Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motor de 2.0-16V turbo pe nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
nova tuning
vreau sa fac urmatoarea modificare la masina mea, o dacia nova gti.

stiu sigur ca exista motoare puternice de 2.0 16v turbo, de renault gordini daca nu ma insel.

vreau sa pun un motor desta pe nova mea.

problema este: a mai pus cineva asemenea motor pe nova? sau daca nu macar pe cel 1.8 16v care este identic cu cel de 2.0.

din cate am inteles trebuie sai pun o cutie de clio wiliams.

unde pot gasi motorul asta, si cutia de clio wiliams?

ce modificari trebuie sai fac la masina sa pot adapta noul motor si cutia de wiliams?

unde gasesc piese pentru el?

cine ar avea si la ce preturi?

frana trebuie modificata?

suspensia trebuie modificata?

astept pareri si sfaturi, vreau sa termin proectul asta care ma inebunit de copil mic:))
Iuli
Vesi nova lui Mihai tl-59-fly ca are motor de 20 16v
para06
franele sunt primele care trebuie modificate smile.gif
G I M
Tocmai pe caroseria de nova ti-ai gasit smile.gif)
BluBear
In primul rand iti trebuiesc intre 2000 si 5000 euro, ai banii astia?
MyKe89
La ranforsat caroseria, intai de toate, nu se gandeste nimeni?
G I M
La trezit din vis initiatorul topicului, inainte de toate, nu se gandeste nimeni?
MyKe89
radmasa.gif
nova tuning
pai dacia nova am, daia pe asta o modific. Si chiar imi place ca masina. Bun, deci trebue sa ramfortez caroseria, sai schimb franele, ma gandeam sai pun de pe renault 19 frane ca se potrivesc, amortizoare sport koni, un interior aranjat, si mai vedem. Cel mai bine cumpar un renault 19 lovit mai ieftin si fak transplant de organe. Ies mai ieftin asa.
Razvan_Ionut
cel mai bine cumperi alta masina si te trezesti la realitate
4x4
QUOTE(BluBear @ 12 May 2013, 19:49)
In primul rand iti trebuiesc intre 2000 si 5000 euro, ai banii astia?
*



De unde scoti cifrele astea?
Cosmin.nova
QUOTE(4x4 @ 13 May 2013, 12:55)
De unde scoti cifrele astea?
*


Pei iti trebuie bani seriosi frate, nu zice rau. Mai ales cand initiatorul vrea motorul ala cam rarut si tot ce trebuie ptr masina.
Sunt multi useri care deschid astfel de topicuri si le admir pasiunea si intentia, dar nu sunt constienti ca atunci cand vine vorba de un proiect trebuie sa ai BANI si multa rabdare; astept sa vad pe unu' care inainte de a prezenta masina pe care vrea sa o restaureze sa posteze in primul rand bugetul.
Leo0608
pozele alea 2 erau motoru lu b34 sgm (robert din drumu taberei de pe dacia lui turbo final version) wink.gif S-a recunoscut dupa a 2-a poza biggrin.gif
BluBear
Bravo, nu stiam de unde sa`l iau.
Cam astea sunt preturile pt f7r + cutia, care nu stiu cum o sa intre.
Ranforsare nu e necesar ca o planteaza in un sant ceva in prima luna dupa care o sa o taie la fier vechi.
nova tuning
nu o plantez nicaeri ca nu o modific pentru viteza neaaparat, o modific ca asta e placerea mea. Deocamdata caut un renault 19 cu caroseria ruginita sau lovita dar sa aibe piesele ce imi trebuesc bune, si mai ieftin asa. Am sa revin dupa cu alte informatii.
corbex
Cauta la REMAT. Marfa mai diversa si mai ieftina decit la ei nu exista.
nova tuning
ar fi o ideie, nu mam gandit la asta.
scania
Subscriu, Caroseria si franele, si apoi dupa ce iei acel motor trebuie sa te pregatesti pentru neprevazut in special financiar, si nu ar strica si un atelier cu strung-uri pe langa tine.
s(p)am
2000, 16v, turbo nu a fost montat pe nici un gordini. si nici nu este de fabrica. daca vrei motorul de willy, bafta. eu zic ca vorbesti in necunostinta de cauza. mai tre sa te informezi putin.
e realizabil ce spui acolo, fara mari batai de cap si milioane de euro. sa nu intelegi gresit, ai de bagat niste bani.
ai nevoie de un 1.8 16 V, cutia aferenta, nu de williams, instalatia electrica si trenul de rulare fata. solutia cu cele mai putine adaptari, dar si cele de nova or sa functioneze perfect!
de intarit\ ramforsat caroseria sunt alte bancuri si mor de curiozitate cati stiu ce inseamna asta...
in rest bafta si spor la investitii.
Leo0608
vorba lu spam, nu prea se merita =))
mai pune bani si ia-ti o masina straina de-a gata cu motor 2,0 T, care sa mearga
nova tuning
da asa e, as putea sa strang bani sa iau alta, dar stiti voi, fiecare are cate o dambla, si a mea este ca imi plac masinile modificate nu stoc. Daia vreau sa o modific pe asta. Pana la urma cred ca fac cum a spus spam. Sunt cam nelamurit cu motorul, ma gandesc de ceva vreme dar nam gasit nicio solutie.
volint
Cauta un r18 sau fuego cu motor A5L 750 si vezi ce poti transplanta. Trebuie modificat sigur cadrul motor si timoneria la cv, da' nu-i capat de tara.
nik
Pe nova se potriveste direct motorul, cadrul, suspensia si franele de pe R19. Doar il dai jos pe ala vechi si le pui pe alea de 19.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.