Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ciobanesc german
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
romanvs
Deschid acest topic pt a reuni in discutii posesorii si iubitorii de ciobanesti germani.

Am un ciobanesc german de 11 luni si la ultimul control la medicul veterinar,acesta mi-a zis ca este un exemplar foarte frumos si ca nu ar fi rau daca l-as inscrie in vreun concurs de frumusete.
Partea proasta este ca, cainele meu nu are pedigree si nu stiu daca este posibil sa pot participa cu el.
Cei drept,nu am habar despre desfasurarea acestor concursuri .
iulia_boris
Poti participa la CAC,concurs aptitudini club,adica.
Obtii Certificat de Tipicitate.
Cel putin 2 concursuri nationale sau de club,in cazul tau Clubul Ciobanescului German, cu 2 arbitri diferiti.
http://www.ach.ro/regulamente/Regulamentul_COR.pdf

Acolo ai si programul competitional.
Pe site-ul A.Ch.R..
romanvs
Multumesc @iulia_boris.

iulia_boris
Cu placere!
Victoras2001
De pedigri se face "rost". Nu-i nevoie sa-l aiba catelul.
Daca animalul corespunde cerintelor rasei sau e chiar un exemplar superb din rasa respectiva chiar nu vad de ce n-ai face rost de pedigri pentru participarea la concursuri.
Io cand am vrut sa-mi iau labrador negru, cu foarte multi ani in urma, imi ceruse (parca) 50 $ pe el sau 250 cu pedigri.
Luandu-l pentru mine e firesc sa nu platesc o carca de bani aiurea. Pt ca mi se rupe daca ma crede sau nu cineva. E sufletelul meu si nu ma intereseaza actele. Numai daca esti chitit sa-l duci la expozitii ai nevoie de acte. Cel putin asa vad eu.

Ma, da poze nu ne pui?

PS. Toata viata mea am ravnit la ciobanesc german. Acum, dupa ce m-am pricopsit cu janghina asta, nu mai vreau sa aud decat de un carpatin cat loganu meu. Au inceput sa-mi placa capatanile cu urechile lasate si fetele de milogi. laugh.gif
corbex
Tu pierzi din vedere ca ciinii sint o afacere pentru o parte a lumii. Oamenii aia pun, in cresterea lor, tot atita suflet cit pune mecanicul cind iti stringe prezonul la roata. Iar cumparatorii ii iau tot asa cum isi iau masina. Pentru prestigiu. Sa moara ciinele vecinului de ciuda. Nimeni nu vrea rase exclusiviste pentru ca iubeste ciinii, ci pentru rolul lor reprezentativ. Se lauda o vaca la mine in parc ca ea "are ciine de 1000 de euro, nu-l poate amesteca cu toate corciturile". Deci daca n-are pedigree, poti sa-i tragi la suturi pina-si da duhul.
kum
Si-l iubeste la nebunie, este? mandru.gif

user posted image
Victoras2001
QUOTE(corbex @ 9 May 2013, 11:25)
Se lauda o vaca la mine in parc ca ea "are ciine de 1000 de euro, nu-l poate amesteca cu toate corciturile".
*


Te-a intrebat Bono daca e ceva de capul vacii, poate-i da si el o clanta ca-i cam suparat de cand i-am blocat toate gaurile din gard. Daca nu macar un handjob ceva...
Steel Tormentor
QUOTE(romanvs @ 7 May 2013, 17:29)
la ultimul control la medicul veterinar,acesta mi-a zis ca este un exemplar foarte frumos si ca nu ar fi rau daca l-as inscrie in vreun concurs de frumusete.

*



N-ar fi prima si nici ultima data cand un veterinar isi da cu parerea mai sus decat ii permit competentele. A vrut si el sa fie amabil, ca presupun ca ti-a luat o gramada de bani. Daca vrei o opinie avizata cere parerea unui crescator de rasa, unei asociatii de crescatori sau unui arbitru chinolog. Ii poti intalni pe toti gramada la o expozitie de gen.
In rest, e foarte putin probabil ca un caine provenind dintr-o imperechere a unor exemplare reprezentative ale rasei respective sa fi "scapat" vandut fara pedigree. Ca e frumos, ca si animal, sunt convins. Toti sunt frumosi. In afara de arbitrajul in CAC, care teoretic ti-ar permite obtinerea unui certificat de tipicitate, nu vei rezolva mare lucru. Dreptul de monta la aceasta rasa presupune si alte conditii, printre care examene de lucru in cadrul cluburilor de ciobanesc german.
bmwh548
Mictiona-m-as pe el pedigree/drept de monta si toate cenzuraturile astea. Este un nene pe aici cu un labrador obez si cu diverse boli, dar are pedigree, ia bani pentru monta etc... Pai ce material genetic transmite ala?

romanvs: s-ar putea sa fiu rautacios, dar probabil nenea doctorul voia sa mai bage niste bani in buzunar. Actele se fac usor si el stie lucrul asta foarte bine.
Wolfman
QUOTE(Victoras2001 @ 9 May 2013, 10:48)
... nu mai vreau sa aud decat de un carpatin cat loganu meu. Au inceput sa-mi placa capatanile cu urechile lasate si fetele de milogi.  laugh.gif
*



Ia de-aci, nu-i cat Loganul da' se uita peste gard/pe fereastra ca oamenii! cu ochiul.gif
bmwh548
"Da ba drumu' si mie in casa, la caldura, nasolule sad.gif "
MuciX
Cat imi place!!! wub.gif


Sa-ti traiasca!
Wolfman
Merci! Cand a implinit un an, am incercat sa-l sarbatorim in casa, afara viscolea si stingea lumanarea de pe tort, s-a lipit imediat cu burta de gresie, se simtea in nesiguranta:
user posted image
shade4free
si al meu. Pe cat de mare, pe atat de jucaus,mamos, lingusitor, Un caine care iti da satisfactie
Victoras2001
QUOTE(Wolfman @ 9 May 2013, 20:37)
Ia de-aci, nu-i cat Loganul da' se uita peste gard/pe fereastra ca oamenii!  cu ochiul.gif
*


Fata aia din a doua poza ma termina!!! Asa o face si al meu de multe ori. Numai ca-i mai mic. Ajunsesem de-l certam degeaba numai sa-i vad fata aia superba. Imi pare rau ca n-am hardu alalalt pe pc sa va arat.

Personal mi se rupe de ce rasa e sau nu. E javra mea si-o iubesc. Si e un scump. Absolut oricine l-a vazut l-a placut din prima. Inclusiv aia care nu suporta cainii. E un catel tare bun. E cuminte, jucaus, face niste grimase de lesini, zici ca-i d-ala pentru terapie.
romanvs
Am citit regulamentul si acum stiu cum se pot obtine acte si multe altele despre concursuri.Inca nu sunt hotarat daca il bag sau nu la concurs.

Cateva poze:[attachmentid=1627886359] [attachmentid=1627886362] [attachmentid=1627886363] [attachmentid=1627886364]


@Wolfman---Ideea cu "tortul"de mamaliga e super...
Pe gresie nu-i place nici la al meu,probabil din cauza ca e neaderenta...
shade4free
Frumos patrupedu
maho
QUOTE(Victoras2001 @ 9 May 2013, 15:05)
poate-i da si el o clanta ca-i cam suparat de cand i-am blocat toate gaurile din gard. Daca nu macar un handjob ceva...
*


Arata-i poza asta, sa ia lectii:
[attachmentid=1627886368]
Partea proasta-i ca potaia chiar incerca ce se vede si ce pare wacko.gif
QUOTE
Io cand am vrut sa-mi iau labrador negru, cu foarte multi ani in urma, imi ceruse (parca) 50 $ pe el sau 250 cu pedigri.

Daca le arati ce face Bono cu gainile, iti dau ei 50 sa-l ia la vanatoare. tongue.gif
Steel Tormentor
Standardul rasei: http://www.ciobanesc-german.ro/standard-ciobanesc-german/

DannyY
QUOTE(corbex @ 9 May 2013, 11:25)
Se lauda o vaca la mine in parc ca ea "are ciine de 1000 de euro, nu-l poate amesteca cu toate corciturile"
*



Eram cu brunetu' la vet, pentru vaccin. O tanti cu o potaie de poseta in brate se uita la el si exclama "vaaaaaaai ce frumos eeeeeeee!" Pe urma se intoarce catre mine: "Ce rasa e?"
Io m-am uitat la ea, p'orma la blanos, p'orma inapoi la ea: "Conteaza?"
Madama s-a holbat brusc la mine, apoi a dat ochii peste cap si a-nceput sa studieze medicina veterinara de pe plansele de pe pereti...

Vecinii mei au o situatie gen "doamna si vagabondul": au catea de rasa (cred ca-i labrador) si un maidanez mai mic de statura sontorog de-un picior din spate. Am zis ca ma sufoc de ras cand l-am vazut pe bagabont incercand sa i-o puna labradoarei: dupa ce ca n-ajungea unde trebuie, nu reusea nici sa si impinga, sa si stea in echilibru intr-un singur picior biggrin.gif

corbex
Da-i adresa lui Victoras. Bono e cam nepfootut.
DannyY
Cui, madamei?
corbex
Stapinei. E de lucru pentru toata lumea.
Victoras2001
QUOTE(DannyY @ 10 May 2013, 13:20)
dupa ce ca n-ajungea unde trebuie, nu reusea nici sa si impinga, sa si stea in echilibru intr-un singur picior  biggrin.gif
*


radmasa.gif

QUOTE(corbex @ 10 May 2013, 13:30)
Stapinei. E de lucru pentru toata lumea.
*


Pai da. La varsta mea, cat ai avea, tot mai incape. biggrin.gif De bonifac nici nu mai pomenesc. Imi aduce aminte cum eram pe la 17 ani. Trageam dupa toate catelele. radmasa.gif
romanvs
Off-topic---Incerc sa nu fiu rautacios dar nu ma pot abtine...
Nu inteleg cum e posibil ca mai mult de jumatate din raspunsurile date in acest topic sa fie pe langa subiect.Am mai semnalat aceasta problema si pe alte topicuri.Este un motiv sa intru doar pe topicuri noi si sa dau raspunsuri ,deoarece cele vechi sunt pline de comentarii pe langa subiect care ma plictisesc.Parca ar fi chat...

On-topic----@Steel Tormentor,am citit si eu standardul rasei si pot spune ca "neamtul" meu pare autentic.Este al doi-lea ciobanesc german pe care il detin si sunt familiarizat cu aceasta rasa.Este o rasa care imi place foarte mult.

Poze mai vechi:[attachmentid=1627886486] [attachmentid=1627886487]
Victoras2001
Ejla cafenea amice. Nu ma pot abtine sa nu ma intreb cum de nu te-ai prins pana acum.
Ai deschis topicul pentru a reuni posesorii de ciobanesti germani. Ai sa vorbesti destul de multa vreme singur. Subiectul topicului fiind??? Nu de alta, da mi se pare ca suntem off topic ptca n-avem ciobanesti germani superbi. Ca nu vad ce intrebare ai pus.
gabize
Off topic la cafenea e pleonasm! Cel putin pe DaciaClub.

Topic inchis! tongue.gif
kato
pai off topicul este farmecul cafenelei.......ca nu degeaba se vorbeste de termopane la topicul de retete culinare blush.gif
vet
iote ca ma bag si eu in seama....cu doi ciobanesti germani mai mult ca superbi, proveniti dintr-o ilustra descendenta necunoscuta si lipsiti de orisice fel de acte oficiale... . Si pe langa ei o rottweilerita din parinti de parinti...dar care iarasi nu are nici un act care sa-i ateste valoarea. Si un brac mare mester in ale vanatorii ...da' daca ii ceri buletinul ... se uita precum curca in lemne.
On topic....nu contest calitatile animalului tau....dar daca vrei sa te apuci sa-l arbitrezi....fa-i intai un examen de displazie, dar unul dala recunoscut....nu doua radiografii la marcovet.
ady77
QUOTE(romanvs @ 10 May 2013, 22:10)
Off-topic---Incerc sa nu fiu rautacios dar nu ma pot abtine...
*


Eu, in schimb, incerc sa fiu rautacios. Ciobanescul asta german, nu e caine? Nu incapea pe topicul cu caini?
Victoras2001
Nu e caine. Caine e Stratila. Si de cands e ciobanescu german caine?
l@u
da ce e ma ? matza ?

10 May 2013, 23:32:
ammmmminteles nu e caine , e dinamovist !
iulia_boris
Din poza germanului reiese,dupa cum spune si 'vet',cum ca nu sta prea bine pe trenul posterior.
Este posibil sa aiba un anumit grad de displazie.
Un crescator autentic nu monteaza cainii cu grad de displazie avansat.
Nu comentez despre inmultitori sau samsari.
Foarte mult conteaza cum este intretinut cainele de mic.
Desi la standardul ciobanescului german s-a lucrat intr-o maniera negativa in sensul ca au scos exemplare cu curu' lasat de zici ca-s toti displazici.
Parintii cainelui meu aveau teste facute in sensu' asta.Trecute in pedigre.
Bine,p-afara se practica astfel de teste tocmai pt a se evita exemplarele bolnave.
Si ca dovada cainele meu este perfect sanatos.
Asta in urma testului.
Desi,teoretic,in Romania nu prea sunt medici acreditati in interpretarea radiografiilor care sa evidentieze boala.
Oricum un caine cu displazie se vede si din avion.
Cu cat este talia mai mare cu atat si riscul.
Am destule cunostinte cu caini operati pe ambele solduri si care ma intristeaza cand ii vad.Costurile operatiilor i-au adus la pretul unuia din canisa.
Da' tot asa, gandeau ca nu le trebuie pedigre.
Cine cere 200euro in plus pt pedigre este samsar si nu crescator.
Un pedigre,in Romania,costa 100lei.
Eu d-aia am dat suma mare pe el c-am vrut siguranta aproape de %.
S-a dovedit a fi corecta alegerea mea.
Si mai important a fost ca eu doream,musai,rasa bullmastiff.
Orice caine,in fapt,este frumos si merita a fi iubit.
Nu conteaza rasa.

11 May 2013, 09:37:
QUOTE(Steel Tormentor @ 9 May 2013, 19:20)
N-ar fi prima si nici ultima data cand un veterinar isi da cu parerea mai sus decat ii permit competentele. A vrut si el sa fie amabil, ca presupun ca ti-a luat o gramada de bani. Daca vrei o opinie avizata cere parerea unui crescator de rasa, unei asociatii de crescatori sau unui arbitru chinolog. Ii poti intalni pe toti gramada la o expozitie de gen.
In rest, e foarte putin probabil ca un caine provenind dintr-o imperechere a unor exemplare reprezentative ale rasei respective sa fi "scapat" vandut fara pedigree. Ca e frumos, ca si animal, sunt convins. Toti sunt frumosi. In afara de arbitrajul in CAC, care teoretic ti-ar permite obtinerea unui certificat de tipicitate, nu vei rezolva mare lucru. Dreptul de monta la aceasta rasa presupune si alte conditii, printre care examene de lucru in cadrul cluburilor de ciobanesc german.
*


Adevar graiesti..
DannyY
Eu, de exemplu, nu stiu ce rasa e negroteiu' meu, da-i frumos rau. N-ar putea fi ciobanesc german mai brunet? Intelege la fel si romana, si germana. unsure.gif
Markos
Despre canise și pedigree: unii aleg să cumpere așa (pe bani mult mai mulți, că nah, costă..) nu ca să-l ducă la concursuri (deci pedigree-ul se pierde automat), nici ca să scoată bani pe pui. Poate doar ca să fie siguri că au un exemplar sănătos din toate punctele de vedere. Că-l iei pentru 15 ani, nu pentru un sezon.

Da' zic și eu din auzite sleep.gif
bmwh548
O cunostinta si-a luat ciobanesc german din piata. Are vreo 9-10 luni. Nu are nici cea mai vaga idee care ii sunt parintii naturali. A marcat banul unde trebuia si acum patrupedul are pedigree cu acte si stapanul si-a pus in cap sa ceara cateva sute de euro pentru fiecare monta. Eu unul m-am lamurit.
Markos
La piață găsești orice.
ady77
Oare cateii aia de au castigat Romanii au talent or avea pedigree?
iulia_boris
QUOTE(ady77 @ 11 May 2013, 20:27)
Oare cateii aia de au castigat Romanii au talent or avea pedigree?
*


Da.

12 May 2013, 08:28:
bmw,sunt destui escroci pe lumea asta.
Da' sa stii ca asta nu inseamna ca-i o practica frecventa.
Stiu si eu despre tot felu' de magarii.

Da' cunosc si oameni care isi respecta munca si cainii.
Chestie de alegere.

De obicei totu' se rezuma la bani asa ca sigur ca intre puiu' de 100lei si ala de 400euro va castiga stim care.
Este simplu cine doreste metis este liber sa-si ia metis da' asta nu inseamna ca aia de vor caini de rasa sunt niste prostanaci ca prefera rasa.
Ma intreb de ce oare s-au chinuit sute de ani creatorii raselor cu cotarlele si nu le-au lasat in voia sortii?

Interesant este ca multi se mira ca ,cotarlele lor ,gen husky ori labradori ,nu fac paza.
Da cum romanu-i priceput in toate cele nu ma mira mentalitatea vis a vis de cainii de rasa.
Am avut ocazia .la Europene,sa discut cu crescatori de prin toata Europa si sa constat ca-s simple lucrurile la ei.
Cine are bani isi ia de rasa cine nu adopta de la adapost.
Oamenii nu carcotesc,nu sufera de teoria conspiratiei ci stiu ca totul are un pret pe care il platesc sau nu.
Si nici crescatorii nu-i iau in deradere pe cei care adopta.
Ba dimpotriva.
romanvs
QUOTE(Victoras2001 @ 10 May 2013, 21:21)
Ejla cafenea amice. Nu ma pot abtine sa nu ma intreb cum de nu te-ai prins pana acum.
Ai deschis topicul pentru a reuni posesorii de ciobanesti germani. Ai sa vorbesti destul de multa vreme singur. Subiectul topicului fiind??? Nu de alta, da mi se pare ca suntem off topic ptca n-avem ciobanesti germani superbi. Ca nu vad ce intrebare ai pus.
*



Am deschis topicul pt a reuni in discutii posesorii de ciobanesti germani si iubitorii acestei rase,nu neaparat posesori.

QUOTE(kato @ 10 May 2013, 21:53)
pai off topicul este farmecul cafenelei.......ca nu degeaba se vorbeste de termopane la topicul de retete culinare  blush.gif
*



Rostul cafenelei la Daciaclub este de a se discuta si alte subiecte in afara subiectelor despre masini(in speta Dacia).

QUOTE(ady77 @ 10 May 2013, 22:19)
Eu, in schimb, incerc sa fiu rautacios. Ciobanescul asta german, nu e caine? Nu incapea pe topicul cu caini?
*



Este caine e foarte adevarat.Am deschis acest topic pt ca am vrut sa pot purta dicutii doar despre aceasta rasa.In topicul despre caini sunt foarte multe discutii pe langa subiect si este plictisitor de rasfoit.De ex. Dacia are acum o gramdada de modele dar pt fiecare exista cate o sectiune (cu subsectiuni)pt a se putea discuta civilizat si pt a fi mai usor de rasfoit(nu ma refer aici ca ar trebui sectionata si cafeneaua,ar fi absurd).


@iulia_boris---apreciez foarte mult comentariile tale de la care pot invata multe.
bmwh548
QUOTE(iulia_boris @ 12 May 2013, 09:09)
Interesant este ca multi se mira ca ,cotarlele lor ,gen husky ori labradori ,nu fac paza.
*



Defineste paza. Ca nu cred ca exista caine care sa taca atunci cand e cineva la usa/cand vreun nene intra in "spatiul tau" afara... Exista labradori in grupul "de joaca" si sunt foarte alerti la persoanele care se apropie. Din cate am inteles reactioneaza similar si acasa.
iulia_boris
Paza face cainele care te avertizeaza ca s-ar putea sa ai belele cu el daca-i incalci teritoriul. Si care nu da inapoi daca-l ataci cu-n bat.Sau cu orice altceva.
Exista paza la persoana da' pt asta trebuie dresaj specializat.
E plin netu' de oligofreni care asmut cainii asupra unui atentator,vezi Doamne,dupa care cainele devine un real pericol.
Inclusiv pt proprii stapani.
Faptul ca un caine latra la om nu inseamna ca te si apara in caz de atac asupra ta.
Eu ti-am dat ca exemplu husky sau labradoru' pt ca am cunostinte care s-au plans din cauza asta.
Desi unu-i de sanie si altu' utilitar.
Si erau disperati ca aia se jucau cu oricine le intra prin curti.
Cunosc si caini care te aproba doar la comanda stapanului.
Altfel te ataca.Desigur din rase molossoide.
Labradoru' este un guraliv si cam atat.
Am avut cateva experiente personale si cu si fara Boris.
Inclusiv cu inconstienti de husky care fiind mai tenace au sfarsit prin a fi tavaliti de Boris.
In general daca vrei un caine pt paza nu trebuie excesiv socializat cu oamenii.
Decat daca este extrem de dominant.
Dar daca rasa nu este predispusa genetic catre paza nu vei obtine mari performante in sensu' asta.

Filip
QUOTE(Markos @ 11 May 2013, 18:03)
Despre canise și pedigree: unii aleg să cumpere așa (pe bani mult mai mulți, că nah, costă..) nu ca să-l ducă la concursuri (deci pedigree-ul se pierde automat), nici ca să scoată bani pe pui. Poate doar ca să fie siguri că au un exemplar sănătos din toate punctele de vedere. Că-l iei pentru 15 ani, nu pentru un sezon.

Da' zic și eu din auzite  sleep.gif
*


Io am la curte maidanez din 1998, și încă mai duce 2-3 ani cu puțin noroc. smile.gif
iulia_boris
ady77,cainii castigatori sunt Border Collie varietate de Merle,adica cu ochi albastri.
ady77
Sunt colegi de serviciu cu badia Corbex?
iulia_boris
Eu am eutanasiat,adica medicul,un mascul de vreo 17-18 ani.
In general metisii traiesc mai mult.
Daca-s de talie medie sau mica cu atat mai bine.

12 May 2013, 14:06:
Posibil. icon_mrgreen.gif

12 May 2013, 14:12:
romanvs,eu daca stiu ceva dau mai departe.
Nu sunt expert chinolog insa de niste ani buni ma invart in lumea asta si pasionata fiind invat.
bmwh548
QUOTE(iulia_boris @ 12 May 2013, 14:47)
Paza face cainele care te avertizeaza ca s-ar putea sa ai belele cu el daca-i incalci teritoriul.
*



Cainele nu are voie sa aiba teritoriu punct E de datoria lui sa apere teritoriul/spatiul personal al stapanului asa cum e de datoria stapanului sa isi apere cainele impotriva altor caini sau cretini care cred ca actul natural de mirosire e echivalent cu un atac din partea patrupedului. Daca (,) cainele nu isi apara stapanul atunci respectivul ar trebui sa se intrebe daca problema nu e la el. "Animalul" isi va da viata pentru tine, dar trebuie sa castigi dreptul asta.

De latrat "teritorial" dau dovada toti (mai ales acasa), asta nu e echivalent cu agresivitate daca ignori avertizarea.
iulia_boris
Da' curtea in care locuieste nu-i teritoriul lui?
Sunt oameni care au caini pt paza in livezi,depozite,etc.
Si care,in majoritatea timpului,sunt singuri,fara stapani.
Da' sa fereasca Dumnezeu sa-i sari gardu' locatiei ca-i jale.
Tu spui de paza personala eu spun de amandoua cazuri.
Repet un labrador,husky,collie ,de toate felurile,etc. nu vor putea apara persoana atacata.C a poate reactiona este altceva.
Eu stiu de dresaje la atac la persoana pentru ciobanesc german,malinois,tervueren,de beauceron,bullmastiff,schnauzer,rottweiler,bulldog american,etc. da'in nici un caz despre cele enumerate mai sus.
Nu mai spun de rasele de ciobanesti din Caucaz care te papa una-doua.
Sigur ca al tau poate sari in ajutorul tau daca e cazu' da' crede-ma c-au fost unii de-au luat bataie cu tot cu caini langa ei.
Si nu-i neaparat lipsa comunicarii dintre cei 2 ci pur si simplu neputinta.

Ai avut probleme cu masculi dominanti?
Ma refer la cainele tau,evident.
bmwh548
Nu am avut probleme pentru ca nu i-am permis sa fie dominant din momentul in care a ajuns la mine in casa. E liber sa se plimbe prin casa, are apa la discretie, jucariile ii sunt la indemana... Dar daca mananca si ii iau bolul din fata nici macar nu se uita urat la mine, daca se joaca si eu il opresc si ii iau jucaria mi-o lasa, nu sare in pat cand are el chef, daca mananc stie ca trebuie sa ma lase in pace etc. Afara incerc pe cat posibil sa il tin la pas (in ultima vreme e mai linistit la plimbare, la inceput tragea).

Si repet: cainele nu are teritoriu, ala e teritoriul stapanului. Orice coltisor trebuie sa ii apartina stapanului, iar daca acesta decide ca vrea sa se duca intr-un loc anume sau ii spune cainelui sa plece de acolo el trebuie sa se conformeze. Aia care-s lasati singuri de capul lor sunt o categorie aparte din punctul meu de vedere, orice caine trebuie sa fie in preajma stapanilor, daca nu dai cu saptamanile pe la mosia de la tara inseamna ca nu ai nevoie de ea si ar fi mai simplu sa o vinzi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.