Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aeroterma logan 2005
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
hspinache
Salutam,

1.Toate seriile de masini au aceasi aeroterma ?
2.Ce debit are aeroterma pentru cele 4 viteze ?
3.in cit timp a prevazut proectantul reimprospatarea aerului in cabina , evident cu recirculare deschisa ?
vi_escu
Trimite si tu intrebarile celor de la dacia/renault. Sunt curios ce raspuns primesti.
hspinache
as trimite , dar nu stiu unde.
marksman
Vrei sa faci un sistem care sa ventileze habitaclul cat timp masina stationeaza? smile.gif
hspinache
Nu vreu sa fac nimic . Uite , suspiciunea asta este de neinteles .
Teoretic , ar trebui sa fie cam asa;
- viteza 1 folosita la viteza mare a autovehicului
-viteza 2 sa acopere un spectru larg al vitevei autovehicului ; sa asigure un debit orar de 20 ori mai mare decit volumul cabinei pentru o viteza de 30-120 km/h
-viteza 3 sa acopere necesarul de echilibrare la viteze mari sau normalul la viteze mici
-viteza 4 sa fie echivalent "turbo" al climatizoarelor.

Sa o luam altfel ; sa zicem ca mergem cu 100 km/h , si deodata simtim un miros neplacut ; ce facem ? Pai daca am sti ca in 3 minute se va schimba aerul in cabina , probabil ca am suporta mai bine.
P-A-C-O
QUOTE(hspinache @ 6 Jul 2013, 11:33)
3.in cit timp a prevazut proectantul reimprospatarea aerului in cabina , evident cu recirculare deschisa ?


QUOTE(vi_escu @ 6 Jul 2013, 12:03)
Trimite si tu intrebarile celor de la dacia/renault. Sunt curios ce raspuns primesti.


QUOTE(hspinache @ 8 Jul 2013, 14:13)
as trimite , dar nu stiu unde.


si chiar crezi ca tanti Mariana de la WC se va interesa pentru tine la "proectant" si se va zbate sa obtina specificatii tehnice si caietul de sarcini de la aerotema din Franta?.. oricum raspunsul va fi unul standard, personalul de la WC n-are nicio notiune tehnica despre masini, sunt niste simple telefoniste care abia au invatat sa umble cu PC-ul, crede-ma!
bobo77
Si eu la fel zic, sa nu te obosesti cu vocea clientului...
klaus
Cred ca cei interesati ar putea masura, cu putina ambitie, debitul de aer si sa calculeze apoi tot ce le trebuie.
Daca tot e atat de fierbinte problema si nu se poate dormi fara a se cunoaste raspunsul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.