Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb jante 17 Silverstone
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Christian.T
schimb jantele de pe masina cu jante pe 16 tot de aliaj. am luat masina de o luna, cu jantele astea, nu bat nu au probleme, se prezinta ok. le dau cu tot cu cauciucuri, care sunt uzate, mai merg vreo 3 luni. vreau la schimb jante pe 16 tot cu cauciucuri care sa ma tina la fel macar pana in toamna.
telefon 0769946036 sau pe forum.
le dau pentru ca nici nu sunt omologate, si nici nu mi se par potrivite pentru motorul de 1.6 si cred ca si computerul de bord imi da informatii eronate. [attachmentid=1627878034] [attachmentid=1627878035] [attachmentid=1627878036] [attachmentid=1627878037]
mentionez ca sunt murdare in poze. pentru doritori pot sa le dau un jet si sa le fac alte poze cu aparat performant, astea sunt facute cu telefonul.

LE mi-am dat si eu seama de tampenia facuta, rog un moderator sa mute topicul la sectiunea anunturi, cu scuzele de rigoare. multumesc
Christian.T
valabil. schimb cu roti pe 16 de aliaj, sau chiar si cu 15
pishky
15 s-ar putea sa iti bata in etrier.
Christian.T
m-am gandit si eu la varianta asta, dar de moment ce am in carte omologat si 15 si 16...
Christian.T
Valabil
gl-25mai
Salut!De unde esti si ce fel de anvelope ai pe ele?Ai cumva si senzorii pe ele?Eu am momentan pe masina modelul asta cu anvelope foarte bune de iarna si a-si fi interesat de jantele tale.Ai si un nr de telefon?
Christian.T
valabil
Christian.T
mentionez ca jantele se dau cu tot cu senzori de presiune. nu ma intereseaza sa primesc tot cu senzori, nu am ce face cu ei...eu pot sa ma uit la roata sa vad cand e moale, prin urmare aceasta functie am anulat-o. mentionez ca unul din senzori nu cred ca e bun...daca scot borna bateriei, functioneaza fara probleme pana cand opresc prima data motorul. dupa aceea incepe sa palpaie pe bord
Christian.T
Valabil...nu vrea nimeni roti pe 17?
Christian.T
Valabil...avand in vedere starea proasta a cauciucurilor mele, accept schimb si cu jante fara cauciucuri pe 16
taxi4you
ai spus la un moment dat faptul ca s-ar putea calculatorul de bord sa-ti dea informatii eronate.
acest lucru este influentat de dimensiunea pneului...uita-te in carte si ai sa vezi ca dimensiunile pneului merge din 5 in 5,dupa 16...
exemplu...
195/65/15
205/55/16
205/50/17....225/45/17 este echivalentul 195/65/15 fara nici o eroare,la fel toate dimensiunile ce le-am mentionat...sunt compatibile intre ele.

gasesti aici pe net calculator compatibilitate anvelope...asta pentru tine sa fi tu ok...calculeaza-ti dimensiunile din carte cu cele actuale.
daca cumva te referi la consum...da,este marit consumul cam cu 400 ml/100km.
acest consum este dat si in cartea masinii de producator..la consum jante tabla/jante aliaj.
cu aceste jante ai avantahe si dezavantaje...nu putem sa avem doar avantaje.
bafta la vanzare!


Christian.T
problema pana la urma nu e legata de consum...nu e princialul factor pt care vreau sa le dau. sunt obisnuit cu consumurile mari, e prima masina pe care o am cu motor sub 2.0...vreau sa le dau pentru ca nu le am omologate si am ceva politisti idioti prin oras care ma tot intreaba daca am jantele omologate...in certificat nu scrie, dar mi-e teama ca imi fac astia bucata
taxi4you
si care este problema?
roaga-i sa-ti ia certificatul de inmatriculare...dar sa-i rogi bine si sa le spui sa-ti dea si maxim de amenda.
conform legislatiei in vigoare pe teritoriul romaniei...politistii nu au dreptul sa ridice un certificat de inmatriculare fara un reprezentant rar...
daca se intampla...ii spui dupa aceea ca mergi in instanta si il rogi sa scrie la rubrica mentiuni din procesul verbal ca dl politist a fecut exces de zel si abuz in serviciu,deoarece nu a respectat legislatia in vigoare.
si totusi pentru linistea ta...poti demonstra si celui de la rar ce ti-am spus eu cu acel calculator.
printeaza-ti un exemplar al unui rezultat dat de calculator si umbla cu el la masina...pe ce motiv iti vor lua certificatul de inm. avand in vedere ca jantele sunt originale si nu sunt facaturi?
sunt jante care au intrat in echiparea acestor autoturisme...
poti merge chiar la rar sa le treci in carte...cost in jur la 140 lei si o programare telefonica anterior.
bafta!
Christian.T
am fost la rar cand am facut identificarea la masina...mi-a spus ca e exclus sa imi treaca aceste jante in carte...
taxi4you
nu cred...
mai degraba cei de la tine de la rar unde ai fost...sunt nishte carpaci,..
daca vrei poti sa-ti pui si pe 18 dar sa nu iesi din acei parametrii ai calculatorului de dimensiuni jante.
atat de departe vor sa mearga baietii de la rar de la tine,incat vor sa se trezeasca cu o citatie in instanta pentru a omologa nishte jante legale???
curios... blink.gif
bafta multa!
Christian.T
din ce stiu de pe la altii, asteapta sa le impingi ceva la buzunar...de aia nu se poate face nimic
Christian.T
valabil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.