Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: a/c solenza diesel
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
cristialex93
Salut! Se poate monta a/c pe solenza diesel?
Iulikk
Nu stiu. Crezi ca incape toata manțocăraia? Se vorbea odata, acu ceva timp, ca nu prea poti punte A/C sau servodirectie, una din ele din cauza ca nu este loc la motor...
cristialex93
nu stiu ce sa zic...din cate am auzit nu prea ar avea loc...dar totusi am o speranta:) si m-am gandit k poate a gasit cineva o solutie
Paco_il
DA, se poate
cristialex93
Paco_il imi poti da mai multe detalii? smile.gif
didosdoru
Suport si compresor de la Kangoo cu acelasi tip de motor, conducte ce trebuiesc un pic modificate + instalatie , aeroterma , etc de la Solenza pe benzina.

La Kangoo compresorul este instalat jos sub alternator.
Paco_il
cristialex, eu nu am montat AC pe diesel. Stiam pe cineva aici pe forum care reusise sa monteze, eu am pus AC pe benzina
cristialex93
ok. Va multumesc:)
Axinte
Stiu ca se plangea cineva pe aici de directie greoaie pe solenza diesel, asa ca si-a pus omu' servo, deci se paote. De aer nu stiu..
cristialex93
Cam cat ar costa compresorul + toata instalatia...in afara de montaj?
catalin_kta
Eu mi-am montat servodirectie pe Solenza 1.9D, am un topic facut aici la "Imbunatatiri - Dacia Solenza" , vizitati-l si poate va inspira cu ceva.

http://www.daciaclub.ro/Servodirectie-Sole...rt-t250768.html

18 Jun 2013, 19:58:
Daca exista Renault Kangoo fara servodirectie dar cu A.C. atunci se poate lua suportul si compresorul de pe motorul acestuia si monta pe motorul Solenzei (motoarele sunt identice si au indicele F8Q), montat radiatorul A.C. pe exteriorul radiatorului de Solenza (are urechi de prindere) , facute furtune , aroterma de solenza cu A.C. etc
Eu personal as monta dar nu mai am unde, eventual in locul pompei de injectie blush.gif blush.gif blush.gif iar ca vara este foarte cald in masina wacko.gif dar m-am obijnuit.
Trebuie cautat prin dezbembrari pt Renault-uri si studiata problema.
cristialex93
o sa incerc sa caut kangoo cu a/c...teoretic ar trebui sa mearga deoarce cum ai zis si tu au motoare identice...este interesanta si partea cu servodirectie...este foarte utila la parcari...

18 Jun 2013, 20:49:
o sa vorbescc cu un prieten care este bun in domeniu...sa vedem ce gasim...daca o sa gasesc cv o sa postez smile.gif
didosdoru
Am la munca un renault kangoo din 2001 cu AC , pompa de servodirectie este electrica si se afla sub farul din stanga. Deci teoretic daca compresorul incape sub alternator nu vad dc nu s-ar putea monta.

Unde a montat colegul catalin_kta pompa servo vine montat compresorul de AC la Kangoo cu pompa servo electrica (asemanatoare cu cea de pe logan diesel) . Prinderea de suport a compresorului se face in 3 suruburi. Cred ca este loc pentru el in acea zona.
cristialex93
multumesc pentru poza didosdoru...cred ca ar merge...daca o sa gasesc piesele necesare o sa incerc sa il montez...daca ar intra compresorul pentru restul de piese o sa fac ceva modificari ca sa incapa si ele smile.gif
TibY
Aerul conditionat m-ar interesa si pe mine...singura problema e ca solenza mea a iesit direct din fabrica cu servodirectie dar cu toate astea sunt curios ca nu am gasit nici eu nimic concret legat de acest subiect:)
cristialex93
Si pe mine ma macina subiectul asta cu aer:)) Cred ca sambata o sa dau un raspuns mai clar daca o sa mearga sau nu...
TibY
ok:)...dak reusesti ma apuc si eu de treaba...anul trecut am crezut ca turb cand am venit de la mare acasa...mai ales ca stau in oradea deci iti dai seama 12 ore:))
cristialex93
pff.....asa am patit eu acum o saptamana dar nu am mers atata timp...doar 120 km si am zis k mor sad.gif...
mcr_razvy
am gasit si eu la dezmembrat un kangoo cu a/c si servo singura modificare este la conductele de la compresor trebuie lungite cu furtun de ala de presiune in rest totul de la o benzina inclusiv aeroterma.
Intrebarea ar fi la itp nu te incurca ca ai facut modificare la motor? sau daca ii pui turbina de pe un r19 ?ca asa se gaseste un r19 cu a/c dai pe el 500 euro si iti pui totul pe a ta?
Iulikk
Aia de la ITP nu sunt monument de inteligenta... adica majoritatea habar nu au ce dotari are / nu are un anumit model. Poti pune calm AC pe o masina fara... la turbina s-ar putea sa isi dea seama, dar la A/C sigur nu.
cosstti
Pe Solenza 1.4 MPI cu directie asistata si AC montat artizanal, mai incape si instalatia de GPL?
shade4free
cosstti, incape si instalatia
alex_DNK
la cat mai ajunge o instalatie completa, fara montaj?
Maskatu
La cat sti sa negociezi si la cat de foame ii este vanzatorului.
sorin1983
6-800 euro cu montaj am vazut pentru logan.
alex_DNK
extrem de mult 600 epuroi. ma gandeam ca ajunge undeva pe la 700 roni numai instalatia
Maskatu
Ete partz. Mergi la dezmembrari, scoti talentul de negociator din tine si scoti instalatia la maxim 600-1000 lei. Cu montajul ramane de vazut. De preferat ar fi sa mergi la cineva care a mai facut asa ceva.
Paco_il
Ma ofer eu smile.gif si cu instalatie de ac, partial completa.
cosstti
@ shade4free
Multumesc
ciprianeduard
QUOTE(TibY @ 27 Jun 2013, 12:52)
Aerul conditionat m-ar interesa si pe mine...singura problema e ca solenza mea a iesit direct din fabrica cu servodirectie dar cu toate astea sunt curios ca nu am gasit nici eu nimic concret legat de acest subiect:)
*


Nu am auzit pana acum de 1.9 cu servo. Sigur a fost fabricata asa sau a fost modificata? pune si tu o poza in ansamblu cu motorul ca sunt curios cum e pozitionata pompa servo si conductele aferente
Multumesc anticipat!
Am dedus ca ai 1.9 din semnatura....
Pompa servo electrica cred ca mai bine se poate adapta pompa de logan ca este mult mai fiabila decat cele de kangoo si clio symbol ( acestea au colector si carbuni si cele de logan sunt doar magnetice fara carbuni ).
La logan pompele servo pica numai daca masina a fost lovita si cuple pompei s-au fisurat si intrarea apei face ravagii plus ca are rulmenti fara oringuri din cauciuc , pompele de clio pica la kilometri din cauza uzurii carbuniilor , al colectorului si mai ales uzurii bucsilor (ca are bucsi nu rulmenti).
Conectarea pompei logan este foarte simpla ( nu necesita releu ca la clio sau kangoo ).
Dati un semn si va explic.....

TibY
Scuze pentru intarziere...nu am mai intrat pe site...am facut si niste poze...sper ca asta te-a interesat
mcr_razvy
In concluzie a reusit cineva sa monteze ac pe solenza diesel? ceva date si piese?
dedenro
QUOTE(mcr_razvy @ 20 Jun 2014, 20:05)
In concluzie a reusit cineva sa monteze ac pe solenza diesel? ceva date si piese?
*




Am montat eu in anul 2012 dar din comoditate si alte motive nu am postat nimic .Asa ca amatorii de informatii si suport incercati si contactati-ma !
maru
pai scrie cateva randuri si explica`ne cum ai procedat.. ai eliminat servodirectia ? ca nu prea e loc pe acolo nici sa bagi mana dar sa mai montezi ceva..in schimb am vazut la o dacia berlina pe injectie montat aer conditionat (compresoru` era undeva montat sub alternator si trebuia sa fie foarte atent cand parcheaza cu fata la o bordura mai inalta ca lovea cu fulia)
dedenro
M-am chinuit 3 saptamani in vara lui 2012 .Studiu si cercetarea mi-a luat 3 ani din viata dar am facut-o in timpul liber si recunosc cu foarte multa ambitie .A trebuit sa fac multe adaptari dar in final am reusit.A fost destul de greu ! Concret sunt atatea de facut ca nu stiu cu ce sa incep.

1.Trebuie modificat cadrul motor ca sa se faca loc compresorului a/c.

2.Realizat traseu tevi aluminiu plus sudura lor.

3. Ajustat pozitie calandru ,modificat suport far pentru a face loc celor doua radiatoare a/c si apa (nu se potriveste de la benzina).

4. Instalatie electrica ,schema cu presostat,aeroterma,panou comanda climatizare si dupa care un montaj comanda a/c buton climatizare (nu se potriveste de la benzina,prea complicat de facut electronic).

Sunt foarte multe de povestit,o sa ma opresc aici.Ideea e ca pe acest forum colegi de postare au avut dreptate,se foloseste de la Renault si Solenza-benzina piese ca masini donatoare.Sunt mai multe modele la Renault.
Cine chiar vrea sa se inhame la asa ceva sa se gandeasca bine de doua ori!!!
Costa multa energie si bani.Din acest motiv daca exista cineva care vrea sa monteze, eu il pot ajuta cu "know how" si sprijin fizic la montaj daca este cazul.
cristialex93
cat a costat toata treaba?
dedenro
Cu totul circa 14-17 mil. Piesele aproximativ 8-9 mil.
cristialex93
Multumesc pentru raspuns:) imi poti spune si mie dupa ce masini ai luat piesele?

11 Aug 2014, 19:58:
Poti sa imi dai un id de mess, skype ceva sa tinem legatura? sunt foarte interesat sa montez. As fi foarte recunoscator daca mi-ai arata cateva poze sa vad cum ai reusit sa pui compresorul si conductele.
dedenro
dedenro@hotmail.com
cristialex93
am trimis un mail la adresa pe care mi-ai dat-o smile.gif
avrelln
@ dedenro, daca mai esti pe aici...ai conectat instalatia de ac la uce injectie? Daca da, imi poti da si mie schema? Dau si eu niste berici (multe) ma refer la pinii uce.ului unde trebuiesc "bagate" firele smile.gif)) worship.gif cheers.gif
dedenro
Din pacate nu se poate cu uch.Eu am facut analogic fara calculator.Daca vrei ghidare,sfaturi,scheme si logistica da-mi un mail pe adresa mea.
Maiorul
sincer...nu cred ca ai pus aer pe solenza diesel.......apropo AC nu are treaba cu UCH, doar cu calculatorul de injectie in care intra semnal de la consola de climatizare si doua semnale care iese la senzor de presinue AC si unu catre compresor (cuplarea lui). Binenteles ca pentru toate acestea iti trebuie si treapta a II a GMV-ului de racire (prima treapta sa consideram ca o ai, cel putin asa e la benzinar).Dupa ce atasezi poze cu "lucrarea ta" imi retrag toate cuvintele....dar pana atunci imi sustin punctul de vedere.

9 Nov 2015, 09:27:
in legatura cu calculatorul de injectie...in principiu ar trebui sa mearga sa legi AC la el.....Kangoo avea aer nu ? .La fel cum si benzinarele au acelasi calculator de injectie cu clio I sau II .
dedenro
Asta este problemă secolului în care trăim ,lipsa de credinta,!!! Adică până nu vezi nu crezi ! Repet ceea ce am spus mai sus :Cine vrea și are nevoie de AC poate să ma contacteze pe email și îl voi ajuta cu ce îmi sta în putere. În ceea ce privește pozele ,eu va invit direct sa-l vedeți mergând pe mașină dănd un simplu mail !!! Între timp s-a montat și o servodirecție.Urmează la anu o turbină și după un sistem de alimentare alternativ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.