Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romani cu care sa ne mandrim !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
l@u
Avem imbecili autohtoni , avem bula, de ce sa nu avem si un topic cu romanii contemporani cu care chiar merita sa mandrim .Ma uitam la tv si butonand l-am vazut pe Cornel Tabacaru care lua diverse pentru copiii sarmani.Nu stiu cum a facut banii , nu ma intereseaza doar apreciez gestul.
P-A-C-O
stai relax ca-l baga si p'asta peste 2-3 ani... vezi cazu' Becali

sau

George Brăiloiu, omul de afaceri care in aprilie 2011,a cumpărat prin KDF Energy întregul fond de 123 de manuscrise și documente personale ale lui Emil Cioran. Cu tot cu taxe, manuscrisele au costat peste 500.000 de euro. Ele au fost ulterior donate Bibliotecii Academiei Române.
Respectivul detine mai multe firme, cea de mai sus amintita ( http://www.kdfenergy.com/kdf ) are ca obiect de activitate "Comercializarea energiei electrice" si are in 2011 cu doar 8 angajati, o cifra de afaceri de 67 973 749 EURO si un profit de 2 175 741 EURO... sunt curios cat mai sta si asta printre noi?! mellow.gif

LE: po'sa-ma mandresc-cu Sandra ca mi-a indeplinit fetishu' ?! huh.gif
Bicicleta galbena
Ideea e buna, cu o precizare importanta:

FARA POLITICIENI!

Nu c'as avea ceva cu ei, dar in momentul de fata toate partidele politice actioneaza ca niste mafii legale, cangrenand intreaga Romanie. N-avem nevoie de exemple 'de bine' din lumea politica. Nu pentru binele nostru sunt ei acolo.

Un roman cu care ma mandresc?
Acum imi vin doi in minte: Octavian Belu si Dumitru Prunariu.

iulia_boris
[attachmentid=1627895869]
Constantin Lacatusu
l@u
Am deschis acest topic si in speranta ca vor citi si cocalarii care folosesc gen ,,romanica" si care isi baga aia in toate cele dar mai ales in Romania si in romani , de parca este tara asta vinovata ca ei au spart seminte in fatza blocului.Daca citesc pe la topicurile politice e unul mai destept ca altul si unul mai priceput ca altul . Usa politicii este deschisa pentru toata lumea numai ca unii intra si altii latra de afara !
iulia_boris
Pt mine niciodata un politician nu va fi motiv de mandrie.
Cumva va fi subiectiv si niciodata nu va putea fi drept si cinstit cu toata lumea.
Cui ii place politica trebuie sa-i placa si injuraturile luate..

Ana Aslan.
Angela Gheorghiu.
Nadia Comaneci.
vijelie
Corect, amintirea unui Corneliu Coposu e motiv de rusine in zilele noastre.
Markos
Sau a unui Iuliu Maniu.


(s-or fi referit la cei contemporani)
Garett
Henri Coandă, nu sunt prea multe fenomene fizice botezate cu nume românești!
Doru Davidovici, pur subiectiv, pentru că a îndrăznit să viseze, într-o vreme când era interzis.
Badea Cârțan, pentru că a demonstrat că și un om simplu poate avea o viziune.
hash
Andrei Alexandrescu. (cautati-l pe google daca nu stiti cine e)
Mihai Budiu. (idem)
.. si multi altii ca ei emigrati in US.

Neagu Djuvara (cat va mai sta printre noi).

Constantin Nastasescu (ar cam trebui sa stiti de el. http://www.newspad.ro/Profesorul-care-a-sc...-80,468566.html ), Dumitru M. Batinetu Giurgiu (iarasi, numele ar trebui sa va fie cunoscut) - culegeri solide, nu glumele de manuale alternative facute de diletantii de-acum.

Mircea Cartarescu ( se pare ca are mai mult succes in strainatate decat in tara - http://ro.wikipedia.org/wiki/Mircea_C%C4%8...u#Opere_traduse )

Liviu Cornel Babes, despre care chiar multi brasoveni habar n-au cine a fost.

Iosif Sava, care a murit la timp sa nu mai apuce sa vada decaderea TVR.

Constantin Ticu Dumitrescu.

Au mai fost: Octav Onicescu, Grigore Moisil, Traian Lalescu, Gheorghe Titeica (iarasi, numele ar trebui sa va zica ceva mai ales daca sunteti ingineri), Dan Barbilian (matematician; "Riga Cripto si lapona Enigel" va spune ceva?), Carol Davila (facultatea de medicina, bine nu a fost nascut in tara), Anghel Saligny, Vasile Parvan, Spiru Haret (apreciat la doctorat de Henri Poincare, reformator al invatamantului, acum se rasuceste-n groapa), si multi altii de care, spre rusinea mea, nu-mi mai aduc aminte acum.
Garett
Neagu Djuvara e discutabil, mai ales în vremurile recente, când, alături de Lucian Boia, s-a apucat să demoleze istoria românilor sub lozinca "demistificării" ei.
Chestie care nu servește nimănui, doar îi ajută să-și vândă cărțile...
Diac
E mai bine sa visam frumos? Ca si cum ai avea o Dacie ruginita dar tu crezi ca e Mercedes.

On : Raed Arafat se pune ca Roman, sau trebuie pedigree? As adauga la lista si Dacian Ciolos. Cica noua PAC e cu dedicatie pentru Romania.
vi_escu
Se pune?
Ake
Si inca cum!
Dar vei ca e o gasca intreaga!

Eu ma mandresc in mod special cu "specimenele" astea intrucat am unul acasa, productie proprie ca sa sic asa tongue.gif
l@u
QUOTE(vi_escu @ 6 Jul 2013, 18:14)
Se pune?
*



daca ne spui si cine este !
vi_escu
QUOTE(Ake @ 6 Jul 2013, 18:42)
Si inca cum!
Dar vei ca e o gasca intreaga!

Eu ma mandresc in mod special cu "specimenele" astea intrucat am unul acasa, productie proprie ca sa sic asa tongue.gif
*


aplauze.gif
QUOTE(l@u @ 6 Jul 2013, 19:00)
daca ne spui si cine este !
*


Gălățeancă de-a ta!
Simona Diaconu, elevă în clasa a X-a la Liceul Internațional de Matematică din București. Medaliata cu aur la balcaniada de matematica. Anul trecut, a fost singura membră a lotului român participant la prima ediție a Olimpiadei Europene de Matematică pentru fete care s-a întors cu medalie de aur.
l@u
aplauze.gif
kaspersky
QUOTE(Garett @ 6 Jul 2013, 06:29)
Neagu Djuvara e discutabil, mai ales în vremurile recente, când, alături de Lucian Boia, s-a apucat să demoleze istoria românilor sub lozinca "demistificării" ei.
Chestie care nu servește nimănui, doar îi ajută să-și vândă cărțile...
*


radmasa.gif
zicea unul dintre ei (te las pe tine sa descoperi care) ca motivul pentru care istoria romanilor nu e cunoscuta in occident este ca e bazata pe prea multe minciuni si occidentul nu prea apreciaza treaba asta biggrin.gif dar asa e cum zici tu icon_mrgreen.gif astia doi is tradatori de neam si tara si mihai viteazu e primu' care a unit cele 3 principate, din pur patriotism radmasa.gif

ca sa ramin on topic: petrache poenaru, nicolaus olahus, nicolae paulescu...
Garett
Hm...
Oare de ce nu mă miră comentariul tău?
Hai să "demistificăm" și Gesta Hungarorum, ce zici, te bagi?
DragosP
Si cum ii cu uniatia, cu rascoala lui Horea, Closca si Crisan...
Marty
QUOTE(l@u @ 5 Jul 2013, 19:59)
in speranta ca vor citi si cocalarii care folosesc gen ,,romanica" si care isi baga aia in toate cele dar mai ales in Romania si in romani , de parca este tara asta vinovata ca ei au spart seminte in fatza blocului.
Sindromul Galati loveste din nou!
Ca sa te simti bine, imi bag aia in toti cersetorii si ciorditorii romani, tu mindreste-te cu ei in continuare!

QUOTE
Daca citesc pe la topicurile politice e unul mai destept ca altul si unul mai priceput ca altul . Usa politicii este deschisa pentru toata lumea numai ca unii intra si altii latra de afara !
*

Vezi ca latri si tu p-acolo.

P.S.: Ma bucur ca mi-ati sters comentariul de mai devreme (ala in care nu jigneam pe nimeni), dar citatul jignitor de mai sus l-ati lasat!
l@u
,,martinezule" tu ai o problema mare,da mare de tot , incearca sa o rezolvi si dupa aia ocupa-te de sindrom.

subiectul asta e incheiat pentru mine , poti posta ce vrei !

kog
Eu cu Avram Iancu ma mandresc RO_flag.gif

user posted image
Marty
QUOTE(l@u @ 7 Jul 2013, 22:41)
,,martinezule" tu ai o problema mare,da mare de tot ,
Care, ca nu-ti permit sa ma faci cocalar? Da, am o problema imensa din punctul asta de vedere!

QUOTE
incearca sa o rezolvi si dupa aia ocupa-te de sindrom.
Imi pare rau, nu tratez frustrari provinciale!
lupul-sur
O idee frumoasa care o ia razna.
La propunerile mele: Tudor Vladimirescu. Sunt de loc din Vladimir si ma mandresc cu el. Apoi Ecaterina Teodoroiu, a aratat ca egalitatea femeilor cu barbatii nu sunt doar vorbe goale. Chiar si in fata morti. Apoi as propune taranul roman. El a dus totul in spate de-a lungul istoriei. Batut , infometat, subapreciat , dar mereu chemat sa moara pentru tara si nu s-a ascuns ca altii sub tot felul de pretexte.
corbex
Despre Vasile Roaita, nimic?
DragosP
QUOTE(Marty @ 8 Jul 2013, 08:08)
Care, ca nu-ti permit sa ma faci cocalar? Da, am o problema imensa din punctul asta de vedere!
*


Bine, nu ești cocalar. Da' măcar când face referire la România măcar scrie-o cum se scrie.
Garett
QUOTE(corbex @ 8 Jul 2013, 08:54)
Despre Vasile Roaita, nimic?
*


Doar sirena! tongue.gif
marksman
QUOTE(corbex @ 8 Jul 2013, 07:54)
Despre Vasile Roaita, nimic?
*



Eh, dupa caderea comunismului, ar putea fi ridicat la rangul de erou al luptei anticomuniste biggrin.gif
Diac
Alexandru Marghiloman, a indeplinit ordinul lui Ferdinand desi stia ca va ramane mult avreme in istoria romanilor ca "tradatorul" care a facut pace cu nemtii. Si-a sacrificat astfel mai mult decât cariera politica pentru tara.

http://www.romanialibera.ro/cultura/aldine...ial-108492.html

DragosP
Andrei Șaguna, Brâncoveanu, Neagoe Basarab, Nicolae Iorga, Carol I, Ferdinand.
Marty
QUOTE(DragosP @ 8 Jul 2013, 08:08)
Da' măcar când face referire la România măcar scrie-o cum se scrie.
*

Cind face referire cine?
Mi se pare absolut inofensiv faptul ca folosesc romanica in loc de romania, dar observ ca pentru unii e mult mai jignitor termenul asta in comparatie cu rromania sau mai stiu eu care altu' care face referiri directe la diverse etnii sau comparatii nu tocmai ok.
Dar lasa, fie, sa fiu eu cocalar si voi culti si respectuosi!
corbex
Ion Voda cel Cumplit, Traian Basescu.
yhattori
Tata Oancea
DragosP
QUOTE(Marty @ 8 Jul 2013, 12:56)
Cind face referire cine?

Faci, typo.

QUOTE
Dar lasa, fie, sa fiu eu cocalar si voi culti si respectuosi!
*


Mai bine fii și tu măcar respectuos: "romanica" se scrie România. Cu majusculă și cu cratimă diacritice.
corbex
Roma-nica. Asa?
DragosP
Pardon, diacritice, ă din a.
Squirrel
Vlad Țepeș, Ștefan cel Mare, Dimitrie Barilă, Alexandru Ioan Cuza, Mihail Kogălniceanu, Gheorghe Asachi, Alexandru Averescu, Anghel Saligny, Nicolae Malaxa, George (Gogu) Constantinescu, Nicolae Titulescu, Constantin Brâncuși, George Enescu, Mircea Eliade, Eugen Ionescu, Emil Cioran, Hermann Oberth, Radu Beligan, Grigore Moisil, Nicolae Paulescu, Ștefan Odobleja, George Emil Palade, Ștefan Procopiu…
corbex
Si ultimul pe lista, cu voia dumneavoastra, Corbex Corbeanu.
l@u
nono.gif vezi ca lista aia e dusa !
Squirrel
Mai există maestrul Radu Beligan…
Cu el concurează, cred…
l@u
scuze!
app. : e misto reclama de la operatorul ala gsm, in care apare si el.
Ake
QUOTE(vi_escu @ 6 Jul 2013, 17:14)
Se pune?
*



Toata gasca:
seniorii: http://ssmr.ro/comunicate_presa/BMO-2013
user posted image

juniorii: http://ssmr.ro/comunicate_presa/JBMO-2013
user posted image

aplauze.gif
Bicicleta galbena
Topicul a cam luat-o razna.
1. Am propus - Fara politicieni, unii ati insirat deja, inclusiv nea Corbex. Lasati-i in pace, n-au ei treaba cu noi. Ei au vile de impartit, de schimbat Audi A6 cu Audi A8, au nepoti de numit in consilii de administratie, au de dat niste licitatii...
2. S-au nominalizat personalitati istorice - le stim cu totii (sper), nu ei sunt subiectul neaparat.
3. Pentru persoanele necunoscute/putin cunoscute faceti si cateva precizari, nu stam cu o pagina de goagal deschisa mereu.

Si ma mandresc cu Angela Gheorghiu - una dintre cele mai frumoase romance, cu o prezenta absolut fantastica. Am vazut-o in mai multe inregistrari, cantand sau dialogand.
E din Adjud, un orasel apropiat de Tecuciul meu natal.


Ce prezenta, ce nivel, ce spectatori...
iulia_boris
O pusei si io pe Angela Gheorghiu. smile.gif
Stiam ca-i din Adjud.

Pe linia ferata erau Adjud,Tecuci,Barlad..Ehei..

Vasile Parvan,istoric si arheolog.
kaspersky
QUOTE(Garett @ 7 Jul 2013, 19:19)
Hm...
Oare de ce nu mă miră comentariul tău?
Hai să "demistificăm" și Gesta Hungarorum, ce zici, te bagi?
*


pai s-o demistificam atunci biggrin.gif
in afara de gesta pe unde mai scrie de gelu, glad si menumorut
<span class='edit'>10 Jul 2013, 20:09:</span>
QUOTE(DragosP @ 7 Jul 2013, 21:31)
Si cum ii cu uniatia, cu rascoala lui Horea, Closca si Crisan...
*


pai sa vedem si cum e cu rascoala de la bobilna si razboiul lui gheorghe doja
si daca tot sarim peste ani, si sa vorbim un pic si despre
QUOTE
Sarcina unui creștin este să se iubească pe sine, înainte de toate, și să se asigure că nevoile sale sunt satisfăcute. Abia atunci își va putea ajuta aproapele. De ce să nu scăpăm de acești paraziți care sug sângele românilor ortodocși? Este o datorie sfântă să reacționăm împotriva lor.

patriarh bor
DragosP
Bagă!
kaspersky
- de ce nu se vorbeste in istoria romanilor de primul si al doilea tarat bulgar?
- de ce mihai viteazu este redescoperit de iorga si este privit ca si erou "national" cind interesul sau a fost sa aiba sub stapinirea lui mai multe teritorii (nu l-a interesat ce nationalitati locuiau acolo) l-au interesat $$$
- secuii puteau sa-si arboreze steagul cind erau de partea lui? (dar atunci cind erau carne de tun in bataliile lui stefan cel mare?)
- in ce catedrala a fost uns mihai viteazu mare sheriff la alba iulia? ortodoxa cumva?
vijelie
Pentru ca pe vremea aia se discuta in termeni de vlahi nu de romani.
Problema reala e ungurii, fiti vigilenti!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.