Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Acceleratie si cuplu bun, viteza scazuta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GoldMD
Dupa cum spune si titlul, masina din semnatura are cuplu si acceleratie foarte bune, dar de pe la 2000 de ture nu mai prind viteza multa. De la ce poate fi? Ce pot modifica?
Minel
Avans ... nivel CNC .....
GoldMD
Nu cred ca e de la nivelul CNC pentru ca nu da in nas nici daca ii dau acceleratia la fund la plecari in tromba. Cred ca ami degraba avans. In situatia mea ar fi prea mare sau prea mic?
B17XGG
Nu ai tensionat cumva arcurile de la centrifugal ?
GoldMD
Nu s-a umblat absolut deloc la delcou in afara de pus aprinderea electronica mai demult. Masina urca in viteza si peste 2000 de ture, nu pot sa spun ca nu, doar ca m-as astepta la o urcare mai agresiva in viteza.
GoldMD
Se pare ca totusi nici un raspuns...Am reglat din nou avansul la 0, situatia s-a mai imbunatatit putin. Tin sa precizez ca am aprindere electronica cu senzor, si am auzit 1000 de feluri diferite de a o regla. Momentan e la 0.6 mm distanta fata de cama si 0.9 mm la bujii. E ok asa?
STORMTROOPER
Recomandarea ar fi:1 mm la bujii ai 0.4 daca tin eu bine minte la platina.
Apropo, ambreiajul in ce stare e??
val2011
QUOTE(GoldMD @ 22 Jun 2013, 16:56)
Se pare ca totusi nici un raspuns...Am reglat din nou avansul la 0, situatia s-a mai imbunatatit putin. Tin sa precizez ca am aprindere electronica cu senzor, si am auzit 1000 de feluri diferite de a o regla. Momentan e la 0.6 mm distanta fata de cama si 0.9 mm la bujii. E ok asa?
*


Pune senzorul la 0.5 si bujiile la 0.8. Iar avansul dai cat de mult poti (dupa auz).
PH-06-BOA
Si, cum ai reglat avansul?
GoldMD
Avansul l-am lasat 0, adica exact cand da scanteie cu volanta la semn. La aprinderea electronica, cand se stinge becul de pe aprindere, rotind in sens invers acelor de ceasornic. Inainte era reglat la ureche, rotind pana la cea mai mare turatie la relanti care nu imi dadea rateuri. Atunci aveam problema cu acceleratia si cuplul foarte bune, dar viteza dadea de dorit. Se plafona. Acum urca in viteza si se plafoneaza la o turatie mai ridicata, iar acceleratia si cuplul sunt acceptabile. Si parca si consuma ceva mai mult inainte...
Ov
Pune-I turbo 04.gif
GoldMD
=)) exact turbo ii trebuie.
fzoli
Buna seara am și eu o problema aproape asemănătoare am o dacie din 2002 pe injecție 1.4 benzina ,Acum vro 1 luna am pus chit de ambreiaj nou a mers mașina a tras tot și acuma plec cu mașina de pe loc și după treapta 1 începe sa meargă în gol cate o data adică cum ar venia țin accelerata constant și a-și apasă ambreiajul după aia iară își revine și tot asa și nu se simte miros de ferodo și asa face și încărcata mașina și dacă este goala mașina un mecanic mea zis ca îs de la planetare am cumpărat planetare noi și tot asa face am reglat ambreiajul și sus și în mijloc și jos sa prindă da tot asa face de la ce poate fi eu mai cred sa fie ceva din cutie nu mai știu ce sa i fac ajutatima!!!!! sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif excl.gif
nikuniku
coleguuuuuu mai pune frana ca se topesc tastele si mai foloseste si ceva semne de exemplu virgula(,)punct(.)si ce mai ai tu pe tastatura
si ca raspuns mai dai o data cutia jos si cureti foarte bine priza de la cutie si pui cutia inapoi,sa nu dai cu vaselina/ulei sau alte grasimi pe priza,se strange jegu si iar se blocheaza discu pe ia
si noi astia batranii am luat prostu obicei de la cei tineri,adica copy-paste,
ca raspuns la intrebarea pusa de tine pe mai multe topicuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.