Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartaie "urat" cand misc volanul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor,


Am de ceva vreme o problema la Dacie, 1310 berlina model 1998.

Cand virez fie stanga fie dreapta, scartaie de zici ca se rupe si trosneste, am schimbat bucsa T de la volan si tot asa face, se aude de undeva de la caseta de directie, parca. Simt si in volan si in pedale cum scartaie...

Insa uneori o lasa, in general cand e umezeala afara, cand era foarte cald o apuca dracii.

Am incercat sa dau cu spray de vaselina pe bratele de la caseta de directie, parca s-a mai diminuat.

In trecut, acum ceva ani, imi facuse un mecanic sa nu mai scartaie, insa nu eram langa el cand a rezolvat-o.

Stie cineva unde trebuie uns sau ce? o fi la caseta? are vreo gaurica prin care picuri ulei, dai cu sprey? ceva, orice?


Multumesc!

PS: ideea este ca de la cutie parca se aude...
ghitza
da burdufele la o parte cu mana si vezi axu de la caseta este uscat?daca da pune vaselina pe ax si un pic in burdufe
nikuniku
dai cu spray cu vaselina pe burdufu care face trecerea coloanei de directie din masina-afara
Alexio
Da, erau uscate. O sa dau maine cu vaselina si cu mult spray. Vedem maine ce iese! Multumesc pentru raspunsurile "nocturne"!
Andyno
am si eu o problema cu niste trepidatii in volan. Am crezut ca este de la cuplaj dar l am schimbat cu unul original ptr ca aveam joc destul de mare in volan. Totul este ok in legatura cu jucul din volan..dar simt niste trepidatii urate in volan pe piatra cubica, drum de tara etc.
nikuniku
trebuie verificat bine(nu las ca merge)bieletele de directie,capetele de bara si bucsa din caseta si ar mai fi strangerea casetei pe caroserie(are 4 suruburi)
fullhouse
Si cele 2 bucse din coloana volanului (mitraliera)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.