Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mufe topite,ce este de facut?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valex19
Salut,am si eu urmatoarele prbleme,la instalatia electrica a masinii( dacia 1310/93),


mi-sa topit o portiune din mufa ce face legatura intre blocu d lumini si inst. electrica a masinii
si o alta mufa ce face legatura intre contact si inst. electrica,ambele la cate un pin.
gasesc acele mufe in comert?
pot s improvizez cu altcv dar s n iau foc?Multumesc,astept cateva sugestii.
val2011
cred ca ai scurt pe undeva
corbex
Gasesti mufe, mai intii trebuie sa afli de ce s-au topit.
sebymesteru
Valex,ce becuri ai in faruri? Nu-s de 100W cumva? Ma indoiesc sa fie scurt,ar fi facut fumigena din cabluri instant ca nessu'. Proababil a fost papucul din mufa slabit si a facut contact prost,s-a incalzit si aia a fost. Mai e si varianta proiectoare de ceata,daca ai si nu-s cumva legate ampulea pe blocul de lumini si-l suprasoliciteaza...
valex19
salut tuturor care ati raspuns , o sa explic mai detaliat ce am gasit acolo .
Cred ca papucul respectiv nu facea bine contact si assa sa produs topirea la mufa , fiind si instalatia electrica mai veche, sa cam rascopt biggrin.gif , am facut eu" o improvizatie" cu un papuc l-am cositorit si de-o parte si de alata daca merg cu faza scurta cv timp se incalzeste iar firul acolo unde este "nada".
NU sunt sigur daca sunt becurile pt ca merg cu ele ce cv timp si nu mi-au facut probleme "( halogene cu flansa rotunda , nu stiu cati w au , proiectoare nu am , dar lampile de ceata sunt legate cu faza scurta , sa fie asta problema ??????
CORBEX unde gasesc acele mufe inafara de dezmembrari ?
MULTUMESC

29 Mar 2013, 16:26:
DACA MONTEZ RELEE DE FAZA SCAP DE BELEA ????
sspoitoru
daca montezi relele ar trebui sa nu mai ai pb asta
dar
vezi un pic dupa panoul de sigurante ca acolo s-ar putea sa fie pb
asa am patit eu, acolo firele fiind indoite mult, unul s-a copt si mai statea in cateva lite
valex19
salut , am verificat panoul de sigruante , nu este de acolo problema , problema vine din alta parte ,am becuri de 100w 04.gif , asa am cumparat masina, daca nu am avut probleme pana acum nu am verificat .
spuneti-mi cum remediez problema cu mufele ??? multumesc
sebymesteru
Pai n-ai decat 2 variante: ori faci rost de uneva de mufe si le inlocuiesti,ori aplici metoda romaneasca: le anulezi si le legi direct. Daca vrei sa faci ceva ca lumea,le cositoresti si apoi le izolezi bine,preferabil ar fi cu niste tub termocontractabil. Daca vrei sa pastrezi becurile alea,ar fi bine sa montezi totusi relee,iti menajeaza atat firele cat si blocul de lumini,care ma mir ca nu a cedat de la consum pana acuma.
maho
Nu vad la ce ti-or trebui becuri de 100.
sspoitoru
fara relee nu faci nimic la 100w
papucii din mufe se incalzesc, se dilata=contact imperfect=caldura/incins/miros
pune relee sau schimba becurile dar cat mai repede sa nu te uiti dupaia la ea ca la un foc de tabara.
valex19
salut , va multumesc pt sfaturi , azi mi-am luat relee pt faza scurta pt ca pe ea o folosesc cel mai mult , la faza lunga nu-i vad rostu' sa-i pun releu.
Am vazut cateva schite de legat releele dar sunt inca in 'ceata" daca este cineva sa-mi explice "mot a mot"cum se face legatura firelor la relee, cum este mai corect sa leg relee-le aproape de bec sau dupa tabloul de sigruante . vreau sa specific ca nu ma pricep prea bn la electrica ce mai stiu este din documentatia de pe forum .MULTUMESC
sspoitoru
cat mai aproape de far
valex19
multumesc sspoitoru imi este de foarte mare ajutor schita
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.