Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Daciile mele '86 si '99
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
BN64FLO
Salut!Numele meu este Florin, am 17 ani si vreau sa va prezint daciile mele,una din 86 adusa din Ungaria in 92 si una din 99 achizitionata de vreo 2 ani.Cea din 86 a suferit o "operatie" de schimbare de motor si ulterior cateva kilograme de zapada cazute de pe bloc.....toata sudura la masina am facut-o eu in argon,urmeaza saptamana viitoare sa o duc la vopsit,ea fiind pregatita deja si astept ITP-ul care sper sa il fac pana ajung la permis!
Din pura coincidenta si cea de a 2-a masina este tot alba dar la ea nu prea am avut de lucru,singurele modificari fiind un set motor nou,ambreiajul si niste jante de aliaj.
Cateva poze cu masinile,mai adaug pe parcursul lucrarilor:
roby_1300_rap
frumoase amandoua trebuie putin bibilite si is ok smile.gif smile.gif bafta cu ele smile.gif
BN64FLO
Am mai lucrat una alta dupa scoala ,pozele fiind mai vechi.o sa mai pun poze cat de repede cu ele in stadiul actual.
BN64FLO
Am vopsit masina!!! 168.gif cateva poze facute ieri in vopsitorie si una cu cealalta dupa baita
RaduWra
Arata foarte bine. Felicitari! blush.gif
BN64FLO
Mersi!mergea putin mai bibilita dar nu am mai avut chef de slefuit!o sa ii dau un polish maine-poimaine,si de maine ma apuc sa o echipez...
1310CL
A iesit bine,sa speram ca vei merge pe stilul clasic ,specific daciei 1310 tx biggrin.gif smile.gif
BN64FLO
Da,da....ceva clasic cu mici modificari,niste jante,proiectoare,un corburator....
BN64FLO
Am montat faruri,bari,stopuri,proiectoare,le-am facut sa functioneze,motorul l-am reglat binisor dar tot afuma bujiile,oare de la supape ca nu sunt reglate bine?
1310CL
A fost lovita frontal masina? sau inca n-ai reglat masca ? De ce nu ii cauti un spoiler dinala de TLX sub bara din fata? ar arata mai complet biggrin.gif

Motorul l-ai refacut sau ?
BN64FLO
Nici nu am prea reglat masca dar pe masina a cazut zapada de pe bloc (pe capota)si probabil s-a descentrat putin dar voi incerca sa reglez mai bine(am nevoie si de suporti pentru faruri ca sunt ruginiti si vai de mama lor...)spoiler nu am avut nici odata pe masina dar caut prin targuri si pe la cunoscuti ca nu dau piese de la remat sad.gif si ca tot intrebai de motor,motorul meu la vreo 180.000 km a cedat nervos ca nici macar nu i-am desfacut capacul de unde sa il segmentez sau alte chestii...asa ca l-am schimbat cu unul care dupa spusele omului ar fi fost pus la pastrat inca din rodaj deci km putini (tind sa il cred pe om pentru ca nu are urme de ulei pe el,filtrul de ulei din fabrica,compresie ca abia il invarti cu mana,"scartaie" rotile si in a 2-a ,placuta cu seria arata bine,se vede scrisul cu nr motor 810-99)asa ca....ar trebui reglat daca e in "rodaj" inca...
BN64FLO
In timpul acesta in care nu am mai postat nimic, am facut destul de multe:schimbat cutia de viteze la 99 cu una din 97 in stare super,am pus toate prin 86 si un carburator solex+reglat tacheti, am achizitionat si doua canadiene de 5.5j....astept ITP-ul si voi pune un carburator dublu pe 99...
RaduWra
Cam murdarel motorul de pe masinuta. Daca ar fi fost al meu asa sincer, luam campii. Oricum, vad ca ai facut destule la masinutele tale. Iti urez mult succes, in ceea ce vrei sa faci in continuare.
BN64FLO
Da,ai dreptate e murdar dar m-am axat prima data pe functionalitate si echipare si mai apoi pe cosmetizare wink.gif
BN64FLO
Sarbatori fericite de la Bistrita!!! party.gif
niste poze de pe parcursul lucrarilor:
BN64FLO
S-a cam pus praful pe aici de cand nu am mai postat pe aici,dar lucrari importante nu am prea facut...continua echiparea la TX,am raglat motorul sa functionele brici,incet-incet ma apropii de testul final adica ITP-ul,care trebuie facut la RAR pentru a omologa motorul...la L am montat inchidere centralizata, portbagajul se deschide dintr-un buton pus in bord,am inlocuit toata toba, am montat si un amplificator audio dar cel mai important am trecut ITP-ul cu brio...
BN64FLO
Tocmai ce mi-am achizitionat un aparat de sudura asa ca de saptamana viitoare ma voi apuca de schimbatul unui lonjeron la PZA si dupa accea voi si 100% gata de ITP,pana atunci am facut o mica sedinta foto in familie...
BN64FLO
In timpul in care nu am mai postat pe aici, a trecut prin atelierul meu un microbuz,asa sa imi dau greata cu tinichigeria si s-au mai modificat una-alta pe la dacioara care luni a fost vopsita din nou si care arata cam asa blush.gif aaa, si cel mai important lucru, am ajuns sa fiu sofer cu acte in regula rolleyes.gif
DACIOTUL_97
Felicitari ! Ai intrat oficial in randul conducatorilor de autoturisme Dacia biggrin.gif
BN64FLO
Multumesc! abia am asteptat sa pot conduce Dacia pe drumurile patriei! happy.gif
BN64FLO
Incet, incet prinde forma... blush.gif
DACIOTUL_97
Frumoasa,frumoasa biggrin.gif
BN64FLO
Mersi, acum urmeaza sa fac negre pragurile si ma gandesc ce jante sa pun..
DACIOTUL_97
Uite astea biggrin.gif
BN64FLO
Neee, pe cealalta am elba, probabil tot din alea o sa pun dar ma gandesc si la 4 prezoane biggrin.gif
BN64FLO
A venit si Moshu cu un motor 1.4 cu CV.5 si un bord de R12 TS PH2 pentru printesa....
De la Bistrita va urez La Multi Ani tuturor daciotilor !!! party.gif
DACIOTUL_97
La multi ani ! cheers.gif
BN64FLO
Muama, ce s-a mai pus praful pe aici...revin cu noutati desi poate nu starneste interesul multora, TX-ul a devenit masina de zi cu zi, ajungand la aproape 4k de kmp de cand si-a intrat in rol, iar L-ul a intrat la reconstructie.....spre deosebire de alti consateni mai zgarciti, eu am si poxe cu interiorul biggrin.gif

30 Jul 2016, 19:09:
Mai multe poxe

30 Jul 2016, 19:11:
inca
M.C.
QUOTE(BN64FLO @ 30 Jul 2016, 20:05)
spre deosebire de alti consateni mai zgarciti, eu am si poxe cu interiorul  biggrin.gif


*


Tu esti exceptia care confirma regula! tongue.gif icon_mrgreen.gif
Oricum,e munca de Sisif acolo.Esti de admirat pentru rabdarea de care trebuie sa dai dovada pentru asemenea lucrare!! 053.gif
Spor la treaba! up.gif

BN64FLO
Multumesc mult domnu' Emsi blush.gif Is deja la a doua rabla si mi-am consumat o parte din nervi pe prima, pentru a doua nu mai am, lucrez linistit, oricum, exista unele urme de ciocan si pe prima cauzate de nervii din timpul lucrarii radmasa.gif
BN64FLO
Tot lucram la daciuta, dar intre timp mai apar si neprevazute la Rabla Custom Garage, si se mai innerveaza Daciana

29 Aug 2016, 20:55:
poxe
Alex1300BV
Cāti km are motorul din poza aceasta? Multumesc.
BN64FLO
Hmmm, inestimabili sleep.gif Nu iti pot spune, o fost un motor cumparat SH care acuma e la fier vechi, l.am folosit vreo cateva luni doar...nu prea era in mintile lui, oricat il reglam, dupa doua zile tot rau mergea wacko.gif
BN64FLO
Am vopsit si masina, incet-incet ma apuc de pus sus, da' cam greu gasesc plasticaraile, si ce gasesc, scumpe-adracu' wacko.gif

19 Sep 2016, 20:25:
Poxe cu interiorul, al porcbagajului inainte de sudura, deocamdata, cu interiorul masinii dupa ce ajunge MP5-ul blush.gif si dupa ce dau iara jos parbrizul, ca mi-am dat seama dupa ce l-am pus ca nu pot pune bordul cu el sus mad.gif Alb metalizat, de la haudi wub.gif
DACIOTUL_97
Vopsita la curte ?
BN64FLO
Da, da, au experimentat cateva muste vopseaua dar sper sa scap de ele la polish
M.C.
Bagi viteza mare in minirandabauts,si fug singure din vopsea,ca li se face rau de giratoriu..... tongue.gif icon_mrgreen.gif
Nu este deloc rau cum a iesit! 053.gif
Feliciteishans ! up.gif
BN64FLO
Sanch iu, coane! incet-incet ma specializez, urmaritoarea sigur va iesi mai bine happy.gif Sa fac rost de acte si plimb mustele in minirandabauts cu viteza, poate isi iau zborul radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.