Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot in cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ov
am o bataie care se aude in masina doar la relanti (si cu ambreiajul calcat, cand se aude mai incet). Initial am crezut ca loveste ceva pe sub masina. Am urcat-o pe rampa, am tras de toate alea pe acolo si nimic. I-am dat drumul, am lasat-o sa se incalzeasca bine (ca face doar cand e ff calda), si a aparut zgomotul care este din cutie (am pus urechea pe ea smile.gif ). Pare sa se auda din partea din spate a cutiei. In mers, sau daca accelerez nitel, nu se aude deloc.

Dat fiind faptul ca priza de ambreiaj cu siguranta e dusa de mai demult, e posibil ca aia sa fi afectat niscaiva rulmenti prin cutie ? Ce poate sa se auda ? O tratez la doctor, sau cu indiferenta ?

P.S. ulei in cutie am (verificat tot pe rampa) si este un ELF numaistiudecare
diaconuliviu
QUOTE(Ov @ 12 Sep 2005, 09:55)
am o bataie care se aude in masina doar la relanti (si cu ambreiajul calcat, cand se aude mai incet). [...]
*


Cu ambreiajul calcat nu se mai roteste nimic in cutie, deci ar trebui sa nu se auda DELOC.
Probabil priza are joc si in canelura de prindere pe arborele primar, stift slabit si se transmite.
Parerea mea.
Incearca sa asculti si cind e ambreiajul calcat daca se aude tot in spate-va trebui sa pui pe cineva sa apese pedala si tu sa asculti.
Edit: explicatia e valabila daca esti pe loc; daca cu ambreiaj calcat se aude doar in mers.. posibil jocuri in rulmentii biconici.
Ov
QUOTE(diaconuliviu @ 12 Sep 2005, 12:15)
Cu ambreiajul calcat nu se mai roteste nimic in cutie, deci ar trebui sa nu se auda DELOC.
Probabil priza are joc si in canelura de prindere pe arborele primar, stift slabit si se transmite.
Parerea mea.
Incearca sa asculti si cind e ambreiajul calcat daca se aude tot in spate-va trebui sa pui pe cineva sa apese pedala si tu sa asculti.
Edit: explicatia e valabila daca esti pe loc; daca cu ambreiaj calcat se aude doar in mers.. posibil jocuri in rulmentii biconici.
*



cu ambreiajul calcat se aude (cand se aude, ca in anumite momente, daca apas ambreiajul se intampla sa taca, si apoi dau drumul la ambreiaj si e liniste in continuare) acelasi tip de bataie, deci tind sa cred ca tot din zona aia provine. Oricum e dificil de identificat exact unde bate ca nu prea e loc de bagat sfecla pe acolo.

Revenind, pot s-o tratez cu indiferenta ?
Dyda
Plus capatul prizei care se sprijina in vilbrochen intr-o bucse de bronz, in timp, bucsa capata uzura si priza practic scoate un fel de hirjiito-bataie ( cam plastic dar merge). Acest fenomen parca a mai fost discutat. Problema a fost cindva rezolvata cu bucse cu ace pe care se sprijinea capul prizei , dar din economie a fost inlocuita cu una de bronz simpla.
Deci revenind poti sa-i aplici tratamentul specificat
dsf
Ar putea fi si cea mai comuna explicatie, culbutorii. Cand mergi cu masina e putin probabil sa se auda ca zgomotu este acoperit de alte sute de zgomote.
Treaba ca se aude din cutie poate sa fie inselatoare, pentru ca orice zgomot rezoneaza in tot ansamblu, si poate sa fie din alta parte.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.