Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema accelerare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ccc31
Salut! Recent am primit o Dacioara de la cineva insa are o mare problema sad.gif . Atunci cand calc acceleratia mai repede motorul tinde sa moara iar dupa vreo secunda incepe in sfarsit sa se tureze. este foarte suparator fenomenul in special la plecarile de pe loc. Daca tin socul tras se tureaza destul de OK pot sa spun chiar normal, de aceea cred ca aprinderea e exclusa din start (oricum toate bujiile sunt noi, la fel platina si reglate corect). Am incercat cu vreo 3 carburatoare dar tot la fel. Cam pe unde sa fie problema?
DJ-55-AMC
Daca zici ca in momentul cand tragi socul motorul se tureaza cum trebuie inseamna ca ar trebuii sa fie de vina amensecul aer-carburant; e prea sarac. Clapeta de soc reduce cantitatea de aer ce intra in carburator imbogatind astfel amestecul.
Mai asteapta si alta parere.
PH-06-BOA
Da, asa este, si solutia e sa reglezi nivelul si sa revizuiesti modul de functionare al pompei de sprit. Daca nici asa nu da rezultate bune (ca se poate sa nu mearga nici asa), mareste putin jiclorul principal, sau pune-l pe cel de aer de deasupra emulsorului, de 140 in loc de 170 (daca nu ai deja). Daca e de 140, singura solutie (in afara de revizuirea supapelor), e sa maresti jiclorul principal, fara teama de a se mari consumul. Spun de supape, ca e posibil ca una sau mai multe supape de admisie sa nu se inchida total, datotita reglarii fara joc sau scaun cu depuneri sau ars, si in momentul admisiei, se gaseste galeria partial goala, pentru ca scaparea permite impingerea combustibilului catre carburator.
panter1
incearca sa reglezi aerul mai inchis la relanti din surubul acela cu arc si vezi cum merge
pcostica
ăla nu reglează aerul! ci amestecul aer-benzina pentru relanti si progresiune.
@ccc31- vezi ce a scris colegul BOA mai sus că nu a scris prostii.
Baftă!
bostan22
Salut! Vezi cum au spus colegii de mai sus,verifica amestecul aer-carburant.Eu acuma recent am avut aceeasi problema,de fapt de cand am masina cand ii dadeam talpa ii dadea in nas,daca-i trageam socul rupea asfaltul.Clapeta de soc nu era pozitionata calumea si implicit imi deregla tot amestecul,am reglat-o frumos ca la carte si acuma la talpa mananca asfaltul.Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.