Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: suruburi de la cuplaj volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
Am incercat sa schimb acum cateva ore cuplajul de la volan de sub bord si surpriza mare am avut sa constat ca aceleasi suruburi pe care le-am scos cu cateva minute inainte, nu mai intra prin gaura de la furca volanului. Parca s-ar fi umflat portiunea aceea de dupa filetul din capatul surubului. Adica bag surubul, intra pana trece de filet iar apoi nu mai pot sa-l imping deoarece cand incepe portiunea aceea dreapta fara filet se opreste si nu mai incape pe gaura. Oare au patit ceva suruburile, caici gaura nu avea cum sa se ,,stramteze” intre timp. Si e clar ca ele sunt de vina , nu cuplajul nou face probleme pt ca am incercat sa bag acele suruburi si pe furca goala fara cuplaj si pur si simplu nu mai intra pe gaurile alea. Ati mai patit asa ceva?
Nu am mare experienta la schimbat cuplaje dar am mai facut asta de vreo doua ori la alta dacie pe care am avut-o si nu mai tin minte sa fi patit asa ceva. Nu mai stiu sigur nici daca la cuplaj se dadeau si alte suruburi noi pt montare.
alinpop
Aceeasi actiune am efectuato si eu ieri.
Nu este vorba ca nu mai intra ci doar ca trebuie sa misti de ''noul cuplaj'' pana trece de filet si apoi continui sa misti dar sa si invarti spre inchidere cu mana de surub.
Va intra mai greu dar miscand va intra.
angheloaia
QUOTE(alinpop @ 21 Apr 2013, 20:00)
Nu este vorba ca nu mai intra ci doar ca trebuie sa misti de ''noul cuplaj'' pana trece de filet si apoi continui sa misti dar sa si invarti spre inchidere cu mana de surub.
*


Am scris mai sus ca nu intra deloc nici macar cu cuplajul scos afara. Pur si simplu nu trecea prin prima gaura a furcii mai mult de un sfert din surub. Din cauza ca nu am schimbat la timp cuplajul se formase un mic grad in jurul gaurilor furcii volanului si mai ales se indepartasera bratele acelei furci. Le-am strans cu un cleste mare si a intrat apoi surubul.
bashtalu
ca tot este vorba de cuplaj, eu l -am schimbat mai anul trecut, am schimbat si piulitele de la suruburi dar tot am probleme cu acest cuplaj in sensul ca acum imi trage stanga si se aude si un fel de zgomot de la el. Piulitele sunt cu cauciuc pe interior ca sa nu se slabeasca. Nu stiu la ce nivel se strang acele piulite, le-am strans o data tare si nu mergea volanul bine, le-am mai slabit dar tot degeaba

vreun sfat?

multumesc,
angheloaia
Daca iti trage stanga e f posibil sa fie uzat si acest cuplaj pe care spui ca nu il ai de mm de un an. Cam asta e durata de viata a lor mai ales a celor de srl.
Asa am avut si eu, de aia am ajuns sa il schimb iar desi nu cred ca trecusera mai mult de 9 de cand il schimbasem. Era asa de uzat incat ieseau pur si simplu tevile alea mici din interiorul cuplajului. Si tot stanga imi tragea. De strans, stiu ca se strang destul de bine suruburile.
dacia baba
Unul- surupurile se strang la maxim.
Doi - cautati bucsi originale FARTEC, facute demult si le veti schimba la citiva ani .
Trei- daca nu intra surupul pe bucsa de la cuplaj , nu este de la surup [surupul nu se umfla singur ,doar daca il bati foarte tare] radmasa.gif este de la cotele bucsi proaste facute de GIGEL SRL, schimba cuplajul.
Sper ca am fost inteles si nu m-am bagat ca musca in ....
Spor
fullhouse
QUOTE(bashtalu @ 22 Apr 2013, 10:24)
ca tot este vorba de cuplaj, eu l -am schimbat mai anul trecut, am schimbat si piulitele de la suruburi dar tot am probleme cu acest cuplaj in sensul ca acum imi trage stanga si se aude si un fel de zgomot de la el. Piulitele sunt cu cauciuc pe interior ca sa nu se slabeasca. Nu stiu la ce nivel se strang acele piulite, le-am strans o data tare si nu mergea volanul bine, le-am mai slabit dar tot degeaba

vreun sfat?

multumesc,
*


Foarte important e sa strangi definitiv cuplajul cu rotile fata indreptate, asa n-o sa-ti mai traga in diverse parti masina.
bashtalu
l-am schimbat, am strans suruburile cat am putut cu rotile drepte dar parca se aude ceva la el. probabil ca urechile alea s-au strambat putin in tentativa mea de a scoate cuplajul vechi

acum nu mai trage stanga, merge drept
1310CL
Si eu am schimbat prostia aia,si n-a tinut mai mult de 6 luni,ce-i adevarat n-am dat decat vre'o 17 lei pe el...dar acum pot sa-l schimb la loc,ca-i dus...stiu ca m-am chinuit destul sa-l schimb,au intrat greu suruburile alea 2...si-mi trage dreapta,da nu cred ca e de la cuplaj...
angheloaia
Cand intra greu suruburile, mai ales cele dinspre volan, sigur sunt gaurile de la urechile lui strambate. Aceasta se intampla mai mult din cauza ca nu se schimba la timp cuplajul si bate acolo strambandu-le. Eu cel putin asa am patit si a trebuit mult sa-mi dau seama ca asta e cauza pt care nu intra suruburile apoi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.