Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde este tubul emulsor? carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna ziua tuturor,

Astazi am schimbat jiglerele cu unele noi, nu dintr-alea ieftine. Pana acum merge mai bine ca inainte, insa am o problema.

In pachetel era si tubul emulsor... Eu nu imi dau seama unde vine in carburator.

Unde nasiba se gaseste tubul ala ca sa-l schimb? Are cineva o poza, un desen? Nici nu stiam despre existenta lui...

Si eventual daca este ceva special la scoaterea lui, spuneti-mi si mie va rog frumos...


Va multumesc din suflet!!!
BN64FLO
Salut ! tubul emulsor il gasesti sub jiclorul de aer!il scoti cu o surubelnita subtire sau daca ei carburatorul jos il intorci invers si il bati putin,va cadea singur.il mai poti scoate cu un cui sau o sula.Spor la mesterit!
B17XGG
Se afla pe axa de simetrie longitudinala a carburatorului intre CNC si difuzor sub jiclorul "frana de aer" de 1.70 sau 1.40 (depinde ce carb. ai). Il extragi cu un holzsurub, un tarod M4 sau cu orice scula pe care o imaginezi singur; nu iese greu.
address
Salut !
Pentru scos emulsorul din putul sau : "unealta speciala" ar fi un dorn de 5-6mm diametru si 10cm lungime, cu varf ascutit, in unghi mic (5-10grade, deci o panta cat mai lina). Cu pila sau hartie abraziva grosiera, se fac rugozitati circulare (de jur-imprejur) pe zona conica, ca sa "agate" emulsorul pe dinauntru (se apasa putin, ca sa prinda). Merge si pentru scos jicloarele principale din carburatorul dublu de Nova / Oltcit. Eu ii spun "magnetul de jicloare" - ies ca prin magie, fara sa mai dai carburatorul jos de pe masina.
Succes cu rezolvarea !
diaconuliviu
Da' o croseta/iglita, ce are?
E deja fabricata cu "cioc. Nu stiti ce e aia? intrebati-va bunicile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.