Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Important ptr cei loviti de masini cu RCA Astra
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
VladG
Nu am gasit la cautare aceasta informatie, daca exista deja, va rog stergeti topicul.
Despre ce e vorba: Mai nou cei de la Astra, probabil in mare criza de bani, si-au schimbat politica de despagubire pe RCA.
Insista ca ei nu mai au decontare directa cu niciun service si nu mai platesc decat in cont, nu pe baza unui deviz de service, ci doar pe baza estimarii lor.
Te obliga sa treci pe foaia de constatare IBAN-ul, sub pretext ca altfel dosarul va fi blocat.
Din fericire pentru mine, asteptand la coada am fost martorul unui scandal monstru facut de un pagubit RCA, care a primit in cont, fara niciun acord din partea lui, fabuloasa suma de 160 lei pentru o oglida de Passat facuta zob.
Deci folosindu-se de iban-ul ala, iti evalueaza la 2 lei si 10 bani paguba si te trezesti cu ei in cont. Nu-ti convine, ia-o tu frumos pe calea judecatii cu ei...
Am insistat nu stiu cat ca sa primesc o lista cu service-uri agreate de ei, ca sa-mi faca reconstatarea eventualelor pagube ascunse.
Am sunat la unul dintre service-uri si cel care se ocupa de asigurari de la ei mi-a confirmat schimbarea asta. Au masini blocate in service iar cei de la Astra spun ca nu au inca procedura.

Concluzia e sa nu dati ibanul ala, ca s-ar putea sa va para rau. Pe agent parea sa nu-l intereseze altceva in afara obtinerii acestei informatii.
Insistati ptr lista de service-uri agreate.
Luni am o programare la service si voi vedea daca reusesc sa repar cu decontare directa, daca vor mai accepta.
Avantajul meu e ca totusi am Casco cu franciza zero la o firma buna, dar nu vreau sa-mi creasca prima anul viitor, chiar daca ei fac regres. Daca nu iese nimic, o sa-l folosesc totusi.

Toata povestea s-a petrecut la sediul lor central, pe Armeneasca nr 3.
Treaba nu e mai veche de aprox 2 saptamani, cand un prieten si-a reparat fara pb la ei prin decontare directa.

Ah, de ce nu se introduce legea aia cu reparatia pe RCA la firma unde ti l-ai facut pe cel al masinii tale!
Markos
S-au prostit si astia. Ah ce ma bucur c-am renuntat sa le mai dau bani pe RCA sleep.gif
VladSoare
Astra nici nu-mi amintesc să fi fost vreodată prea grozavă. Pînă să apară Carpatica și Euroins, Astra avea, la paritate cu Asiromul, cam aceeași reputație pe care o au ele azi. Apariția lor a făcut Astra să crească în ochii oamenilor, prin comparație.
b76bgaarh
pai e greu de intretinut rolsu lu rani, hotelu rex, magazinu unirea etc.
Thor1983
QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 15:48)
Avantajul meu e ca totusi am Casco cu franciza zero la o firma buna, dar nu vreau sa-mi creasca prima anul viitor, chiar daca ei fac regres. Daca nu iese nimic, o sa-l folosesc totusi.
*


Regres pe RCA. Cauta in contract, ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa platesti nimic.
VladG
QUOTE(Thor1983 @ 16 May 2013, 19:43)
Regres pe RCA. Cauta in contract, ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa platesti nimic.
*


Am la Allianz. Brokerul mi-a zis de majorarea primei. O sa caut si in contract.
La service mi-au zis ca pot trece f. usor de la Rca la Casco. Ma rog, ei erau f. Incantati, Allianz ii plateste in 5 zile. Eu am si rca tot la ei, m-am gandit ca daca tot ii fac vreunuia "bucuria", macar sa stea linistit. N-am avut si eu norocul asta... mad.gif
kosfunny
Pai cu noua politica de despagubiri a Astrei nu fac altceva decat sa si-o traga singuri ! Platind o suma in contul pagubitului nu fac altceva decat sa recunoasca faptul ca dosarul e bun de plata. Dupa primirea banilor le dai in scris ca nu esti multumit de suma si atasezi factura si chitanta de la service . Astepti doua saptamani si daca nu ai restul de bani in cont faci reclamatie la CSA ! In majoritatea cazurilor va intra si diferenta in cont !
Mare atentie insa la ce documente semnati la constatare .
argon
QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 16:48)
care a primit in cont, fara niciun acord din partea lui, fabuloasa suma de 160 lei pentru o oglida de Passat facuta zob.
*



Intreb si eu, merita sa faci scandal pentru 50 de lei? Poate gasesti si la banii aia, dar la 210 lei iei oglinda de pasat exterioara completa si incalzita nou nouta.
VladG
Nu stiu preturile, dar omul nu parea un coate goale si nu cred ca era vorba doar de sicla oglinzii. As zice ca intregul ansamblu costa de cateva ori mai mult.
corbex
In primul rind e vorba de principiu. Tu le-ai platit prima integral, sa-ti plateasca si ei dauna la fel.
argon
QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 21:36)
Nu stiu preturile, dar omul nu parea un coate goale si nu cred ca era vorba doar de sicla oglinzii. As zice ca intregul ansamblu costa de cateva ori mai mult.
*



Nici n'am zis ca doar sticla, aia e 30-40 de lei separat.
Markos
Tu pui doar prețuri de talcioc și dezmembrări, neinteresant.
AndreiMR
QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 16:48)
Nu am gasit la cautare aceasta informatie, daca exista deja, va rog stergeti topicul.
Despre ce e vorba: Mai nou cei de la Astra, probabil in mare criza de bani, si-au schimbat politica de despagubire pe RCA.
Insista ca ei nu mai au decontare directa cu niciun service si nu mai platesc decat in cont, nu pe baza unui deviz de service, ci doar pe baza estimarii lor.
Te obliga sa treci pe foaia de constatare IBAN-ul, sub pretext ca altfel dosarul va fi blocat.
Din fericire pentru mine, asteptand la coada am fost martorul unui scandal monstru facut de un pagubit RCA, care a primit in cont, fara niciun acord din partea lui, fabuloasa suma de 160 lei pentru o oglida de Passat facuta zob.
Deci folosindu-se de iban-ul ala, iti evalueaza la 2 lei si 10 bani paguba si te trezesti cu ei in cont. Nu-ti convine, ia-o tu frumos pe calea judecatii cu ei...
Am insistat nu stiu cat ca sa primesc o lista cu service-uri agreate de ei, ca sa-mi faca reconstatarea eventualelor pagube ascunse.
Am sunat la unul dintre service-uri si cel care se ocupa de asigurari de la ei mi-a confirmat schimbarea asta. Au masini blocate in service iar cei de la Astra spun ca nu au inca procedura.

Concluzia e sa nu dati ibanul ala, ca s-ar putea sa va para rau. Pe agent parea sa nu-l intereseze altceva in afara obtinerii acestei informatii.
Insistati ptr lista de service-uri agreate.
Luni am o programare la service si voi vedea daca reusesc sa repar cu decontare directa, daca vor mai accepta.
Avantajul meu e ca totusi am Casco cu franciza zero la o firma buna, dar nu vreau sa-mi creasca prima anul viitor, chiar daca ei fac regres. Daca nu iese nimic, o sa-l folosesc totusi.

Toata povestea s-a petrecut la sediul lor central, pe Armeneasca nr 3.
Treaba nu e mai veche de aprox 2 saptamani, cand un prieten si-a reparat fara pb la ei prin decontare directa.

Ah, de ce nu se introduce legea aia cu reparatia pe RCA la firma unde ti l-ai facut pe cel al masinii tale!
*




Am fost si eu in aceeasi situatie de curand. M-a trosnit una cu RCA la Astra. Paguba..ambele usi dreapta zgariate + bandourile. Norocul meu ca m-am conversat cu cineva care se ocupa cu asigurarile si mi-a zis ca astra fac probleme mari, ca nu mai despagubesc. Deci am reparat masina pe Casco cu regres pe RCA-ul de la Astra.

Si eu am casco tot la Allianz, fara franciza...omul care s-a ocupat de dosarul meu a zis ca nu e neaparat sa imi creasca prima la anul...pentru ca s-ar stabili chestia asta automat in programul lor, in functie de habar n-am ce. Deci, decat sa iti bati capul cu astra, mai bine fa-o pe casco cu regres si vezi la anul ce se intampla...mai ales daca nu e o paguba foarte mare e posibil sa nu platesti mai mult la anul. Sansele sa te intelegi cu magarii aia sunt foarte mici...au urmat modelul carpatica si euroins, pentru ca au vazut ca tine
argon
QUOTE(Markos @ 16 May 2013, 21:55)
Tu pui doar prețuri de talcioc și dezmembrări, neinteresant.
*



Fa un efort si citeste posturile inainte sa te ia tastatura inainte ca de obicei. Am zis nou, esti tu obisnuit cu preturile gunoaielor frantuzesti, eu vorbeam de Passat.
Markos
Deci 3 pe lista neagră. Cred că mai urmează și alții.
adi_ar
Ati dat-o rau pe cafenea!
Se inchide!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.