Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furtune rezervor benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
pais_valenciano
Salutare, sunt posesorul unei dacii 1310 break an 1997, cumparata anul trecut in luna mai avand la bord 24 500 km.
Masina stationa in parcare de 3 ani de zile deoarece fostul propietar murise. Dau sa bag 2 litri de benzina in ea si constat ca incepuse sa curga pe jos, ma bag sub masina cele doua furtune de cauciuc de la rezervor erau terminate. Bun ma duc si cumpar altele , facute de VMcomp, le inlocuiesc , treaba merge struna pana saptamana trecuta cand avand mai multi bani fac plinul la rezervor, merg vre o 2 zile si cand ma urc in masina un miros ametitor de banzina, pana acasa deja ma usturau ochii. Ma dau jos ma uit sub masina si benzina picura intr o veselie pe la acelaesi furtune ce nu au apucat sa implineasca nici macar un an de zile. Merg sa cumpar altele la vre o 5 magazine si gasesc tot si numai VMcomp.
CE alt tip de furtune mai exista sau de la alte masini , le pot inlocui pe astea vmcomp , ca sigur iar nu apuca anul si se fac varza? unsure.gif
sspoitoru
cauta pe net o firma specializata in furtune si iti cumperi furtun pt combustibil la metru. Cu vm comp am si eu aceeasi pb la burdufi planetare. Rar autorizeaza toti retardatii si apoi ne ia talonul mellow.gif
pais_valenciano
QUOTE(sspoitoru @ 5 May 2013, 19:28)
cauta pe net o firma specializata in furtune si iti cumperi furtun pt combustibil la metru. Cu vm comp am si eu aceeasi pb la burdufi planetare. Rar autorizeaza toti retardatii si apoi ne ia talonul  mellow.gif
*



La asta m am gandit si eu, dar furtunele au unghi drept si diametre diferite, m-am gandit poate forumistii au vreo idee.
vladut88
Si ce daca au unghi drept , scurtezi umpic conducta si pui furtun mai lung , furtun pt retur gasesti si mai subtire ca cel de tur
fullhouse
Hai sa fim seriosi, si eu am furtune noi puse de vreo 2, 3 ani si n-au nici pe dracu, cine stie de ce firma produse. Conteaza si cat le strangi, unii le strang pana le sectioneaza si crapa pe langa colier, normal ca vor curge.
pais_valenciano
QUOTE(fullhouse @ 6 May 2013, 20:03)
Hai sa fim seriosi, si eu am furtune noi puse de vreo 2, 3 ani si n-au nici pe dracu, cine stie de ce firma produse. Conteaza si cat le strangi, unii le strang pana le sectioneaza si crapa pe langa colier, normal ca vor curge.
*



La magazine am gasit numai vmcomp, scrie cu galben pe ele si chiar daca nu le am montat bine nu au facut nici un an si sunt coapte peste tot, adica orice particica din ele o curbezi sau apesi observi numai crapaturi, cum sunt la cauciucurile imbatranite.
Am pus si la pompa de benzina si sunt in aceeasi stare.
Poate cele noname or fi mai bune decat originalele. biggrin.gif
sspoitoru
cauta pe gugal futunuri grup sau group
de la ei am luat eu si a fost ieftin
au si de marimi diferite
nu te mai complica cu ce gasesti in magazinele de piese auto dacia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.