Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am dezlipit un tampon de la cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Uncle-Sam
am vrut sa ridic cutia cu cricu(,) ca sa pot prinde tamponu. Mi-a scapat cricu si a nimerit in "carnea" tamponului, dezlipind cam 2mm patrati. Intrebarea e daca sa protejez locu ala cu ceva ca sa nu se extinta
Dyda
QUOTE(Uncle-Sam @ 16 Sep 2005, 12:10)
am vrut sa ridic cutia cu cricu(,) ca sa pot prinde tamponu. Mi-a scapat cricu si a nimerit in "carnea" tamponului, dezlipind cam 2mm patrati. Intrebarea e daca sa protejez locu ala cu ceva ca sa nu se extinta
*



Inlocuieste-l, mai tirziu vei avea un troncanit de la cutie pe partea tamponului rupt
Uncle-Sam
n-ai inteles. s-au dezlipit cam 1-2mm patrati din cauciuc (unde a nimerit un colt de la cric)
tatabobu
Lipeste-l la loc daca nu poti gasi alt tampon. Dar sa nu pui super-glue, ca ala iti mananca din cauciuc.
Uncle-Sam
cu prenadez? sau sa dau cu o bricheta pe acolo?
tatabobu
Cu prenadez ar trebui sa tina, dar nu sunt foarte sigur. Cu bricheta in nici un caz nu. De vulcanizat nu merge?
andu911
intr-o ora schimbi tamponu care e pana in 10 lei.
Uncle-Sam
andu911: gresit, uita-te ce dacie am eu wink.gif
andu911
au...sorry biggrin.gif
Uncle-Sam
10 lei...ce am mai strans eu din dinti cand le-am cumparat pe astea 2.... 250 lei amandoua. da ce sa-i faci? daca nu se mai gasesc...
tunderbird
Unchiule, daca este vorba de D1100, ai postat gresit aici...pun pariu ca toti cei care s-au grabit sa-ti raspunda n-au observat despre ce masina este vorba.

Din pacate daca ai dezlipit cauciucul de pe armatura metalica, zilele acelui tampon sunt numarate, iar daca acel tampon a fost reparat la piata 1Mai sau la Hala Traian atunci orele sunt numarate.

Problema pleaca de la solutia constructiva deficitara, tamponul este ca un sandwich armaturile metalice sunt lise (netede).

Eu am reparat un tampon la 1Mai pe care l-am dezlipit cu mana in fata meseriasului.

Bineinteles ca era sa ma iau la bataie cu el pentru ca el sustinea ca eu am supus tamponul la intindere si ca in mod normal in stare montata el este supus la forfecare si chipurile ar fi rezistat.

Dupa asta am luat tamponul si m-am dus la Hala Traian unde am primit asigurari ca nu se va intampla la fel...bineinteles ca si acolo l-am dezlipit in fata patronului.
La propunerea mea, acesta a acceptat sa-l faca din nou dar in prealabil a sudat cate 3 piulite de 10 pe fiecare placa.
Inca nu l-am montat pentru ca as vrea sa mai gasesc armaturile si pentru al doilea sa-l repar la fel si sa schimb kit-ul complet.

Deci, daca l-ai dezlipit sa te astepti la ceea ce poate fi mai rau.

Dupa parerea mea, ca sa ai tampoane ca lumea, fie adaptezi de la D1300, fie cumperi unele noi pe comanda.
Uncle-Sam
cum a mai zis cineva: la vulcanizare se poate lipi? ma intereseaza si pt cele vechi care sunt complet dezlipite
tunderbird
Nu!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.