Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare bloc sigurante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi74
As vrea sa-mi schimb blocul de sigurante, de care nu sunt multumit deloc. Sloturile in care se pun sigurantele sunt de 2 bani si fac contact cand vor, ca sa nu mai spun ca sunt inghesuite de trebuie sa umbli cu penseta. Am vazut in comert un soi de sigurante care se infing in slot. Problema e ca blocul nu l-am vazut, dar cred ca exista. Se poate face schimbarea asta. Stie cineva cam ce pret are un astfel de bloc si daca se gaseste usor?
tatabobu
De gasit se gaseste usor, dar la dezmembrari. Il poti lua de pe absolut orice masina. Apoi trebuie sa schimbi papucii firelor care trec curentul prin sigurante, daca sunt diferiti pinii cutiei de sigurante. Sa nu uiti sa-ti notezi cum se imperecheaza firele si ce valoare are siguranta prin care trec. A, inca un avantaj: unele au si sloturi pentru relee.

Edit: sa verifici la cutia de sigurante daca nu cumva este tipul cu mufa, ca atunci iti trebuie si mufa respectiva, la care sa legi toate firele tale.
vaally
QUOTE(cristi74 @ 16 Sep 2005, 08:35)
As vrea sa-mi schimb blocul de sigurante, de care nu sunt multumit deloc. Sloturile in care se pun sigurantele sunt de 2 bani si fac contact cand vor, ca sa nu mai spun ca sunt inghesuite de trebuie sa umbli cu penseta. Am vazut in comert un soi de sigurante care se infing in slot. Problema e ca blocul nu l-am vazut, dar cred ca exista. Se poate  face schimbarea asta. Stie cineva cam ce pret are un astfel de bloc si daca se gaseste usor?
*


Sunt in comert sloturi de cinci sigurante- 145.000 bucata - sunt necesare doua. Eu o sa-mi pun pina la sfirsitul luni.
sobolanu
Cauta aici : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25341
In targ la aia cu plasticul pe jos de pe stanga cum intrii se gaseste bloc de sigurante cu sloturi de care zici tu si cu leduri si costa 20 RON. La magazinele din targ 25 - 35 lei aceleasi modele.
Se monteaza foarte repede si usor doar ca trebuie sa strangi papucii firelor de la instalatia electrica a masinii si sa pui banda izolatoare pe noile imbinari pt siguranta. Eu mi-am pus blocul nou singur in 1,5 ore.
Spor la treaba!!!
cristi74
Multam de raspunsuri.
Joyfully
Sal. Eu am gasit in comert cu 15 ron bloc de 10 sloturi. L-am schimbat in 15 min. Pare destul de solid.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.