Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Racord aer cu stut
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fanel28
Salutare , am o dacia 1310 Tx din 1989 si am observat ca am un racord de aer cu stut si nu este nici un furtun atasat la stut. Oare ce furtun trebuie atasat la stut si unde duce? Ms.
deceneu32
Unde este pozitionat acel racord?
fanel28
Este pozitionat chiar dupa cotul acela flexibil care iese din filtrul de aer si se pune deasupra carburatorului , stutul iese din racord inspre radiator.
poul
Daca este vorba destre acest racord (incercuit pe poza) este un fel de economizor care a fost un element specific al daciilor 1310.
fanel28
Da Poul este vorba de acel racord , doar ca acel furtun care iese din T si in poza ta intra in stut la mine iese din T si intra undeva sub carburator stutul ramanand neconectat nicaieri. Motorul imi merge destul de bine , oare sa astup stutul ?
libarca
Normal ca trebuie sa-l astupi! La modelele noastre acel furtun duce o parte din gaze direct sub carburator, un furtun bagat pe stut nu ar avea un avantaj, asa ca astupa-l, cel mai bine topindul si presat putin se etanseaza perfect! Sau daca te face sa te simti mai bine ia un racord fara stut si ai rezolvat-o!
fanel28
Multumes pentru raspunsuri , maine o sa schimb racordul cu unu fara stut smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.