pe bdl bucuresti sa stii ca imi place cum suna smile.gif
andr3y_yoo
uite toba mea yed racing 220 ron
&feature=channel_page
AdrianSavu
[quote=botdriver,23 Apr 2009, 17:35]recomand tobele de carbon pentru cei ce vor sa sune bine sunt care au si silencer daca ii deranjeaza sunetul si arata si bine,eu am toba de kawasaki ninja pe sn mea suna frumos,poate un pic prea tare dar asta dupa ce am inlaturat catalizatorul si toba intermediara pun un clip sa vedeti cum suna,urmariti pana la final....



Se aude bine toba smile.gif ....
Si e foarte tare nenea ala cu dacia 1310 cu inchidere centralizata pe ea laugh.gif
botdriver
multumesc de aprecieri W3f da-mi id tau daca esti din bm sa mai vorbim,andrei iti suna foarte frumos toba!
Bogyciu
QUOTE(Tince1290 @ 14 Mar 2009, 23:46)
da...suna frumos...presupun ca la asta te referi


suna frumos intr-adevar...imi place si mie....doar ca din clip nu imi pot da seama de intensitatea sunetului....cum spuneam...merg mult inafara localitatii iar daca sunetul e prea puternic la viteaza mare e obositor...totusi nu mi-a raspuns nimeni la intrebare..mai astept biggrin.gif....(hai baietii cu tobe sport...recomandati-mi si mie ceva wink.gif )
*



Masina este a mea... Sunetul de pe filmari nu reflecta intotdeauna realitatea... Iar de pe loc, cu motorul rece (cum a fost facuta filmarea) nu se aude mare lucru... Am sa incerc sa mai fac un filmuletz cu masina dar sa se auda in sarcina... La drum lung nu e deranjanta, mai ales daca mergi normal cu cursa acceleratiei putin peste jumatate, in plus am si silencer. In "full throtle" se aude cel mai bine, o am de aproape un an deja si nu imi pare rau de banii dati... Si inca ceva, am facut si ITP-ul cu ea, fara spaga, fara nimic, au iesit gazele ok... Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.