Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia Solenza 2004
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Tudor.T5
Salut, doresc să-mi vând mașina: Dacia Solenza, benzină, 1.4MPI 75CP. Rulaj 79.000 km, motor 1.4 MPI 75 CP, dotări: radio-casetofon Kenwood cu 2 boxe spate Pioneer. Automobilul are data de fabricație 05/2004, cu al doilea proprietar (subsemnatul) din 05/2007 și a beneficiat de: sistem nou servofrână înlocuit în 2007, kit ambreiaj în 2008, schimbare kit complet distribuție în 04/2011, anvelope noi pe față din 2012. Toate lucrările sunt efectuate în service autorizat Dacia, cu piese noi, factură și garanție (pot fi prezentate). Mașina nu are dotări opționale, dar este vioaie, motorul răspunde ireproșabil. Estetic are o problema: hayonul e ușor înfundat în dreptul siglei dreapta (un deștept care mi-a împins-o) și mi s-a furat logo-ul Dacia din partea stângă. Verificare, asigurare și ITP la zi, înmatriculată pe București, se vinde în Brăila. Prețul dorit este de 1500Euro. Nu accept schimburi, dar primesc bucuros orice fel de feedback și mulțumesc celor interesați.

[attachmentid=1627889430]
Tudor.T5
Anunt valabil in continuare, deschis la discutii daca e nevoie de informatii suplimentare.
andri1940
Si timbrul de mediu e inclus in pret sau faci misto de oameni?
bossake
Ce timbru de mediu? se precizeaza ca masina e inscrisa in Bucuresti, dar se vinde in Braila. Se merge in continuare cu numerele de Bucuresti, asa cum a mers si omul din Braila.
Tudor.T5
@andri1940: am specificat in semnatura pentru ca au fost oameni care m-au intrebat daca vor plati timbrul de mediu daca o cumpara, iar raspunsul este nu, pentru ca s-a inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007 si s-a platit taxa auto la momentul respectiv. Nu fac misto de nimeni, doar comunicam. Multam pentru intrebare, respund cu placere si la altele pentru cei interesati.

@bossake: corect! asa am procedat, era una dintre variante (a fost cumparata din familie, cu toate actele in regula)
nWo
QUOTE(Tudor.T5 @ 30 May 2013, 10:10)
@andri1940: am specificat in semnatura pentru ca au fost oameni care m-au intrebat daca vor plati timbrul de mediu daca o cumpara, iar raspunsul este nu


Faci pariu ca se plateste taxa de mediu? Singurul caz in care nu se plateste este acela in care masina ramane pe numele tau dupa vanzare, dar daca noul proprietar o vrea pe numele lui, va scoate banii pt noua taxa.

QUOTE(Tudor.T5 @ 30 May 2013, 10:10)
pentru ca s-a inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007 si s-a platit taxa auto la momentul respectiv.


Nu stiu ce taxa sa platit la momentul respectiv, pt ca pe vremea aceea la masinile inmatriculate deja nu se mai achita nici o taxa la revanzare. O stiu din proprie experienta.
Tudor.T5
@nWo: ti-as fi recunoscator daca ai veni cu niste argumente (un link catre ceva oficial pe care se bazeaza informatia ta). Putem intreba oricand la serviciul inmatriculari fara sa facem niciun pariu, daca se plateste ceva pentru masina mea, dar cadrul legal mentioneaza ca pentru orice automobil inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007 nu se va plati taxa auto, decat daca proprietarul a recuperat-o in instanta (ceea ce nu e cazul). Cel putin asta am aflat intreband persoane avizate.

Ceea ce zici: "Nu stiu ce taxa sa platit la momentul respectiv, pt ca pe vremea aceea la masinile inmatriculate deja nu se mai achita nici o taxa la revanzare. O stiu din proprie experienta." nu cred ca se aplica aici - eu n-am achitat nicio taxa cuiva la revanzare/cumparare ci la inmatriculare, din ce imi amintesc. Comunicatul oficial il putem vedea aici: http://www.mmediu.ro/beta/wp-content/uploa...RU_DE_MEDIU.pdf, dar cred ca subiectul s-a dezbatut deja pe larg in alta sectiune a forumului.

p.s. vanzarea se va face cu radiere si cu transcrierea dreptului de proprietate, nu doresc sa ramana pe numele meu dupa.
dil
Conform normelor metodologice, timbrul de mediu trebuie platit in acest caz de noul proprietar:
QUOTE
Art.1 ...
(2)Pentru autovehiculele înmatriculate după 1 ianuarie 2007, pentru care se solicită transcrierea dreptului de proprietate, timbrul se achită și în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării.

Mai multe detalii aici.
Tudor.T5
@dil: Multumesc pentru informatie, ma interesez (din nou) ce reglementări legale erau în vigoare la momentul înmatriculării 05/2007, cand am inscris-o eu si revin cu un rezultat. Sa-nteleg ca toate variantele de taxa din trecut s-au aplicat doar masinilor noi, iar timbrul de mediu care se aplica acum, face referire pentru prima data la masinile vechi? Eu retin ca am platit o forma de taxa la inmatriculare atunci, voi verifica in ce versiune si revin.
andri1940
Masina ta mai mult ca sigur a fost inmatriculata pentru prima data inainte de 2007 (doar nu a stat in showroom patru ani), deci nu s-a platit nicio taxa auto. Automat, viitorul proprietar, daca o vbrea pe numele sau, va trebui sa suporte timbrul de mediu.
nWo
QUOTE(Tudor.T5 @ 30 May 2013, 15:10)
@nWo: ti-as fi recunoscator daca ai veni cu niste argumente (un link catre ceva oficial pe care se bazeaza informatia ta). Putem intreba oricand la serviciul inmatriculari fara sa facem niciun pariu, daca se plateste ceva pentru masina mea, dar cadrul legal mentioneaza ca pentru orice automobil inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007 nu se va plati taxa auto, decat daca proprietarul a recuperat-o in instanta (ceea ce nu e cazul). Cel putin asta am aflat intreband persoane avizate.

Ceea ce zici: "Nu stiu ce taxa sa platit la momentul respectiv, pt ca pe vremea aceea la masinile inmatriculate deja nu se mai achita nici o taxa la revanzare. O stiu din proprie experienta." nu cred ca se aplica aici - eu n-am achitat nicio taxa cuiva la revanzare/cumparare ci la inmatriculare, din ce imi amintesc. Comunicatul oficial il putem vedea aici: http://www.mmediu.ro/beta/wp-content/uploa...RU_DE_MEDIU.pdf, dar cred ca subiectul s-a dezbatut deja pe larg in alta sectiune a forumului.

p.s. vanzarea se va face cu radiere si cu transcrierea dreptului de proprietate, nu doresc sa ramana pe numele meu dupa.
*



In primul rand doresc sa mentionez faptul ca nu incerc sa te iau la misto ci incerc sa iti explic cum sta treaba.

Hai sa o luam babeste: spui ca masina e din 2004 ceea ce ma duce cu gandul ca primul proprietar a cumparat-o atunci si a folosit-o pana in 2007 cand ti-a vandut-o tie. Aici este clar faptul ca nu sa achitat nici o taxa de prima inmatriculare (decat taxa la CEC a carui chitanta se depune in dosarul de la politie) deoarece nu exista asa ceva la acea vreme. Singura taxa auto era cea vamala pt auto din strainatate, dar nu se aplica daca aduceai o dacie din afara pt ca se cosidera repatriere. Bun.
In 2007 cand ai luat-o tu, ai platit aceeasi taxa la CEC si ai depus chitanta in dosarul de la politie.
Diferentele intre taxa platita de tine si taxa de prima inmatriculare sunt:
1. Valoarea taxei de prima inmatriculare este cu mult mai mare decat taxa CEC necesara inmatricularii (care cred ca e taxa de emitere a talonului)
2. Tu ai platit taxa ta la CEC asa cum am mentionat mai sus, pe cand taxa de prima inmatriculare se plateste la finante sau la trezorerie, depinde dupa caz.

Acum as avea doua intrebari la tine: Ce valoare a avut taxa de inmatriculare pe care ai achitat-o tu? Nu-i asa ca a fost o valoare nesemnificativa de cateva zeci de lei?

Sper ca m-am facut inteles.

Noapte buna tuturor. Bafta la vanzare.
Tudor.T5
Lamurit! multumesc pentru informatii (documentul de la dil e clar) - acum ca m-am documentat suficient, din mai multe surse pretul cerut de mine (conform unei cercetari de piata, de bun simt zic eu, realizata fara a lua in calcul rezultatul discutiei noastre) nu va mai fi cel de sus. Voi cum ati proceda in acest caz? la Rabla nu e de dat ca nu-mi bat joc, masina e vie! tind sa aleg varianta mergem inainte ca inainte era mai bine si sa astept o noua forma a taxei minunate! dar ca idee voi cu cat ati vinde-o?
arg_solenza
cunosc sentimentul tau referitor la predarea masinii la Rabla,si eu sunt oarecum in aceeasi situatie. sincer daca ai de gand sa iti iei o masina noua da-o la Rabla pentru ca este cel mai scurt drum care cei 1500 de euro. taxa pentru masina este de aproximativ 1,654 EURO. tu decizi...

ORIJINAL21
QUOTE(Tudor.T5 @ 28 May 2013, 10:48)
Salut, doresc să-mi vând mașina: Dacia Solenza, benzină, 1.4MPI 75CP. Rulaj 79.000 km, motor 1.4 MPI 75 CP, dotări: radio-casetofon Kenwood cu 2 boxe spate Pioneer. Automobilul are data de fabricație 05/2004, cu al doilea proprietar (subsemnatul) din 05/2007 și a beneficiat de: sistem nou servofrână înlocuit în 2007, kit ambreiaj în 2008, schimbare kit complet distribuție în 04/2011, anvelope noi pe față din 2012. Toate lucrările sunt efectuate în service autorizat Dacia, cu piese noi, factură și garanție (pot fi prezentate). Mașina nu are dotări opționale, dar este vioaie, motorul răspunde ireproșabil. Estetic are o problema: hayonul e ușor înfundat în dreptul siglei dreapta (un deștept care mi-a împins-o) și mi s-a furat logo-ul Dacia din partea stângă. Verificare, asigurare și ITP la zi, înmatriculată pe București, se vinde în Brăila. Prețul dorit este de 1500Euro. Nu accept schimburi, dar primesc bucuros orice fel de feedback și mulțumesc celor interesați.

[attachmentid=1627889430]
*




asta nu-i masina de dat la Rabla.
Daca nu ai nicio problema tehnica cu ea, tine-o si ia si mai trage mult de ea...
bossake
Vindeo pe 1100-1000 se gasesc DESTUI care sa o ia si sa mearga cu ea fara sa o treaca pe numele lor. In felul asta nu mai platesc nicio taxa.
Tudor.T5
Merci de informatii si pentru parerile prietenesti: @bossake: vanzarea se va face numai cu radiere si cu transcrierea dreptului de proprietate, nu doresc sa ramana pe numele meu dupa, pentru ca nu vreau sa primesc amenzi sau sa umblu dupa viitorul "posesor" atunci cand se-ntampla ceva cu masina. In aceste conditii o pastrez, nu vad alternativa, am oricum senzatia ca si acest timbru de mediu nu va dura prea mult. Cred ca se poate inchide subiectul deschis aici, raman in garda pentru viitoare posturi pe acest forum. Va salut!
Tudor.T5
Am mai gasit cateva informatii interesante in Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 119 din 04.03.2013

Art. 8. Timbrul nu se plătește atunci când autovehiculele sunt:

a)încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din Ordonanța Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b. acordate instituțiilor de învățământ, sănătate  și cultură, ministerelor, altor organe ale administrației publice, structurilor patronale  și sindicale reprezentative la nivel național, asociațiilor  și fundațiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaționale și organizații nonprofit și de caritate, prin donații sau finanțate direct din împrumuturi nerambursabile, precum și din programe de cooperare științifică și tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului și acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competițiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moștenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;
f) dobândite prin partaj.

Deci, teoretic se pot vinde masini (ca si exemplul de mai sus) si fara ca viitorii cumparatori sa fie nevoiti sa plateasca Timbrul de mediu, nu?
bossake
Pai si la care punct din cele de mai sus crezi ca te poti incadra cu masina?? laugh.gif
Tudor.T5
la B, daca "acordate" are sens de vandute si nu de "donate" biggrin.gif
viadi
prin donații sau finanțate direct din împrumuturi nerambursabile, precum și din programe de cooperare științifică și tehnică
Tudor.T5
@viadi: corect! din ce scrie acolo "prin donatii" eu inteleg ca este o alta varianta la celelalte posibilitati de acordare, (daca era vorba doar de donare, scriau "donate" de la inceput, in loc de acordate si asa faceau referire la toate variantele enumerate).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.