Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
d1nu
Buna seara ! Am ajuns la capatul meseriei , si portofelul subtiat :|
Ma confrunt cu o problema la Dacia 1307 DOUBLE CAB cu sistemul de franare x-(
Am schimbat urmatoarele piese ( TOATE NOI ) : pe spate etriere ferodouri , cablu de frana de mana , pe fata .. furtune etrier , pompa centrala de frana ... Cu toate acestea rotile de frana se infraneaza in mers ... merg blocate , usor blocate :| , suieranda placutele si incalzinda jentile
Mecanicul imi recomanda sa schimb o alta pompa de frana , in afara de a o duce la REMAT ce imi recomandati ? Imi doresc sa pastrez aceasta masina 053.gif

Sunt din judetul VRANCEA
daniel93
La daciile la care am lucrat eu, am gasit frana blocata din 2 motive: furtun etrier infundat (coincidenta sau nu, la toate s-a intamplat pe dreapta fata) sau garnituri proaste in pompa de frana, care s-au umflat si au blocat pistonasul (pe fata sau pe spate).
Nu prea cunosc sistemul de franare de la papuc, nu stiu daca are repartitor, daca are ai putea sa te uiti si la el, daca nu, sa nu fie axul de la servo prea lung, si sa apese pe pompa, desi tu nu atingi pedala.
Leo0608
am patit si eu sa las masina mai mult timp (oltcit si dacie 1310) si brusc cuiul de pe pedalier, era sarit si masina infranata
nu stiam ce-avea si pedala era tzapana
m-am uitat, am pozitionat cuiul si aia a fost !
ar mai putea fi si cilindrii receptori pe spate
tamburii au uzura? in ce stare sunt
tpv
pistonasele din etrieri fata au fost schimbati?
posibili ei sa fie buba.
Leo0608
schimba garniturile de la pistonase, in caz ca nu le-ai schimat. Atentie sa nu ai pistonasele ruginite
diaconuliviu
QUOTE(d1nu @ 19 May 2013, 20:51)
[...] pompa centrala de frana .[...]


A facut mecanicul ala al tau si verificarea/reglajul celor 9mm? sau al furcii?
Conicitatea pompelor nu se mai respecta.
Incearca asa: mergi pe o strada mai necirculata, slabeste piulitele de fixare pompa pe servo cu 2-3 ture si mergi usor. Se mai infrineaza in mers?
Daca nu, reglezi cei 9mm, scrie pe forum cum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.