Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Edy_smf
Salut, de mult timp am o problema la sistemul de franare, imi franeaza intai spatele apoi fata si nu tot timpul egal.
AM schimbat 4 pompe de frana, am schimbat repartitorul, placutele, cilindrii pe spate, ferodourile nu e nevoie ca sunt destul de carnosi si cam tot asa franeaza, de fapt acum frana este foarte slaba dar uneori se intareste si imi incinge roata din spate la care se aude un huruit continuu pentru ca, banuiesc eu, ar freca ferodoul pe tambur, dar cand apas de 2-3 ori frana mai brusc isi da drumul si se slabeste iar frana.
Am fost la 3 service-uri si la niciunul nu au reusit sa faca nimic, am plecat cum am venit cu ea, nu si-au dat seama ce are, ba mai si spuneau ca nu se pricep la Dacii...ceea ce e cam absurd dar hai...
Stie cineva un mecanic bun in Constanta care se pricepe la Dacii si care sa aiba timp sa o faca pana pe 8 aprile pentru ca am un drum de facut mai lung si imi trebuie masina in stare buna?
besche
Are draci pe ea !
Am o cunostinta care a schimbat 2 pompe la 1310 ,le-a pus garnituri noi si tot degeaba. pana nu a luat pompa noua,n-a facut nimic. Dupa ce a pus pompa noua,frana a functionat super bine
Ca si service,eu merg de cativa ani la cel de langa piata Amzacea. Mecanicii sunt aceeasi de cativa ani si daca am avut orice problema,s-a rezolvat. Acum am un Cielo si nu mai am probleme,dar tot acolo merg pt distributie,freon,verificari,etc..
Preturile sunt foarte bune,tinand cont de faptul ca e service. Nu mi s-au parut mari de loc
Edy_smf
Pai am schimbat 4 pompe de frana, niciuna nu era defcta, pana la urma am pus una nemteasca , am zis ca poate daca e nemteasca o fi mai buna dar tot la fle, deci chiar nu e pompa, orce pompa pun la fel face...
iulica89
Nu e aerisita bine si reglajele(repartitor+autoreglaje saboti spate) sunt praf. Daca nu ai timp/chef sa te documentezi si sa aplici ce ai invatat du'te la un mecanic sa'ti rezolve problema!Nu e de joaca ce ai tu acolo!!!
besche
Ai schimbat 4 pompe,dar a fost vreuna noua ?
Edy_smf
Da, am inlocuit pompa veche pe rand cu cate una noua din magazin, doua romanesti si ultima care a si ramas pe masina in momentul asta nemteasca tot nou nouta care este in garantie acum. Toate au fost inlocuite la service autorizat inclusiv repartitorul si cilindrii pe spate, dar ma indoiesc ca ar fi din cauza pompei, eu unu nu ma bag sa schimb piese singur la masina pentru ca nu ma pricep foarte bine si nu vreau sa risc siguranta nimanui pe sosele, inclusiv a mea smile.gif
Sigur este altceva, as vrea, daca stiti un mecanic bun care ar avea timp sa se uite la masina, si accepta sa umble la Dacie, pentru ca multe service-uri au spus ori ca nu se baga, ori ca nu renteaza sa umble la Dacie ca e prea ieftin si nu castiga mare lucru, ori ca nu se pricep la sistem de franare cu saboti pe spate sa imi lasati un nr de telefon pentru ca imi trebuie masina pe 8 Aprilie si nu pot pleca din oras asa cu ea... multumesc mult.

@besche
Unde anume exact este service-ul de la piata Amzacea, ma poti ajuta te rog cu un reper exact, poate dau o fuga azi pana acolo si reusesc sa o fac.
Minel
Cilindri receptori spate , cum se prezinta ....???
Edy_smf
Eu zic ca bine... din moment ce am pus noi acum cateva luni...
libarca
Frana de mana tine pe ambele roti? Foarte important ca acel cablu in V din spate sa nu fie ruginit pe camasi! Nu lasa sabotii sa lucreze liber si poate rezulta o roata infranata, plus alte probleme la frana de picior !
Edy_smf
da, tine pe ambele roti
Roata din spate stanga se invarte mai greu cand e masina ridicata face cam 3 ture si se opreste, cealalta din dreapta se roteste foarte usor. Azi cand am plecat roata din stanga spate chiar era blocata, a trebuit sa merg cam 4-5 metri sa sa pun doua frane bruste sa se deblocheze dupa care s-a deblocat dar in mers se aude zgomotul acela de frecare-scartait infundat si dispare total doar cand apas frana fara sa opresc masina pe loc, deci nu e rulment. totusi frana nu e nici elastica dar nici prea bine nu tine... uneori chiar trebuie sa fac doua pedale sa franez mai brusc alteori pedala e sus dar merge infranata si se aude zgomotul cu pricina la roata din stanga spate, alteori cand pun frana se aude o pocnitura sub masina... foarte ciudat...
libarca
O roata infranata cand masina este oprita indica faptul ca sabotii nu se mai retrag cum trebuie, deci poate fi oricand de la frana de mana!Ea tine daca o tragi tare, dar cand o lasi nu mai revine cum trebuie! Bag-o pe o groapa, o bordura ceva, si pune pe cineva sa traga frana de mana cu butonul tinut apasat sa o ridice si s-o lase jos de mai multe ori! Cablul V trebuie sa se miste egal din ambele parti! Daca observi ca se trage putin cablul de la roata infranata si restul cursei trage de roata cealalta, e clar ca e ruginit pe camasa si nu lasa sabotii sa revina! Eu zic sa verifici asa, chiar merita inainte sa demontezi tu sau altcineva.
S-a mai intamplat si treaba cu pocnitura, ziceau ca poate fi de la talere pe spate suruburi slabite, se poate observa daca au urme de joc dupa demontarea tamburilor!
ChrisSs
Sa te uiti la gheara aia de la frana de mana ce trage de cablu in V sa fie pusa pe arcul acela culisant, eu asa am patit dupa ce am fost la un service sa-mi schimb cablul acela in V ca era gripat si nu mi-au pus ghara pe arc si tot imi era o roata infranata si am ajuns sa schimb cilindri de frana degeaba si sa fac aerisiri in prostie pana am dus masina la cineva la garaj si m-am bagat calumea sub ea sa ma uit.
Bafta! smile.gif
Edy_smf
Deci roata se infraneaza in stationare indelungata FARA sa trag frana de mana, nu prea obisnuiesc sa o folosesc, dar i-am facut proba si tine la 8 dinti, 9 daca o fortez, mai mult nu pot sa o trag ca risc sa rup cablul sau chiar maneta biggrin.gif. Pare sa tina egal, am tras-o in mers, bineinteles la viteza mica si nu a tras nici in dreapta nici in stanga.
Marti dupamasa am parcat masina si nu era absolut deloc infranata, nu am tras frana de mana deloc si totusi miercuri dimineata cand am plecat roata din spate stanga era infranata, a trebuit sa pun 2 frane mai bruste si si-a revenit dar din cand in cand se auzea zgomotul acela de frecare si disparea doar daca calcam frana putin, daca ii dadeam drumul incepea iar. Cand calc frana uneori se aude un pocnet, ca o lovitura de ciocan infundata sub masina, mentionez ca nu stiu care sunt talerele, va referiti cumva la capacul de la tambur, acela cu prezoane pe care se prinde roata, sau la tendoane?
Va rog, daca citeste cumva un mecanic din Constanta care stie ce are si este dispus sa o repare, bineinteles contra cost, astept un PM cu nr de telefon. Am primit deja un PM de la cineva care mi-a sugerart doi useri de pe acest forum dar din pacate nu reusesc sa le dau PM. Multumesc.
Minel
Parerea mea este ca , problema ta , este locala , doar si numai la roata spate stanga.... ( verifica dumnezeieste tot ce inseamna partea stanga , chiar daca este nou , cilindru receptor , saboti , sistem auto-reglaj, cablu frana de mana .... arcuri fixare saboti pe talere .. ) .....

Bafta !!!
Edy_smf
Am rezolvat problema partial, roata se invarte lejer acum, am si pedala de frana destul de sus, franeaza corect insa tot se mai aude pocnitura, sper sa o rezolv zilele acestea. Problema a fost de la cilindru de la roata spate stanga, era blocat pe o parte, ramanea blocat si tinea un ferodou activat tot timpul si nu lasa lichidul sa circule corect. Acum e ok, problema s-a rezolvat cu 30 de lei manopera pentru schimbat cilindrul si aerisire si 18 lei piesa (cilindrul) la service-ul de motociclete de la Lukoil-ul de langa Gorbaciov.
vladut88
pocnitura se aude pe dreapta spate ? in fata rotii ? daca da , intra la categoria asa face toate , si aia indica , ca repartitorul functioneaza
Andyno
si la mine pe drepta fata pocnteste ceva cand pun frana..poc, poc ..ca si cum ar fii un pivota, bucsa ceva...sa fie cumva de la etrier?
ktastephan
dry.gif
ghitza
vezi sa nu fie planetara
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.