Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cadere de tensiune la bobina de inductie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Grasu__XXL
Salutare tuturor. Am o dacie 1310 din 99 si am masurat caderea de tensiune intre + bobina de inductie si + baterie cu contactul pus si valoarea este de 0.6 V.Am scos papucul l-am curat si degeaba tot asa a ramas valoarea.Afecteaza mult bobina de inductie cei 0.6 V sau ii bun asa? Si am masurat si caderea de tensiune la tabloul de sigurante cu contactul pus si la prima de sus mi-a dat 0.16V in rest la celelalte mi-a dat 0.A si inca o intrebare:este normal sa se incalzeasca bobina de inductie numai cu contactul pus motorul fiind oprit ? Va multumesc.
krapcarasu
daca e platina inchisa se incinge tare daca e motorul oprit si contactul pus . Pune releu pe bobina , decat sa schimbi contactul
Grasu__XXL
Bun. Si caderea de tensiune e mare sau e buna?
bygy007
iti afecteaza incarcarea ? , daca te deranjeaza poti inlocui firul de la blocul de sigurante la bobina si releul de incarcare cu unu mai gros
Grasu__XXL
Nu-mi afecteaza deloc incarcarea.Chiar este foarte buna.Vreau sa stiu daca are ceva influenta asupra bobinei acei 0.6Volti
krapcarasu
strict pt bobina nu face rau acea cadere de tensiune
Grasu__XXL
Va multumesc pentru raspunsuri,insa mai am o singura intrebare legata de bobina de inductie si anume; eu la borna + a bobinei am un singur fir rosu nu doua cum a zis cineva pe forum si vreau sa stiu unde duce acel fir rosu ca am gasit o schema pe forum de 1310 si nu corespunde cu ce fire am eu la bobina.La mine la bobina pleaca de la borna - doua fire:unu negru care duce la delco si unu maro care nu stiu unde duce presupun ca la turometru iar la borna + pleaca un fir rosu care nu stiu unde duce.Lamuritima si pe mine .Va multumesc.[attachmentid=1627889031]
bygy007
ala de la bobina se duce la panoul de sigurante , si tot de acolo se duce la borna + a releului de incarcare , daca ai asa ceva si nu ai cu releu incorporat, daca nu crezi ia un aparat de masura si masoara
Ali_G
Stie cineva de ce imi apar scantei intre bornele bobinei si fisa centrala?Banuiesc ca de aici se trage ca masina merge in suturi si ca nu sta la relanti.Bobina e noua,dupa ce am incercat cateva de la dezmembrari si faceau la fel.
paul_p
Probabil ca e fisurat capacul bobinei de inductie. Sau este intrerupta fisa de la bobina de inductie la distribuitor.

PS: Desi poate parea ca suna aiurea, totusi corect este RALANTI, nu relanti smile.gif
Ali_G
Ralanti,in fine.La toate celelalte bobinele sa le fie fisurat capacul?Si am incercat si cu vreo 3 fise centrale diferite,deci ma indoiesc ca toate sa fi fost intrerupte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.