Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: capac spate cutie 5 tr
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
Dupa ce am reusit sa depresez pivotii (am un topic pe aici despre asta), am desfacut toate surburile care tin cutia pe motor si traversa spate. Am obsevat ca la capacul spate sun rupte ambele chestii tip cilindru prin care trec suruburile alea lungi ce prind spatele cutiei de traversa. De aia si zdranganea la decelerari bruste, banuiam asta.
Ce pot face dupa ce dau cutia jos sa remediez asta?
Si apropos, cum procedez sa dau jos cutia, nu impiedica e
teava de la esapament sa iasa spatele cutiei, respectiv traversa in jos?
sebymesteru
Pai desfaci suruburile alea lungi de 7 si te duci la magazin si iei alte distantiere "teava",ca aia sunt defapt alea,sau daca nu gasesti le masori diametrul si ti le confectionezi tu dintro bucata de teava asemanatoare. Curios cum de s-au rupt chiar ele,la mine erau rupte 2 tije din alea,ca defapt sunt niste tije filetate de M7(cel putin asa erau la a mea)si a trebuit sa le schimb. Cat despre partea cu demontatul,in cartea lui Modiru se spune ca traversa se demonteaza inainte de a da cutia jos,asa am facut si eu. Poate iese si asa,dar probabil e mai dificil... unsure.gif
Assu
Va salut.Profit si eu de acest topic pentru a ma lamuri cu o chestie.In urma cu cateva zile am constatat cu stupoare ca mi s-a defectat cutia de viteze in 5 trepte,mai exact a sarit acel cautator cu bila din capac.Am dat cutia jos de pe masina,am asezat-o cu priza de la motor in jos si m-am apucat sa ii dau capacul din spate jos.Problema este ca atunci cand am scos capacul a iesit si furca cu tot cu acea camasa de pinion de la viteza 5 cred.Pe acel pinion se aflau 3 chestii de metal(nu stiu cum se numesc)1 din ele cred ca a picat prin cutie,si am alta cutie donatoare de unde pot lua acea bucatica de metal.Intrebarea mea este daca in urma iesirii acelei furci am deranjat ceva pe acolo.
sebymesteru
Daca ti-a cazut "catzelul" ala de cuplaj prin cutie e nasol,nu te-as sfatui sa o montezi asa la loc fara sa il scoti din interiorul ei. E posibil sa nu ajunga printre pinioane dar e si mai posibil sa ajunga antrenat de ulei. Si daca ti-a iesit sincronul de pe pinion si nu ai vazut cum statea acolo inainte iarasi e nasol ca va fi putin ciudat sa-l pui inapoi. Dar daca iti merge mintea putin te descurci,mie mi-au cazut catei aia de vre-o 3 ori cand am pus capacul la loc(cutia era montata si eu eram sub masina). Mare grija cand montezi capacul la loc,sa ai toate furcile aliniate si cautatorul intre ele,sa nu patesti ca mine,sa iti ramana a5a cuplata ca se incaleca vitezele si il dai iarasi jos. Poate colegii stiu alta varianta de motaj,eu nu am reusit sa-l remotez corect fara sa dau jos mai intai limitatorul cu bila,arc si surub din lateralul capacului. Altfel cand il montam,cautatorul imi impingea furca vitezei a5a in fata si intra doar pe celelalte furci...e putin nasol de explicat fara sa ai piesele in fata ca sa intelegi despre ce e vorba...
Assu
Domnule Seby,am montat acel "catel" de care spuneti dar este o diferenta intre cel avut pe cutia de pe masina si cel de pe cutia donatoare (model 365-11).Catelul lipsa era cu un canal pe mijloc la interior iar cel inlocuitor este drept.Am vrut sa schimb toti 3 catei dar la unul din locasurile sincronului nu pot pune ,deoarece are 2 varfuri de arc iesite spre exterior si acele varfuri intra in acel canal de la catel.Totusi am montat 2 din aia drepti si 1 din acela cu canal,si sper ca o sa mearga.Am mai dat de o bila de metal ce am dedus ca venea in interiorul capacului ,si aceasta bila ajutata de un arc preseaza pe tija furcii de viteza a 5-a.Tot am vazut diferite discutii despre aceasta bila.Sa inteleg ca despre ea este vorba in toate cutiile de 5 trepte,care poate pune mari probleme,sau mai exista si alta.
EDIT: Tocmai ce am inceput a desface carcasa ambreiajului sa incerc scoaterea acelui "catel" si am mai dat de o bila metalica mai mica,decat cea care vine la capac in spate.Imi poate spune cineva cam pe unde vine aceasta bila,sau e cazul sa nu ma mai complic si sa imi iau alta cutie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.