Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Export Renault Duster din UAE in Romania!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Lascar
Am cumparat un Renault Duster in Dubai unde sunt rezident de ceva vreme. Doresc sa ma intorc acasa si sa export masina in Romania (de fapt sa o aduc in tara de origine). Masian are certificatt EURO 4 si ceertrificat tara origine.
Se poate considera SH pentru ca am 14000km cu ea.
Ma intereseaza daca va trebui sa platesc TVA la aducerea in tara sau care ar fi conditiile sa evit plata TVA. Banuiesc ca masina a fost exportata cu TVA inclus.
Va multumesc.
Cu stima,
Lascar Catargiu
espacern
Tara de origine nu este Romania...asta este doar tara de fabricatie.
Masina a intrat in Dubai prin concesoniar Renault/Dacia si s-a platit taxa+TVA....nu?
Cere recuperarea TVA platit acolo pentru ca aici nu poti sa importi fara sa platesti....bun (re)venit in Ro!

@+
R19/16v
O repatriezi si nu platesti nimic. Google it.
Thor1983
In Dubai nu exista TVA, deci nu cred ca s-a platit nimic de genul.
T.rac3Er
import?
what the heck?
vrei sa vii cu masina in tara, nu? ce treaba are tva-ul? vrei vinzi masina pe firma?
atunci da.
daca vrei sa vinzi masina de pe persoana fizica te doare la basca.
espacern
@T.rac3Er=Pentru masinile aduse din spatiul nonEU se platestc taxe vamale+TVA.

Doar daca doresti sa o inmatriculezi....punct.

@+
M.C.
Mergi si la showroom-ul Renault de pe Sheikh Zayed Road,de unde banuiesc ca ai luat masina,si vorbeste cu reprezentantii de acolo.Cred ca ei iti pot da ceva detalii in plus despre acest lucru.
Ai pm.
cj98czh
Daca masina a fost produsa in UE nu se platesc taxe vamale, chiar daca tu o aduci din Dubai.
espacern
Aia la vama si la inmatriculari nu stiu de asta.
Masina are talon de tara non-EU....se aplica legea vamala.
Bineinteles ca se plateste si restul de taxe(mediu/timbru).

@+
mariusd4
Pentru orice produs adus dintr-o tara non-ue se plateste tva si taxe vamale. Poti incerca sa vorbesti cu dealerul sa i-o trimita unui corespondent din UE cu cota TVA cea mai mica, ii faci carte acolo apoi o aduci in Romania. E ceva mai complicat, se poate rezolva si fara sa fie nevoie de prezenta ta, dar costa.
Cred ca cel mai simplu este sa o vinzi acolo in Dubai si chiar daca mai pui ceva sa-ti cumperi din Rom. un Duster. Bafta

Nu cred ca se merita: 24%tva + taxe vamale + transport + taxa de mediu + stresul si eventualele neplaceri....
Andyno
In 2008 taxele la un Hyndai Tucson au fost de 3000 dolari...propietarul avea si cetatenie in dubai dar masina a vrut sa o vanda.
Tuconsul a costat 7000 usd.
R19/16v
La el nu e vorba de o simpla inmatriculare, ci de o repatriere. Cand te intorci de la mama zmeilor ai voie sa iti aduci boarfele d-acolo. In "boarfe" intra si masina. Google it, vorbeste cu ambasada, descurca-te ca nu-i nicio inginierie.
espacern
Dupa ce Romania a intrat in EU s-a schimbat legea repatrierii....si dupa ce multi moldoveni repatriati au inmatriculat masinii fara plata taxelor vamale.
Nu stiu sigur ce contine noua lege dar parca nu se mai accepta si auto printre bunurile scutite de taxe in acest caz.
Mariusd4 are dreptate si e solutia cea mai corecta....vii cu bani si cumperi de aici/EU.

@+
Marty
QUOTE(mariusd4 @ 16 Jul 2013, 09:43)
Cred ca cel mai simplu este sa o vinzi acolo  in Dubai
*

Cam citi bani crezi ca iei pe un Prafster sh in Dubai?
Markos
Juma' de cămilă? huh.gif
dan22y
Tot e bine ca iti ramane o cocoasa... mai nasol era daca vorbeam de dromader dry.gif
M.C.
QUOTE(Marty @ 16 Jul 2013, 20:06)
Cam citi bani crezi ca iei pe un Prafster sh in Dubai?
*


Cred ca in jurul a 8000 de iepuri.
Pretul lui de nou,a fost aproximativ 12000.
Partea nasoala este ca Renoaiele se vind greu,aici fiind foarte apreciate japonezele.
Aici deprecierea preturilor autoturismelor este mare,deoarece oferta de masini noi este vasta si foarte diversificata.
Ca sa nu mai spun cit de usor se poate lua aici un credit pentru o masina noua.
Marty
QUOTE(M.C. @ 17 Jul 2013, 07:58)
Partea nasoala este ca Renoaiele se vind greu,aici fiind foarte apreciate japonezele.
Aici deprecierea preturilor autoturismelor este mare,deoarece oferta de masini noi este vasta si foarte diversificata.
Ca sa nu mai spun cit de usor se poate lua aici un credit pentru o masina noua.
*

Tocmai, ca stiu! Renoaie cred ca sunt doua: Prafstaru' domnului bulevard si Safrane-ul unei cunostinte, da' ala-i in Abu Dhabi, nu in Dubai.
A fost vorba la un moment dat sa ma mut acolo, asa c-am cercetat un pic piata imobiliara si auto. Plus ca la ce am vazut circulind p-acolo....
R19/16v
Sunt tot felu' de renoaie, de la Clio la Scenic la Safrane...
M.C.
Clio,Scenic nu sunt in oferta lor actuala.
Sandel,Logan,Megane,Fluence,Prafster,Koleos,Laguna,Safrane sunt .
Deci nu ie numa'doua renoaie. tongue.gif
R19/16v
Acu' cativa ani aveau un Clio 3 RS la un pret cel putin interesant wub.gif
M.C.
Acum citiva ani,da.
Au avut si Megane RS wub.gif
Marty
Terminati, ma, nu mai numarati si masinile de prin show-room-uri. Oricum, mi se pare cam aiurea sa faci ~13k USD pe luna si sa-ti iei un Safrane. Nici nu-ti dai seama ca respectivul a lucrat la Reno in tara.
M.C.
Ma,nea Marty,nu e chiar asa.Acum ie destule renoaie pe strazi,Loganuri si Prafstere e plin.
Si de ce ma rog ti se pare aiurea ca a luat un Safrane,chiar daca are salariu bun?
Doar nu o tine o vesnicie .Si daca pleaca ,oricum o vinde.
Masina este consumabila aici,ce rost avea sa dea o caruta de bani pe altceva,cind si aia e o masina buna,si isi face treaba cu ea?
Doar ca sa se dea mare la vecinii si pretenii din tara? icon_mrgreen.gif
Marty
QUOTE(M.C. @ 17 Jul 2013, 13:22)
Masina este consumabila aici,ce rost avea sa dea o caruta de bani pe altceva,cind si aia e o masina buna,si isi face treaba cu ea?
Doar ca sa se dea mare la vecinii si pretenii din tara? icon_mrgreen.gif
*

Toti visam, toti avem sperante si nazuinte! Da' sa ma bata mama daca as visa vreodata la un Renou, lovit fiind de un mare sac de bani. N-am nimic de demonstrat nimanui (doar mie!), da' direct intr-un Challenger HEMI ma vedeai!
Apropos de rationamentul tau, cu un Pejo 206 nu-si facea treaba?
corbex
Tu esti tinar si nelinistit, omul in cauza poate-i mai tataie.
M.C.
Ba bine ca da,si cu 206.
Si 206 ar fi fost cam la acelasi pret.
Dar daca omului i-a placut Safrane,care este mai mare,mai elegant,ce ai cu el ?

Marty
QUOTE(corbex @ 17 Jul 2013, 13:39)
Tu esti tinar si nelinistit, omul in cauza poate-i mai tataie.
*

E mai tinar ca mine, are vreo 37. Si e singur, eu macar sunt insurat. biggrin.gif

QUOTE(M.C. @ 17 Jul 2013, 13:44)
Dar daca omului i-a placut Safrane,care este mai mare,mai elegant,ce ai cu el ?
*

Elegant? blink.gif Cuvintele lui au fost: "Mi-am luat Safrane pentru ca am lucrat la Reno, la IPSO". Deci...
M.C.
In comparatie cu 206,da,este.
Markos
QUOTE(Marty @ 17 Jul 2013, 14:35)
Apropos de rationamentul tau, cu un Pejo 206 nu-si facea treaba?
*


Sau c-un Tico?
corbex
Nu va cade fisa. O fi avut vreu discount baban, ca salariat reno care cumpara reno.
l@u
QUOTE(Marty @ 17 Jul 2013, 14:35)
Da' sa ma bata mama daca as visa vreodata la un Renou, lovit fiind de un mare sac de bani.
*



te-ai stricat la matze cu saispeveu ! biggrin.gif
RadulescuRomulus
reinnvii discutia cu acest articol:

https://ro.stiri.yahoo.com/negocieri-salari...-133616608.html

ma gandeam inca de la prima lansare de Lodgy, oare cand vor incepe sa ameninte pe fata reno ca pleaca?!

ei uite ca alaturi de autostrada care ba este, ba nu este, mai vin si salariile deja mari la reno .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.