Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Numere rosii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
satelit93
Salut.Am 3 intrebari pentru voi, daca puteti va rog sa ma ajutati.

1.Se poate circula in strainatate cu numere rosii din Romania?

2. Daca un strain vrea sa cumpere o masina din Romania, dupa ce vine aici si o radiaza ce numere i da politia sa poata se mearga in Spania de exemplu?(sunt ceva numere pe cateva zile? ca in Germania de exemplu? )

3. Daca imi cumpar o masina din Italia si acea masina are itp expirat, dupa ce o aduc in tara pot sa i scot numere rosii fara itp?

VA MULTUMESC FRUMOS SI ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE SI IMI CER SCUZE DACA MAI ESTE CEVA TOPIC DESPRE ASTA

espacern
1.Nu
2.Se elibereaza numere de export valabile 1 luna
3.Da

@+
Iulikk
2. Cand a cumparat taica-miu Kia din Koreea... i-au dat aia de la RAR numere ca astea:
tomageorgian
Am si eu o intrebare: daca iau sa zicem un clio nou din RO si eu vreau sa il inmatriculez in Franta, mai trebuie sa platesc taxa de mediu? sau iau nr de export ?

MS
b76bgaarh
colegu cand se plateste timbrul de mediu? cand o cumperi sau cand ai incris masina permanent?

ps in franta sistemul bonus-malus nu se aplica la toate masinile introduse in parcul auto francez? la cele noi exista da la cele sh aduse din afara frantei cum este?
tomageorgian
iti spun in octombrie cand inmatriculez Twingo in Franta, ca atunci mi se termina primul ITP.

teoretic nu cred ca se aplica bonus, poate doar malus, ca asa cumpar o masina noua din RO , o inmatriculez aici in F si statul francez trebuie sa imi dea 200e bonus wink.gif (ex la un Clio IV 1.5 dci)
satelit93
Multumesc ""espacern""Mi ai fost de mare ajutor
espacern
Pentru inmatriculat masina in Franta este nevoie de ''quitus fiscal"....printre alte acte de la DRIRE.

@+
Cipriansen
Dupa ce inmatriculezi masina ce faci cu nr. rosii? Le returnezi?
psychoo
Nu.
Le.ai platit, sunt ale tale.
Poti sa faci ce vrei cu ele, doar sa nu le pui pe masina
einstein1984
le duci la remat
RZV
Pe vremuri, daca le returnai impreuna cu autorizatia temporara de circulatie, primeai ceva bani inapoi (20 de lei parca). Nu mai stiu cum e acum.
VladSoare
Acum nu mai dau nimic, scîrțarii.
Poți să le predai ca să fii un cetățean model, ei ți le primesc, dar nu merită deranjul. La gunoi cu ele.
espacern
Era cineva pe la bursa care cauta asa ceva.....pentru colectie zicea el!
DrV
Eu le-as distruge, pentru a nu putea fi folosite ulterior, fara acceptul tau.
eXtenSion
Le poti distruge (adica sa le tai in 3), iar apoi sa le dai la oamenii strazii sa le duca la fier vechi. Adica le pui langa tomberonul de gunoi sa le ia.
einstein1984
QUOTE(RZV @ 14 May 2018, 11:39)
Pe vremuri, daca le returnai impreuna cu autorizatia temporara de circulatie, primeai ceva bani inapoi (20 de lei parca). Nu mai stiu cum e acum.
*


imprimau pe spate?
RZV
Din ce stiu eu, le refoloseau dupa o perioada. Schimbau doar autorizatia de circulatie.

Se rugau aia de la inmatriculari de un coleg de al meu ce se ocupa de flota companiei (si aveam mai mult de 200 de vehicole pe import temporar, care odata la 3 luni luau numere rosii, si dupa aia din alea temporare, gen leasing pentru alte doua luni), sa mearga asta mai des sa le duca numerele rosii expirate ca valabilitate inapoi. Asta prin 2005-2006.
Si cand am inmatriculat io prima masina in 2005, am dus numerele rosii inapoi (impreuna cu autorizatia expirata) si am primit inapoi 20 de lei.
argon
QUOTE(espacern @ 16 May 2018, 13:00)
Era cineva pe la bursa care cauta asa ceva.....pentru colectie zicea el!
*



Era vorba de numere străine .

QUOTE(DrV @ 16 May 2018, 13:07)
Eu le-as distruge, pentru a nu putea fi folosite ulterior, fara acceptul tau.
*



Numerele roșii nu au nici o valoare, e alt regim ca le cele definitive , după ce expiră poți să faci ce vrei cu ele, și dacă le folosește altcineva e fix răspunderea lui.
espacern
QUOTE(argon @ 16 May 2018, 19:49)
Era vorba de numere străine .

Alea erau preferatele lui,dar si din alea provizorii cumpara,eu i-am trimis cateva seturi.....mai nou multi "tapeteaza" garajul/podul/barul/caruta cu ele!
radiantm
Cumpar masina noua(plec cu ea din reprezentanta) cu numere rosii ...

1 Cum inchei RCA-ul ? Pt masina cu numere rosii pe o perioada de 1/2/3 luni si apoi un alt RCA pt masina cu numere "negre" ?
2 Sunt obligat sa trec pe langa o camera care verifica rovinieta (nu o pot ocoli decat daca mai fac vreo 100 km in plus) . Aceeasi intrebare cu Rovinieta .
Fac o rovinieta pe tremen scurt pt masina cu nr rosii si apoi alta pt cea cu cu numere "negre"
PE AMBELE APARE NR MASINII ...

Sa nu ma injurati daca intrebarea e ridicola , dar sincer nu mai stiu cum am facut acu vreo 13/14 ani...

Cu multumiri,Adi
dandobre
Pentru numere roșii nu e nevoie de vigneta.
RCA se poate face direct pe 1 an sau cât se dorește pe seria de șasiu.
Iulikk
Ca sa nu mai deschid alt topic: cam cat a durat de cand ati dus actele la politie pana ati luat numerele definitive (cu numar preferential)?
AndreiMR
Depinde de la un judet la altul. La Pitesti daca duci actele dimineata, ai numerele dupa pranz...daca le duci dupa 12, le primesti a doua zi dimineata. La Bucuresti dureaza 2 zile cica, a inmatriculat un prieten de curand o masina. Oricum, mai mult de 2-3 zile nu ar trebui sa dureze. Numerele rosii nu le predai, poti circula cu ele pana se emit numerele definitive. Iar talonul il primesti prin posta in maxim o saptamana
argon
La noi in 2 ore ai numerele și dovada , daca duci actele după ora 2, a doua zi dimineața.
DragosP
Brăila: aceeași zi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.