Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan (prestij) vs Dacia 13xx
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
bgdrenault
QUOTE(Merced @ 21 Apr 2019, 09:39)
M-am fript eu cu a mea in sensul asta. Și era vârful aisbergului,
*


De ce masina vorbesti?
Merced
Eu am luat o Alfa Romeo acum câțiva ani crezând că îi dau repede de cap după ce am pus diagnoza și au fost mai multe de făcut decât credeam. De exemplu catalizatorul era gol, și am pus catalizator universal nou. Până la urmă s-a rezolvat totul dar prefer sa iau o mașină sh care sa aibă cât mai puține defecte.
marksman
QUOTE(radian @ 21 Apr 2019, 12:35)
Cam cat de des le folosesti de ai sjuns la concluzia ca uneori nu functioneaza? 😁
*


"Airbag system disabled" înseamnă că nu funcționează daca e nevoie de ele
dizzy
Repara azi-maine franele, nu o mai lungi!
Merced
Mâine comand piesele .
bion
Ieri avand ceva timp si pitici pe creier si fiind in zona am amusinat doua vehicule noi. Un ford focus ecoboost 1,5. La prima tocmeala vreo 14k euro. Bine echipata si relativ comoda. Am fost si la vecini. Sub 20k euro niste amarastanii pe langa care stepway sau duster mai dotate sunt parfum (astea le stiu mai de mult mai putin motoarele de 1,3) . Daca ajung pana miercuri fac si drive test la ambii.
Dupa Pasti poate bag o vizita la mazda3.
Ma bagam si la vecinii de visavis dar am o jena.
axabrt
Nea bion mai pune la preturile alea.
Focus nou 1.5 incepe de la 20.000.
Și 6000 de euro reducere pare cam tras de par
[attachmentid=1628103657]
Daca i 14000 ce pana mea, focus că al meu second-hand se vinde in germania cu peste 16000 deci undeva e o greșeală
bion
.1,5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- M6 Euro VI 5 usi € 14,583 € 17,500
Tiranoum 29000euro vu refuceri la 14k.cu buybackk si optionsle cred ca il scot la 11k.
Daca e super la drive test si daca...
eXtenSion
QUOTE(Merced @ 21 Apr 2019, 09:39)
Când am vrut să-i iau un Golf IV pe benzina al unui prieten, de care știam că este întreținut bine, in stare foarte buna a zis că nu ii trebuie, că ea s-a obișnuit cu a ei, etc.



Nu stiu cum e mama ta, dar maica-mea tot asa zice orice vrei sa-i iei, dar asta pt ca nu vrea sa strici banii pt ea... Iar dupa ce ii iei se bucura maxim de ce i-ai luat.

Eu le-am schimbat masina parintilor desi ei erau 100% impotriva si nu au vrut nicicum sa o schimbe - a fost un mega scandal pe tema asta... Iar acum in fiecare zi lauda masina noua ca ce faina e si ce bine merge etc. Si merg in tot felul de excursii cam de 5 ori mai des decat mergeau cu aia veche. Inainte nu voiau sa iasa din tara cu masina, de ex (masina era veche de 12 ani).
axabrt
Nea bion nu exista ce zici matale...reducere de la 29000 preț de lista până la 14000.
ăla cu motorul de 1.0.[attachmentid=1628103659]
Sau dai vreun Mercedes Benz la buy back și de aia iese la 11000.
eXtenSion
Dupa ce vine bion cu factura pt 14000 de euro si cu ford nou nu stiu ce o sa va faceti.
axabrt
Pai da. O sa vîna, da cu 1.0 ecoboost
1.5 e mai scump, e totuși mașină lansată anul trecut, ce naiba.
[attachmentid=1628103660]

Aveți poza de pe oferta concreta forumul dedicat.

Da mă rog . Daca reușește chestia asta ar fi primul din Romania.
Îl așteptăm pe forumul dedicat unde cu siguranță că că face multi posesori invidioși.
Și eu printre ei.
dizzy
poate reusesti sa il iei cu cutie automata A8. mai fiabila ca powerstift, 1500 euro bine cheltuiti.
axabrt
Powershit .
Poate ne povestește și nouă cum a obținut discount de 15000 la prețul de listă.
E Sf, zău așa.
O vând pe a mea și iau și eu una.
ady77
Eu pe ăsta dau 17.520
QUOTE(ady77 @ 18 Apr 2019, 15:52)
Ford Focus 4 Wagon Ecoboost 1.0, 125 CP.
Pachet Trend - Aer conditionat automat cu reglare in 2 zone, Keyless entry si oglinzi pliabile electric, Senzor de ploaie, oglinda electrocroma;
Roata de rezerva de dimensiuni reduse;
Senzori parcare fata/ spate;
Wireless charging pad;
Vopsea Frozen White;
Geamuri fumurii.
*



Cred că a înțeles greșit prețul nenea bion rolleyes.gif
yoncv
Poate zice de preț fără TVA
axabrt
QUOTE(ady77 @ 21 Apr 2019, 19:44)
Eu pe ăsta dau 17.520
Cred că a înțeles greșit prețul nenea bion  rolleyes.gif
*


Ady, da poate da un Mercedes la buyback. Atunci iese 11000 prețul.
Eu nu as scoate prețul daca as da o pe a mea la buyback. Deci...

Pe de altă parte Ady, daca mergeai cu nea bion la dealer parca văd că o negocia bion 'la sange' și plăteai pe ea de fapt vreo 8000 de euro. Ba chiar aducea dealerul bani de acasă .... Ce sa i faci așa i când ești doctor. Ăștia aveau niste reduceri substanțiale la Opel, undeva la 30%, dar m as mira sa aibă de 50% la Ford. Cine știe
ady77
Deja ma gândesc sa anulez comanda tongue.gif
maho
HSBP, ati facut varza si topicu'_cu dacii. plange.gif
Ca sa fie tacamul complet, mai merge un MOO13P5D! si se poate-nchide. tongue.gif
ady77
Scuze că am început să vorbim de mașini tongue.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(ady77 @ 21 Apr 2019, 21:05)
Deja ma gândesc sa anulez comanda  tongue.gif
*


N-o anula, dar ameninta-i ca daca nu mai dau jos un 25% vii cu nea Bion dupa tine si o sa-ti dea 50%! icon_mrgreen.gif

axabrt
La 14000 de euro mâine mă duc și iau doua. Le vând in germania cu 28000 bucata fac și eu un ban cinstit [attachmentid=1628103674] [attachmentid=1628103675]
Și țineți cont că astea sunt rulate deja, deci...acolo scrie clar verde pe alb : prețul corect.
eXtenSion
Cat vbiti voi prostii aici deja bion isi numara 14000 euro de la saltea sa-i depuna maine la banca sa faca plata.
maho
Si pa la 900 o ia de la inceput, c-a uitat ce facea.
@ ady: radmasa.gif
marksman
QUOTE(maho @ 21 Apr 2019, 21:06)
HSBP, ati facut varza si topicu'_cu dacii. plange.gif 
Ca sa fie tacamul complet, mai merge un MOO13P5D! si se poate-nchide. tongue.gif
*



Neh... MOO130PEL!
axabrt
Nu e Opel, e Peugeot. 2008 cred.
marksman
Daca era Pejo cred ca era mai bine. Fusese parca si 2008 pe lista, dar era cu mult mai scump.
psychoo
Poate avea cutie mai buna
marksman
Pai eu ce spuneam?
bion
Titanium Benzina 1.0 Ecoboost 125 CP Start Stop -- M6 Euro VI 5 usi € 15,000 € 18,000 1.0 Ecoboost 125 CP Start Stop -- M6 Euro VI 4 usi € 15,208 € 18,250 1.0 Ecoboost 125 CP Start Stop -- M6 Euro VI wagon € 15,417 € 18,500 1.6 Ti-VCT 125 CP -- Powershift / 6 Euro VI 5 usi € 15,375 € 18,450 1.6 Ti-VCT 125 CP -- Powershift / 6 Euro VI 4 usi € 15,583 € 18,700 1.6 Ti-VCT 125 CP -- Powershift / 6 Euro VI wagon € 15,792 € 18,950 1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- M6 Euro VI 5 usi € 15,833 € 19,000 1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- M6 Euro VI 4 usi € 16,042 € 19,250 1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- M6 Euro VI wagon € 16,250 € 19,500 1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- A6 Euro VI 5 usi € 17,083 € 20,500 1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- A6 Euro VI 4 usi € 17,292 € 20,750 1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- A6 Euro VI wagon € 17,500 € 21,000
De la 19k fin vorba in vorba cu rabla am ajuns la 24 si ceva.Cand am zus ca dau la buyback mexicana prima inmatriculare 06.2016 ii luceau ochii la pspagalu. Sa vad cum merge kktul asla in 3 picioare di cum sta pe drum. Mexicana are caluti putini dar peste 2500ture se trezesc si se aseaza pe drum zuper di e comoda Nu are electronica pe ea care la ford e kklau. Me rog nu totul o sa fct. ca in reclama. La vw duc din cand in cand dorul tempomat. Cam scump sa fac retrofit. Repet e faza pe pitici pe creier. Nevasta a zis ca Fix o poola o sa iei alta masina😁
1.5 Ecoboost 150 CP Start Stop -- M6 Euro VI 5 usi € 15,833 € 19,000
bgdrenault
Nu tu erai cu FIX OR DAILY.............?

21 Apr 2019, 22:32:
Cu 16000 plus tichet iei ford in 4 usi , sedan deci, cu carca de optionale, motor 1,0 125, vopsea metalizata si 5 ani garantie/ Fost, vazut, probat, placut relativ, renuntat din motiv de reprezentanta la 70 km de casa.
bion
Nici vw nu imi placea dar acu concubinam cu placere. Toata poola de valah are vw, bmw si haudi dar 90% cazaturi. Fiiii f. sigur ca urmeaza si quizuri si forumuri cu ford. Sunt multe etape. Daca pedalez imi trebuie cam o luna sa imi fac o parere. Atat am pitrocit si la slz si la vw. Vw era pe locul 2 dupa o skoda supradotata si pret super dar oferta aia s-a luat in doua ore de la strigare. Io sunt mai chitibusar si perfectionist.
Adrian Frigo
QUOTE(dizzy @ 12 Apr 2019, 17:45)
Un vecin susține ca a avut Dacia 1300 - verde (dacă ajuta cu ceva) cu scaune din piele adevărata.
Aveți idee dacă a existat asa ceva?

QUOTE(radian @ 12 Apr 2019, 17:52)
Eu stiu ca da. Primele modele.

Nem.Niciodata,decat vinil.Dar un vinil de o foarte buna calitate.


QUOTE(marksman @ 12 Apr 2019, 14:06)
Ce bine poa' s-arate interiorul ala!

Da' astea cum ti se par? tongue.gif

[attachmentid=1628103677] [attachmentid=1628103678]

[attachmentid=1628103679] [attachmentid=1628103680]
axabrt
Nea bion vezi titlul de mai jos
Ford to build the Focus in China instead of Mexico
Casca bine okii sa nu dai fasolea aia mexicana pe un orez chinez.
In rest deși trebuie sa conduci matale la drive test, îți zic eu de pe acum având câteva mii de km cu Octavia 2016 și leon 2018 că focus 2017 e mai mișto la stabilitate dar mai prost la ergonomie. Problema că să simți plusul ăla de stabilitate trebuie sa tragi cam tare de mașină și drumul sa fie cam denivelat adică în mod normal n ar trebui sa mergi pe acolo cu așa viteza. Adică dacă o conduci la limita, da, de ce nu, însă în timp se va strica.
Io pot sa zic de pe acuma că la ce drumuri avem in Romania , cea mai buna mașină rămâne un Opel pe benzina de acu 10 ani . Doar sa iei una in stare buna.
Merced
QUOTE(axabrt @ 21 Apr 2019, 21:27)
La 14000 de euro mâine mă duc și iau doua. Le vând in germania cu 28000 bucata fac și eu un ban cinstit [attachmentid=1628103674] [attachmentid=1628103675]
Și țineți cont că astea sunt rulate deja, deci...acolo scrie clar verde pe alb : prețul corect.
*



Daca vrei sa faci bani din astia, pune mana si cumpara un Nissan Leaf nou de aici si vinde-l la nemti. Am un amic care-si cumpara si a zis ca dupa toate reducerile aplicate, evident cea mai mare fiind tichetul pentru electrice, o scoate la un pret la care se vand exemplare cu 30.000km SH in Germania. radmasa.gif
bgdrenault
QUOTE(marksman @ 21 Apr 2019, 20:56)
Daca era Pejo cred ca era mai bine. Fusese parca si 2008 pe lista, dar era cu mult mai scump.
*


Nu avea aceeasi cutie?

Am cochetat si cu Peugeot. Preturi mari acum 2 saptamani, si timp de asteptare 6 luni(cu posibilitate de a ajunge in trei, dar pe contract se mentionau 6 luni.
Masini pe stoc putine, variante prime de echipare dar cu ceva dotari suplimentare.
Plastic mult in interior, de fapt cam tot, dar ingrijit lucrate.

In schimb azi au niste oferte de sta mata -n coada. 2008, diesel , 1,5, 102 CP, 5 trepte, la cca 15400 vopsea metalizata, grip control, anvelope mixte, clima, etc. Au redus cu cca 2800 E oferta, dar intre timp m-am dus deja catre alta firma, cu tichet cumparat si avans dat.

Cat de mu...ti? Cand toata lumea astepta rabla, cand toata lumea facea comenzi si dadeau ceva oferte, ei taceau ca scroafa-n popusoi, asteptand sa vanda stocurile. Cand au vazut ca le mai ramane loc, au scos oferta cu inca 2 prime de casare oferite.
Desi nu am facut test cu 2008 diesel(marele dealer din Piatra Neamt nu avea nici o masina de drive test), undeva a ramas ancorat ca era o masina ce trebuia achizitionata, mai ales ca erau culori acceptabile si pe stoc......... Asta e, data viitoare.
Dar pentru mine raman cu o politica de rahat. Dai ofertele cand simti ca oamenii se inghesuie, nu dupa..........
einstein1984
nu am formare comerciala, dar stiu ca oferte faci cand nu ai cumparatori, cand se incghesuie lumea cresti preturile nu dai reduceri.....
dizzy
CE ma enreveaza astia de la Pejo cu denumirile lor.
2008 suna a an de fabricatie... ce plm, masina de 11 ani... hai ca e modelul nou 2008 , nu fabricat in 2008.
In rest e misto masina.
marksman
E misto dar la aceleasi dotari ca si Opelul (sunt pe aceeasi platforma) era cu aprox. 1000E mai scumpa.
einstein1984
si 207le era fabricat acu 1800 de ani?
bgdrenault
QUOTE(einstein1984 @ 22 Apr 2019, 10:38)
nu am formare comerciala, dar stiu ca oferte faci cand nu ai cumparatori, cand se incghesuie lumea cresti preturile nu dai reduceri.....
*


Pai sa intelegem ca acum daca dau inca 2 valori de tichete in plus(adica 1 tichet egal cu 3, deci inca 13000 lei) nu mai au vanzari? Nu.........

Motivul pentru care trebuie sa dai oferte e ca nu esti singurul de pe piata. Sunt cca cel putin 7-8 marci intr-un oras precum Bacaul. Alegi ce iti place, ca de fiabilitate e discutabila la toti producatorii.

Exemplu si la Marksman, l-a convins pretul mai mic cu 1000 E fata de Peugeot. Azi lua un Peugeot cu acelasi motor(probabil si aceeasi cutie) la pret de opel, sau chiar mai mic.

einstein1984
daca ai planul de vanzari facut, de ce ai reduce preturi si profitul?
bgdrenault
E discutie lunga...........de ce l-ai reduce acum, dupa 2 saptamani, si nu l-ai redus mai inainte?

Perioada era ciudata si propice acapararii de clienti.......ca daca aveau atat de multi nu inteleg de ce inca ma suna, cu disperare chiar............desi le-am spus ca m-am indreptat catre alt producator.
Ma rog, nu zic ca e corect ce cred eu, eu spun doar ce ma deranjeaza. Adica o masina care mi-au oferit-o cu 18000 pe data de 9 aprilie inainte de a incepe rabla, mi-o ofera acum cu 15500 cand eu deja m-am hotarat. Treaba lor, daca o dadeau cu 15500 poate o luam, sau mai mult ca sigur ca o luam.
Problema lor. dar repet, era momentul in care trebuia sa aduni clientii nu sa-i pui sa aleaga intre preturi.
marksman
Daca acum te suna si au preturi reduse, inseamna ca vanzarile nu-s chiar cum se asteptau.
Desi inteleg ca ala care cumpara vrea cat mai ieftin iar ala care vinde vrea cat mai scump, nu inteleg atitudinea vanzatorilor "lasa, ca mai sunt fraieri", apoi cand vad ca nu-si fac planul te suna ca au mega oferte speciale.
einstein1984
uneori discounturile astea vin de la importator/fabricant. Nu le ai disponiile mereu....
cristic1982
Că tot vorbiți de psa și 0pel, azi prin Pitești am văzut 5 Citroen ds3 (cred) albe cu numere de Franța.
Știu că cei de la psa au un circuit de testare (aia traseu) în zona Ag-Db și i-am văzut de mai multe ori pe autostradă sau prin zonă Găești-Titu.
einstein1984
tot polymont le conduce si pe alea?
cristic1982
Nu știu, dar nu par români, șoferii. Mașinile sunt dad și dag.
Deasemenea când i-am văzut acum mulți ani pe la Corbii mari, când erau cu partner, între șoferi erau și maghrebieni.
Merced
Mai erau unii care cautau si pentru Mini soferi de probe, acum cateva luni. Chestie pe termen scurt, de doua luni. Ulterior am vazut un Mini Countryman, sau cum ii zice aluia mai lung, cu numere de probe de AG prin oras.
axabrt
Io m as putea angaja. Pot sa stric garantat orice mașină
Daca m ar angaja probabil ar produce niste tancuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.