Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scuturare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pickaboom
Salut!
Am o problema mai noua.
Am o Dacie Berlina din 1996.Pana de curand mergea fara probleme deosebite.Acum a inceput sa se scuture de zici ca se dezmembreaza.Mentionez ca masina incepe sa vibreze puternic atunci cand accelerez.Eu ma gandesc ca ar fi o bujie dusa.
S-ar putea sa fie si alte cauze?
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc anticipat!
Sir_Alex
Se poate sa fie jiclorul infundat. Scoate-l si sufla in el. De asemenea s-ar putea sa fie si pompa de benzina obosita si sa nu iti dea cat benzina trebuie in momentele in care accelerezi. Cat sta motorul la relanti, toarce sau si atunci ai impresia ca o bujie nu prea da randament?
Pickaboom
Vibreaza si la relanti.Atat de rau vibreaza incat imi e teama ca o sa se desprinda schimbatorul de viteze.
Eu banuiesc o bajie.Sigur e o bujie. POate 2.A inceput sa scuture masina in mers.Dintr-o data a inceput sa vibreze.Vibreaza mai putin totusi la relanti decat atunci cand accelerez.
andu911
platina ce zice ?
Sir_Alex
Scoate bujiile, curata-le si curata si platina sau schimb-o.
sardariu
QUOTE(Pickaboom @ 16 Sep 2005, 09:06)
Salut!
Am o problema mai noua.
Am o Dacie Berlina din 1996.Pana de curand mergea fara probleme deosebite.Acum a inceput sa se scuture de zici ca se dezmembreaza.Mentionez ca masina incepe sa vibreze puternic atunci cand accelerez.Eu ma gandesc ca ar fi o bujie dusa.
S-ar putea sa fie si alte cauze?
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc anticipat!
*




Schimba platina si regleaza delcoul !!!
kyma
bujii noi, platini noi si reglat avansul vacumatic
Pickaboom
QUOTE(kyma @ 20 Sep 2005, 18:35)
bujii noi, platini noi si reglat avansul vacumatic
*



Am schimbat bujiile si fisele.Acum merge normal.
Multumesc oricum de sfaturi.
Si am si o intrebare: cum se regleaza delcoul?
rtulea
Avansul se regleaza prin mai multe metode, fiecare il regleaza dupa cum s-a obisnuit. Se poate regla prin metoda scanteii sau cu stroboscopul. Dar aceste metode regleaza avansul initial sau "0grade RAC". Dupa ce reglezi s-ar putea sa mai fie nevoie de mici ajustari functie de cum merge motorul. Pentru detalii despre reglare delcou da un search dupa "reglare delcou" si o sa apara o gramada de posturi cu lamuriri. Asta ca sa nu incarcam server-ul aiurea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.