Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SEAP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
radian
Cui ma ajuta, ii promit vesnica recunostinta. biggrin.gif

Se da una bucata cont firma pe www.e-licitatie.ro, cu toate procedurile de inregistrare parcurse (deschidere cont, trimitere prin curierat acte solicitate, instalare certificare de securitate, etc, etc, etc). Cont functional. Am descarcat documentele anexe pentru mai multe licitatii (caiet sarcini, fisa date, etc).

Am primit certificate de securitate la deschiderea contului, un fisier cu extensia .p12 si un al doilea cu extensia .p7b. Am urmat procedura de instalare conform manualului lor InstalareCertificat.pdf si totul a fost OK.

Pana la un punct...

Mai exact pana am dat de un anunt de participare la care documentele anexate au extensia .doc.p7s (am gasit si cu .p7m). Pe astea cum mama dracului le deschid ca ma redirectioneaza catre certificatele de securitate si, cum am precizat, nu am decat p7b.

Care sunteti familiarizat cu procedurile astea luminati-ma si pe mine, unde am gresit, ce iim scapa?
Lostboy
Încearcă să modifici extensia, respectiv din .doc.p7s în .doc sau .tif. La fel am pățit și am reușit cu modificarea extensiei, numai că nu rețin ce extensie. Dacă îmi aduc bine aminte a fost .tif.
radian
Am incercat, nu merge. Si rahatii astia de la www.e-licitatie.ro nu au o sectiune "contact", un numar de telefon, o adresa de mail unde sa-i pot lauda, injura, sa cer o informatie suplimentara, nimic...
jcdenton
https://www.digisign.ro//download/

De aici iei ce ai nevoie, respectiv Digisigner sau DigisignerPDF
Lostboy
QUOTE
Pentru cei care au legatura cu SEAP-UL stiu foarte bine ca s-au lovit de problema deschiderii anumitor documente care au terminatii de genul *.doc.p7s sau *.pdf.p7s .Acestea sunt documente semnate cu semnatura digitala .

Pentru a putea vizualiza aceste documente este necesar in primul rand instalarea unui programel :

Programul il puteti downloada de la pagina urmatoare :
http://www.certsign.ro/certsign/files/verifierx86.exe

Dupa instalarea programului nu incercati sa il cautati ca nu il veti gasi.

Downloadati documentele de pe SEAP care au terminatiile enumerate mai sus.

Selectati documentul care doriti sa il deschideti si cu click dreapta activati fereastra de optiuni .Acolo deja o sa va apara Verify by shellSAFE .Selectati verificarea semnaturii apoi View file si totul s-a rezolvat.

Succes


Sursa
radian
Super, merge. Multumesc mult de ajutor.
Lostboy
Oricând. up.gif
M.C.
C.F.R Marfa sau OLTCHIM ?? icon_mrgreen.gif
radian
Nu-s DD in D... mad.gif
bion
Cupromi, Rosia...
radian
pofticiosilor...
Markos
Posta Romana?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.