Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan (prestij) vs Dacia 13xx
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
psychoo
Ma gandesc ca baga un test de poligon ceva inainte sa dea masina pe mana oricui biggrin.gif
Merced
Nu e vorba neaparat sa o strici, e vorba ca trebuie sa respecti niste parametri, nu mergi asa de capul tau. Si trebuia sa raportezi in engleza anumite chestii, conform anuntului.
marksman
Scrii "nem tudom" peste tot in raport biggrin.gif
eXtenSion
Pana la urma cine avea dreptate cu Fordul la 14000 de euro? ca n-am vazut pe nimeni sa-si asume vreo greseala. rolleyes.gif
ady77
Imi asum eu greseala lu' nenea Bion tongue.gif
axabrt
QUOTE(bion @ 21 Apr 2019, 22:13)
1.6 Ti-VCT 125 CP -- Powershift / 6 Euro VI 5 usi € 15,375 € 18,450 1.6 Ti-VCT 125 CP -- Powershift / 6 Euro VI 4 usi € 15,583 € 18,700 1.6 Ti-VCT 125 CP -- Powershift / 6 Euro VI wagon € 15,792 € 18,950
*


Io nu înțeleg ce caută motoarele astea in lista lu nea bion.
Sunt motoare vechi, dezvoltate cu Yamaha și au norma E5.
Deci probabil prețurile îs de la focus mk3.5

In cazul asta e mai plauzibil prețul, dar tot improbabil.
Adică ce as vrea sa zic, costa 14000 doar daca are spre 14000 km. ...

Dar vom vedea. Bion știe mai bine.
marksman
Euro 6, scrie chiar in citatul lui bion.
bion
Bre io nu pot sa inteleg ciobanul mioritic. Vede se scrie in oferta firmei dar el o tina langa pe a lui.Axa oricat te oftici atat a ajuns la prima tocmeala.Era pretul care apare si in lista dar un pic pieptanat. Urmeaza discutii pe configuratie vedem la ce suma se ajunge iar ne tocmim bagam buyback daca platesc bine etc.
Deocamdata am o problema majora . Madam a luat pozitia lui KWJ blush.gif Iaca poola, la boieru ii trebe masina schimbata la 6 luni daca se poate...
PS ca aspect mazda 3 e faina.
PS PS luni un coleg de plantatie a dat comanda pe un bussines la 17300 ieuroi vopsea metalizata ingluziv.Livarea peste 3 luni.
eXtenSion
Noi am mai luat o Mazda 3 recent si imi place maxim. Mai avem una din 2018 si prin faptul ca am mai luat una iti poti da seama ce multumiti suntem de ele.

In unele tari gen Australia Mazda 3 e pe locul 4 la cele mai vandute masini, iar pe 3 e toyota corolla. Primele doua locuri sunt Toyota Hilux si Ford ranger. La noi Mazda e ceva mai exotica pt ca e mania cu masini nemtesti in RO.
dizzy
Adică aveți 2 mașini identice?
De ce?
axabrt
Hai cu fordul ăla nea bion. Lasă Mazda e pentru adolescenți așa...mai fashion.
Om serios ești matale ? ți ar prinde bine un E classe, neaparat argintiu.
Aia mașină de om serios, nu mazda.

Pui aci fordu meu , este chiar asta cu excepția la culoare, care i neagra.
[attachmentid=1628103776]
Eu am dat 13500 din care scad 2200 cat am vândut opelul am ieșit la aprox 11000.
Deci nu mă oftic. wink.gif Doar că îmi dă ceva cu virgula.
Cum drak noul model 1.5 ecoboost 150 cp sa fie 14000. Este total și efectiv IMPOSIBIL.
bion
Bai fachere ti-am postat lista de pret. Tocmeala logic e in jos.
eXtenSion
Dizzy - una e din 2018, una din 2019 - nu sunt 100% identice, dar da, sunt asemanatoare.

Parintii mei si-au luat o Mazda 3 in 2018 (eu le-am sugerat sa o ia, deci de atunci mi-a parut interesanta). Mi-a placut atat de mult ca acum dupa ce am vandut Loganul care era din 2007 mi-am luat si eu o Mazda 3.

Singura chestie care nu-mi place e ca a mea e pe negru la interior si nu alb ca in clipul asta. Dar macar e mai usor de pastrat curata. biggrin.gif

PS: Sedan arata si mai fain, dar nu era pe stoc.
axabrt
QUOTE(bion @ 23 Apr 2019, 20:54)
Bai fachere ti-am postat lista de pret. Tocmeala logic e in jos.
*


Io renunț. Poți să o iei cu 3 euro. Felicitări, viață lungă și multi km.
eXtenSion
Pana la urma ce ne-am luat??? smile.gif
AR-18-MOS
Gândul... și-a luat. Nu l-a lăsat doamna. icon_mrgreen.gif
axabrt
Daca bion găsit sa cumpere focus Mk4 1.5 nou cu 14000, în condițiile în care una puțin rulata e 24000
[attachmentid=1628104028]
, ei bine, cred că indiferent de ce zicea soția, era o oferta de nerefuzat. Oricine s ar fi dus în secunda doi cu avansul. Practic poți merge cu mașina aia doi - trei ani apoi sa o vinzi cu cât ai luat o, ceea ce nu e lucru puțin.
Este o mașină foarte tehnologizata, practic oferă funcții de condus autonom, cu pilot adaptiv. In plus are că opțiune amortizoare reglabile electric, lumini led adaptive și ce naiba multe opțiuni.
Daca o ajunge vreodată să văd preț de 14000 de euro la una, știu ce am de făcut.
cristic1982
Dar tu ai o problemă gravă dacă, încă, te doare că i-au propus un focus la 14000 euro lui bion.
În loc să stai să cauți prețuri de focus-uri sh, mai bine ai da și tu o pedală.
axabrt
As vrea sa pedalez noul model , da na ...Poate peste câțiva ani.
Și da mă oftic că bion n a cumpărat o.
La banii aia ar fi trebuit să o cumpere. Eu incerc să îl conving, nu vezi ?

Am urcat în noul focus la reprezentanta. Unele repere la interior sunt refolosite.
Practic deși spațiul interior e mai mare la noul focus, parca mk3 facelift e mai pe gustul meu. Încă nu mă pot obișnuit cum iese tableta din bord, probabil e chestie de obișnuință.
Am mers cu Mazda 6 a unui coleg și nici la aia nu mi place tableta. Recunosc totuși că motorul de 2.0 benzina 165 este mai mișto decât ce am eu.
Merced
Să dai o pedală înseamnă altceva. naughty.gif
cristic1982
Poate expresia nu este cunoscută la Ploiești...
bmwh548
Sau poate o fi inteles din prima, dar nu ati prins voi ce a vrut sa spuna.
cristic1982
A fost prea subtil
bion
QUOTE(AR-18-MOS @ 30 Apr 2019, 00:01)
Gândul... și-a luat. Nu l-a lăsat doamna. icon_mrgreen.gif
*


Bingo.S-a crizat madam. ADPM ce am patimit.Azi vroiam sa vizitam mazda. M-a trimis la servici plange.gif
mircea_aq
https://economie.hotnews.ro/stiri-auto-2372...motociclete.htm

Rabla clasic, un program ce te duce cu gandul la dacia clasic.

Pentru unii colegi forumisti, o noua sansa de a scapa de blestemul berlinelor obosite. Au suferit destul, macar in anul de gratie 2020 sa se bucure si posteriorul lor de un scaun decent de Focus I sau Golf IV la pret de tichet rabla. Doamne-ajuta !
maho
QUOTE(mircea_aq @ 18 Mar 2020, 17:50)
un scaun decent de Focus I sau Golf IV la pret de tichet rabla.
*


Pai pune si tu un anunt la Bursa, cu "[Schimb]". radmasa.gif
maho
Apropo de scaune decente, ieri am facut un drum de 400 km (in mai putin de 8 ore, din care mai bine de o ora pauze, inclusiv de "drum in lucru", iar daca n-ar fi fost coloane de camioane venind din Austria ar fi fost si mai bine), m-am odihnit mai bine ca-n casa. Probabil pt. ca-s bine reglate si aranjate. Evident ca-s altele mult mai confortabile, nu contesta nimeni.
Cand am mers cu e̶a̶ dumneaei la retroparada toamnei, in Piata Sfatului, lume multa, admiratori, la un moment dat se apropie un tatic cu fetita lui (vreo 6-8 ani), copila a facut ochii mari, "oaaaa!" si s-a intins pe capota motorului cu bratele deschise, parca ar fi luat-o in brate. M-a uns la suflet.
Pt. asta si pt. un milion de alte motive personale (dar probabil cel mai simplu si imbatabil e asta: nu vreau!), masina asta nu va pleca niciodata de la mine. rolleyes.gif

Pe drum am vazut un Logan de Politie tras pe dreapta (zic "hait, radaru!"), era pus doar de forma, nimeni in el, cred ca daca intrau 2 insi scoteau picioarele prin podea: avea pragurile putrede de rugina. icon_mrgreen.gif
MuciX
In continuare E30ul are cele mai comode scaune dintre toate masinile la care am access.
De departe cel mai tare ma faulteaza alea de la MINI R53 al mamei. Niste alea dure dintr-o piele dura, fara pic de flexibilitate.
maho
Nu stiu daca si-o fi luat careva logan prin State, da' se inmultesc Daciile.
maho
Mos-ule, ce-ti face bmw-ul?
radmasa.gif
AR-18-MOS
blush.gif
bion
QUOTE(maho @ 29 Apr 2020, 10:13)
Mos-ule, ce-ti face bmw-ul?
radmasa.gif
*


Rugineste
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.