Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia Break injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
alix_0_2
Masina are nr. de kilometri reali. Nu are probleme tehnice, doar estetice. am schimbat la 41500km uleiul, filtrele. itp-ul expira in decembrie 2014. Pe langa anvelopele de vara noi am si 2 de iarna firestone cu jantele aferente. pret 3700 lei neg. multumesc

nu are probleme cu rugina la oale, praguri sau podea.

Tel 0767078223

ATENTIE LA REGULAMENTUL ACESTEI SECTIUNI
florinchiritza
Ai carte de service la ea?din ce an e masina si al catelea proprietar esti?
alix_0_2
QUOTE(florinchiritza @ 25 Mar 2013, 21:11)
Ai carte de service la ea?din ce an e masina si al catelea proprietar esti?
*


Masina a fost imatriculata in noiembrie 2001 pe firma la care lucrez. a fost cumparata pentru tatal managerului. In 2005 i-a fost facuta ultima revizie cu stampila la 29000 km. Din 2005 pana in decembrie 2012 s-a mai mers cu ea 12000 km (pare greu de crezut, dar aceasta este realitatea). Un cunoscator vede ca este o masina cu care s-a mers din an in paste. Pe carte sunt al 2-lea propietar (primul a fost firma). . Eu am luat masina in decembrie, cand omului i-a fost luat permisul din cauze medicale (are 85 ani), iar firma a vrut sa reduca din cheltuieli (impozit, rca, itp,)., am verificat placutele si sunt ca noi. Omul mi-a zis ca a schimbat rezervorul acum doi ani (avea rugina preuspun). evacuarea este noua (topa intermediara +finala).
Eu mai am o supernova (cu care circul) si o dacie berlina 1310 pe carburatie pe care am tras-o pe dreapta din 2008. Masina o luasem pentru rabla, speram sa dau 3 tichete sa-mi iau un logan. dar dupa cum bine stiti acum se primeste doar un tichet care valoreaza 1500 E .
Masina merge bine, estetic nu-i o frumusete . Cel putin pana le expirarea itp-ului (in decembrie2014) poate fi pusa la treaba fara investitii.
florinchiritza
Unde se poate vedea?Ai idee cat e taxa de timbru la ea?
alix_0_2
QUOTE(florinchiritza @ 26 Mar 2013, 17:26)
Unde se poate vedea?Ai idee cat e taxa de timbru la ea?
*


salut.
se poate vedea in sector 4.
am fost la ANAF sa intreb de taxa si nu m-au putut ajuta pentru ca nu apare norma euro si nici CO2 inscrise in cartea masinii. Am facut programare la RAR sa-mi treaca aceste doua informatii pe carte. Ulterior voi merge la ANAF sa-mi dea in scris cat il va costa pe noul proprietar inscrierea....oricum astept oferte .
multumesc
P.S. sincer imi e cam mila sa o dezmembrez
Marius 77
QUOTE(alix_0_2 @ 4 Apr 2013, 15:50)
am fost la ANAF sa intreb de taxa si nu m-au putut ajuta pentru ca nu apare norma euro si nici CO2 inscrise in cartea masinii. Am facut programare la RAR sa-mi treaca aceste doua informatii pe carte. Ulterior voi merge la ANAF sa-mi dea in scris cat il va costa pe noul proprietar inscrierea....oricum astept oferte .

Te ajut eu, fără să mai aștepți răspunsul de la ANAF.

Dacă RAR-ul îți trece în CIV norma Non-euro, calculul timbrului de mediu este următorul:
3,20 x 1397 x (100 - 79) / 100 = 938,78 Euro

Dacă RAR-ul îți trece în CIV norma Euro 1, calculul timbrului de mediu este următorul:
3,30 x 1397 x (100 - 79) / 100 = 968,12 Euro

Dacă RAR-ul îți trece în CIV norma Euro 2, calculul timbrului de mediu este următorul:
3,50 x 1397 x (100 - 79) / 100 = 1.026,79 Euro

Calculul timbrului de mediu pentru mașinile cu norma Euro 1, Euro 2 și Non-euro, nu ține cont de emisiile CO2.

PS: în speranța că ți-am fost de ajutor, baftă la vânzare.
alix_0_2
QUOTE(Marius 77 @ 4 Apr 2013, 22:33)
Te ajut eu, fără să mai aștepți răspunsul de la ANAF.

Dacă RAR-ul îți trece în CIV norma Non-euro, calculul timbrului de mediu este următorul:
3,20 x 1397 x (100 - 79) / 100 = 938,78 Euro

Dacă RAR-ul îți trece în CIV norma Euro 1, calculul timbrului de mediu este următorul:
3,30 x 1397 x (100 - 79) / 100 = 968,12 Euro

Dacă RAR-ul îți trece în CIV norma Euro 2, calculul timbrului de mediu este următorul:
3,50 x 1397 x (100 - 79) / 100 = 1.026,79 Euro

Calculul timbrului de mediu pentru mașinile cu norma Euro 1, Euro 2 și Non-euro, nu ține cont de emisiile CO2.

PS: în speranța că ți-am fost de ajutor, baftă la vânzare.
*


Multumesc pentru ajutor
Marius 77
QUOTE(alix_0_2 @ 26 Mar 2013, 13:22)
Pe carte sunt al 2-lea propietar (primul a fost firma).  Eu am luat masina in decembrie, cand omului i-a fost luat permisul din cauze medicale (are 85 ani), iar firma a vrut sa reduca din cheltuieli (impozit, rca, itp,).
..............
Masina o luasem pentru rabla, speram sa dau 3 tichete sa-mi iau un logan. dar dupa cum bine stiti acum se primeste doar un tichet care valoreaza 1500 E .

Una dintre prevederile programului Rabla 2013 este faptul că, trebuie să fi proprietarul mașinii de cel puțin 1 an de zile.
Dacă ai trecut mașina pe numele tău în decembrie 2012, nu te încadrezi în limita minimă de 1 an ca proprietar, deci, nu vei putea să o predai.

Cum timbrul de mediu pentru mașina ta este 1000 Euro, nu cred că ai șanse reale să o vinzi.
Singura opțiune care îți rămâne este să circuli cu ea până ajunge bună de predat la fier vechi sau dezmembrări.

PS: din păcate, statul a "îngropat" piața auto.
alix_0_2
QUOTE(Marius 77 @ 5 Apr 2013, 14:02)
Una dintre prevederile programului Rabla 2013 este faptul că, trebuie să fi proprietarul mașinii de cel puțin 1 an de zile.
Dacă ai trecut mașina pe numele tău în decembrie 2012, nu te încadrezi în limita minimă de 1 an ca proprietar, deci, nu vei putea să o predai.

Cum timbrul de mediu pentru mașina ta este 1000 Euro, nu cred că ai șanse reale să o vinzi.
Singura opțiune care îți rămâne este să circuli cu ea până ajunge bună de predat la fier vechi sau dezmembrări.

PS: din păcate, statul a "îngropat" piața auto.
*


statul asculta ordinul francezilor si al celorlalti producatori, iar noi saracimea o sa ne sacrificam pentru domniile lor sa inghitim masini noi...ca deh ne-a trebuit UE. Pentru mine nu este o paguba mare, dar mai trist este pentru cei care au dat mii de euro pe masini si nu le mai pot vinde in caz de nevoie.
Si mai cred ca daca am iesi cu totii in strada....un blocaj de cateva ore in centrul capitalei, poate s-ar schimba treburile(macar incercam), dar ei se bazeaza pe faptul ca nu suntem uniti si le permitem sa stearga cu noi pe jos.
Va spun sincer ca ma astept sa dea o lege prin care sa cotizezi substantial sa-ti poti radia masina.
Puteau sa faca taxa de 10 ori mai mare, dar nu pentru masinile inscrise deja pe Romania.
numai bine !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.