Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: despre botez, etc...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
neacsugabrie
Cu programare,ca si la medicul de familie.
Marty
QUOTE(neacsugabrie @ 22 May 2013, 14:17)
Cu programare,ca si la medicul de familie.
*

Aia e pe bune? NU stiu dca ai observat, dar in cazul mortii iminente se administreaza botez de necesitate.
neacsugabrie
QUOTE(Marty @ 22 May 2013, 17:31)
Aia e pe bune? NU stiu dca ai observat, dar in cazul mortii iminente se administreaza botez de necesitate.
*


Si doctorul de familie face consultatii de necesitate.Iar chestia cu botez de necesitate nu prea o inteleg.Acum,recunosc ca nu sunt prea dus pe la biserica dar, nu prea pricep ce-i ala botez de necesitate.Adica daca ala care sta sa dea coltul nu a fost botezat il rezolva popa?! Si daca e in coma se rezolva?! Pe mine m-a uimit ca "prestatia" preasfintiei sale e (cica)gratuita ,dar acatistele se primesc la capela.Adica tot cam ca la doctor.Operatia din sala e gratuita,multumirile la cabinet.
DragosP
1. Un om care moare nebotezat n-are, în credința creștină, prea multecșanse să pupe Împărăția lui Dumnezeu. Și asta pentru că Domnul a zis (aproximativ) ’doar cel ce se va naște prin botez cu apă și Duh Sfânt va intra în Împărăție’.
2. Acatistul e una, prestațiile enumerate acolo în anunț sunt cu totul altceva.
3. Un om în comă nu poate fi împărtășit pentru că Împărtășania e o taină la care omul participă de bună voie.
neacsugabrie
QUOTE(DragosP @ 22 May 2013, 18:31)
1. Un om care moare nebotezat n-are, în credința creștină, prea multecșanse să pupe Împărăția lui Dumbezeu. Și asta pentru că Domnul a zis (aproximativ) ’doar cel ce se va naște prin botez cu apă și Duh Sfânt va intra în Împărăție’.
2. Acatistul e una, prestațiile enumerate acolo în anunț sunt cu totul altceva.
3. Un om în comă nu poate fi împărtășit pentru că Împărtășania e o taină la care omul participă de bună voie.
*


Ok.Acum am inteles.Sistem sanitar complet.
Marty
QUOTE(DragosP @ 22 May 2013, 18:31)
Împărăția lui Dumbezeu.
*

De ce esti, ma, nesimtit si iei in deridere numele Domnului?
corbex
QAsupra imparatiei lui Iulian se pastreaza o tecere profunda.
DragosP
QUOTE(Marty @ 22 May 2013, 19:43)
De ce esti, ma, nesimtit si iei in deridere numele Domnului?
*


De bou. Am editat.
Alydor
QUOTE(Marty @ 22 May 2013, 18:31)
Aia e pe bune? NU stiu dca ai observat, dar in cazul mortii iminente se administreaza botez de necesitate.
*


Botezul de necesitate il poate face si doctoru chizdar. In cazul in care copilul se naste da' nu prea are sanse de viata dom' doftor poa sa fie popa de botez. Popa de botez poa sa hie orisicine, important e sa aiba niste apa (plata, minerala, de la vizitic, nevermind). Ritualu' e simplu, iei apa si i-o troni in cap puradelului si spui "se boteza Gogu (fara nici o aluzie) in numele Tatalui, Fiului si Holy Spirit. Ca sa nu moara pruncu' nebotezat. In cazul in care scapa famelia poa sa mai faca o data botezu la beserica si celelalte ritualuri prevazute in cazul botezului solemn, mai putin chestia cu bagatu-n cristelnita sau turnat apa in cap, dupa caz, care nu se mai repeta.


Suma respectelor, Alydor
Iulikk
Cata bataie de cap....
cdadan
QUOTE(DragosP @ 22 May 2013, 19:31)
Împărtășania e o taină la care omul participă de bună voie.
*


La fel ca botezul, dealtfel.
DragosP
Nu e același lucru clujene.
cdadan
Oare tu-mi recomandai sa duc bebele in fiecare duminica la biserica, pentru a fi impartasit? unsure.gif
G I M
Am observat si eu ca e pe alta lume, lasa-l, nu mai rade si tu de el.
DragosP
QUOTE(cdadan @ 22 May 2013, 23:17)
Oare tu-mi recomandai sa duc bebele in fiecare duminica la biserica, pentru a fi impartasit?  unsure.gif
*


Dacă pentru tine bebele tău e echivalentul unui om aflat în comă, respectiv botezul e tot una cu împărtășania, apăi eu nu prea mai am ce să zic.
bion
Merita citit cu atentie mai ales pentru excelenta limba romana. icon_mrgreen.gif
Copiii, după botez, pot fi împărtășiți cât mai des, se poate în fiecare duminică. Copiii până la 5 ani, se împărtășesc o dată la o lună (la 30 zile). În timpul împărtășirii copiilor până la 5 ani, preotul să fie atent la mișcările și intențiile lor, pentru că unii copii, de frica medicamentelor, se feresc de a primi Sfânta Împărtășanie și dau cu mâna lovind lingurița sau Sfântul Potir. Unii copii, scot din gură Sfânta Împărtășanie și o aruncă.

Mama care aduce pruncul în brațe la Sfânta Împărtășanie, se recomandă să-l țină culcat cu capul pe mâna dreaptă. Aceasta este poziția cea mai bună pentru mâna dreaptă a preotului cu care duce lingurița la gura copilului. Copii care dorm în brațele mamelor și sunt aduși la Sfânta Împărtășanie, mama trebuie să aibă grijă să trezească copilul înainte de a ajunge în fața preotului. Nu este voie să fie împărtășiți copiii prin somn. Copiii sugari, după ce au fost împărtășiți, să aibă grijă mamele ca timp de o jumătate de oră să nu le pună biberonul în gură sau să sugă din pieptul mamei. Timpul acesta este necesar ca să înghită copilul toată Sfânta Împărtășanie și să lucreze, ca nu cumva să rămână pe pieptul mamei sau pe biberon Sfânta Împărtășanie.
Ake
post-336-1110552475.gif
cdadan
Domnu' Dragos, n-o mai asunde dupa cires.
QUOTE(DragosP @ 22 May 2013, 19:31)
Împărtășania e o taină la care omul participă de bună voie.
*


Cu toate astea, recomandai sa duc bebele (de buna voie?) in fiecare duminica la impartasanie.
DragosP
Dan știi că ignoranța nu e o scuză: copilul până la 6..7 ani e tratat un pic mai special în ortodoxie.
De bună voie ar trebui să-ți duci tu copilul să-L primească pe Domnul.
cdadan
Nus' ce sa zic. Nu-s cel mai mare fan al ortodoxiei ...
bogdan_dsn
Dane, este/era(ca n-am mai ajuns demult pe acolo) in zorilor un bar "La manasitre".
cdadan
Un bun crestin ar merge acolo mai des!
cdadan
Împărtășania e o taină la care omul participă de bună voie.
Eu o sa-l intreb periodic, iar cand o sa spuna ca vrea, o sa-l duc.
corbex
Inainte de impartasanie trebuie sa te spovedesti, iar Bogdanel nu stie sa vorbeste. E o dilema aici.
In plus, prima bautura din viata unui barbat trebuie sa fie tuica, nu vinul.
DragosP
Copchiii nu. Trebe duși. Bine, nu ăia din Cluj. Ăia-s mai speciali, din pârinți speciali.
Markos
Corect, am văzut la tony.
Filip
QUOTE(DragosP @ 23 May 2013, 22:26)
Dan știi că ignoranța nu e o scuză: copilul până la 6..7 ani e tratat un pic mai special în ortodoxie.
De bună voie ar trebui să-ți duci tu copilul să-L primească pe Domnul.
*


De bună voie ar trebui să înțelegi că un copil nu trebuie îndoctrinat. smile.gif Una e să educi, alta e să îndoctrinezi cu frica de bau-bau. Sunt destule lucruri pe care trebuie să le învețe un copil ca să fie în siguranță în lumea asta nesigură, nu mai trebuie speriat și cu prieteni imaginari.
DragosP
He, he. Ce e mai bună? ’Îndoctrinarea’ creștină sau cea atee?
Filip
Zi-mi și mie ce propune îndoctrinarea asta atee.
Ateismul este lipsa de crezare în existența oricărei divinități (inclusiv Zei, Alah și Dumnezeu). Drept consecință, ateismul este și o lipsă de credință în divinități sau forțe supranaturale.

Normal că mentalitatea religioasă obligă cumva presupunerea cum că ateii fac parte dintr-o sectă. E musai... mentalitate tribală.
DragosP
Nimic bun, tocmai asta e: pierderea sufletului.
MuciX
Domnule Dragos,

Cred ca este pentru prima data cand ma adresez direct domniei voastre si sper sincer ca interventia mea sa nu para impertinenta. Este departe de orice intentie a mea.
Am tot urmarit discutiile de acest gen pe forum si, sincer, ma bucur sa vad ca sunteti atat de bine documentat pe tema spiritualitatii.
As avea, totusi, o intrebare, daca se poate: exista vreun motiv anume pentru care sunteti atat de vehement in afirmatii? Observ ca sunt pe aici opinii diferite de ale dumneavoastra, dar de fiecare data cand veniti cu o replica, ea este data cu valoare de adevar absolut, recte exista o singura cale si anume cea pe care o indicati dumneavoastra, desigur calea fiind cea a religiei ortodoxe (a nu se intelege ca insinuez ca dumneavoastra personal detineti adevarul absolut). Ca o adaugire la prima intrebare, exista un motiv pentru care combateti orice opinie diferita de dogmele Bisericii Ortodoxe?

Din nou sper ca nu am reusit sa ofensez.


PS Accept si sa imi spuneti ca am postat unde trebuie, daca asta credeti. blush.gif
DragosP
’Eu sunt Calea, Adevărul și Viața’.
Eu, crezând în Hristos, Dumnezeu cel viu, nu sunt vehement. Pur și simplu mărturisesc Adevărul. Viața e vehementă? Viața e pur și simplu viață!
bmwh548
Recomand!

LE: Ai editat repede...
Filip
Nici nu știu ce replică să dau. În primul rând resping religia pentru că nu ține de OM să explice ce și cum. Nu stă în puterea omului. Omul e corupt, omul minte, omul manipulează, și toate formele de religie organizate sunt pentru control. Există 2 forme de control ale societății (și sunt mereu strâns legate una de alta): control politic și religios.

Orice om sau grupare care își arogă dreptul de a cunoaște care e șpilu de fapt cu viața asta... HABAR N-ARE! Nici oamenii de știință, și cu atât mai puțin clericii.

Societatea funcționează pe bază de minciuni: politica e minciună, religia e minciună, reclamele sunt minciuni, eticheta socială e o minciună (orice om vrea să pară onest - nimeni nu e onest). Totul e construit pe aparențe.

Așa că te rog politicos, nu-mi mai insulta intelectul. biggrin.gif Nu că aș avea eu cine știe ce intelect, dar ăla mărunt cât e... vrea să fie scutit de prostii. Am eu destule prostii și erori de gândire, nu mai am nevoie și de la alții.

Și acum o să vină replica ta Dragoș: - păi dacă spui că ai erori in gandire, poate e o greseala ca nu crezi. - Nu așa se pune problema, pentru că eu nu vin cu o alternativă la religie. Nu afirm cum am văzut că fac alți naivi, că știința este o alternativă la religie, nu afirm că știința poate să dea răspuns la intrebarile de bază legate de viață: de ce suntem aici, ai cui suntem, si ce se va întâmpla cu noi.

Eu știu că n-am cum să răspund, și mai știu că OMUL nu are cum să răspundă. Nu există soluție la problema asta, așa că vă irosiți degeaba viețile să căutați răspunsuri la întrebări absurde.

N-am nici un interes să-mi bat joc de nimeni, citește cu atenție ce am scris, religia de-a lungul timpul n-a fost decât o justificare pt. tot felul de acte de cruzime. Religioșii au afirmat mereu cu un tupeu nemăsurat: domle` noi știm care e calea. Tot ce au demonstrat a fost că ei ȘTIU să manipuleze cu tot felul de promisiuni, au făcut oamenii să se înjosească, să se desconsidere, să comită acte de barbarie pe care să le justifice senin, religia este cel mai ipocrit și sadic instrument de manipulare în masă. Asta se poate observa studiind istoria, citind despre masacre și motivațiile (sau mai exact presupusele motivații) care au stat în baza atâtor vărsări de sânge.

24 May 2013, 17:57:
Ca să nu mai spun că un om educat din copilărie în stil strict religios va dezvolta carențe serioase în gândire, probleme care își lasă amprenta pe tot parcursul vieții.
DragosP
Ei, sper că o să vezi odată că OMUL poate și face toate ce zici tu că nu-i în stare sau nu face.

@bmw: un monah contemporan (Savatie Bastovoi) zicea: ’dacă Hristos ar veni azi și ar propovădui așa cum a făcut acum 2 milenii, l-am urgent interna la balamuc’.
Așa că eu îți mulțumesc!
bmwh548
Lasati domnu' (cu "d" mic)... Asa cum scrisesei prima data recomandarea mea nu era deloc nejustificata.
MuciX
QUOTE(DragosP @ 24 May 2013, 17:40)
[...] mărturisesc Adevărul. [...]
*



Multumesc pentru raspuns.
Ake
Pentru ca erati complet post-336-1110552475.gif in celalalt topic am facut un split
Aici puteti sa va impartasiti
opiniile despre subiect.
Filip
Eu n-am văzut pe nimeni să-l bage la spitalul de nebuni pe Jim Jones. Și ăla afirma nu doar că este încarnarea lui Iisus, dar și al lui Buddha și chiar și Lenin. Nimeni nu l-a băgat la nebuni dar el a fost responsabil de moartea a 900+ oameni.

Edit: Mulțumesc moderatorilor pentru că desi nu era potrivit locul pt. discutie au ales sa faca split topic, astfel incat ce s-a scris nu a fost pierdut.
DragosP
Păi dacă n-a fost pus la glumeți, ba mai mult a fost și răspunzător pentru moartea atâtor oameni înseamnă că n-a propovăduit întocmai ca Hristos. Pentru că n-a fost Hristos.
’În vremurile de pe urmă mulți profeți mincinoși se vor arăta’. Că unii aleg să creadă diverși șarlarani, e trist. Dar nu e nici o surpriză apariția lor. Și încă n-am văzut (noi, omenirea) nimic!

@bmw: Scrisesem cu ghilimele, era suficient pentru răspunsul cerut.

Ake
Nenea Dragos ?
Scuze... Scrii de pe zmarfon? Daca nu...mai editeaza si matale ca ie necitibile posturile astia


P.S.
Aha... sarumana .. asa mai merge. Vezi ca mai ai fo doo spatii de pus, un "t" o paranteza si gata!
DragosP
De pe tablă.
bion
Nenea Dragos. In numele lui Hristos au murit( au fost omorati) cateva zeci de milioane de oameni. Daca iei la scuturat religia asta crestina are si ea o gramada de bube . Crescand in mediul in care ea e dominanta, majoritatea o accepta si o considera buna, unii mai fericiti o considera chiar perfecta.
De la credinta intr-o entitate suprema pana la practica e cale de poate mult prea mult " crede si nu cerceta", dar e mai usor sa devii bigot.E o plapumioara calduta care te protejeaza de confruntarea cu realitatea.
Io sunt un adept al crestinismului dar cu anumite reticente si semne de intrebare. Oi fi eretic?????!!!
Ptiu pentru prima data si intaia oara am ajuns sa fiu de acord cu unele postari ale lui Pilif blush.gif
vijelie
Zecile alea de milioane de victime le-ai cunoscut personal recent, nu ?
Filip
Păi am încercat să fiu serios. Dar nu vă îngrijorați, nu mă ține mult. În următoarele săptămâni or să apară poze cu cele mai trendy placaje de roți pe care le-ați văzut vreodată sprijinite pe roata de Dacie. biggrin.gif
bion
Vijelie esti un candid tongue.gif
vijelie
Inseamna ca ai prins vremurile Inchizitiei si i-ai numarat cu atentie.
Despre zecile de milioanele de crestini ucisi doar pt ca erau crestini nu e bine sa pomenesti, asa le trebuie daca s-au luat dupa evreul ala dubios.
corbex
Eu recunosc ca sint pe cale sa-l pierd. Abia mai suflu. O sa ajung vecin de cazan cu ereticul Bion care, spre norocul lui, s-a nascut dupa sfintul Bartolomeu.
Markos
QUOTE(Ake @ 24 May 2013, 18:14)
Aici puteti sa va impartasiti
*


Gratis sau cu taxă?
vijelie
In pielea goala, ca la botez naughty1.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.