Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cutie viteze Nova 97
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Francisco
Masina in timpul mersului merge numai in vitezele 1 si 2( inclusiv marsalier), cand vreau sa o bag in viteza a 3-a viteza motorului se micsoreaza imediat si un zgomot de carait si suierat la cutia de viteze(ca la tractor). Am cautat la sistemele de sub masina si nu am gasit nimic neobisnuit, bucsile de plastic find schimbate de curand( 2 luni) si nici foarte stranse nu erau, jocurile erau normale. Am desfacut capacul cutiei de viteze( bineinteles am strans uleiul) iar primul sincron parea normal cu dintii intregi dar uzati si nu am continuat sa merg mai departe ca sa ajung la al 2-lea sincron. Am dat cautare pe forum dar nu am gasit cea ce trebuie......
Razvan_Ionut
era bine sa continui un topic deja deschis cu probleme la cutia de viteze si postai intrebarea acolo....in fine...ceea ce ai vazut cand ai desfacut capacul erau pinioanele de la viteza 5 , celelalte sunt in interior , e posibil sa fie sincroanele uzate si din cauza asta sa nu iti intre in viteze.

ai avut ulei suficient in cutie? sa nu cumva sa fi blocat treptele din cauza uleiului insuficient . eu asa am patit dar a ramas blocata in viteza a 3-a.
Francisco
Cred ca era 1 litru si ceva de ulei in cutie si era cam apos( nu am schimbat niciodata uleiul doar am complectat) si avea o sclipire de bronz ca o pilitura sau ceva asemanator........ Si ce forma are fiecare sincron si cate sincroane sunt(cate cu 3 safrene si cate cu 3 butuci plini pe coroana sunt in cutia de viteze)?
corbex
Ce ai tu la cutie e treaba de mecanic bun. Auzi, avea 1 l de ulei! unsure.gif
neacsugabrie



QUOTE(corbex @ 21 Jul 2013, 20:47)
Ce ai tu la cutie e treaba de mecanic bun. Auzi, avea 1 l de ulei! unsure.gif
*


Da dar,era cu pilitura tongue.gif
Francisco
Cat ulei trebuia sa fie in cutie?
Razvan_Ionut
vreo 4 litri , daca ai gasit pilitura .... e cam vai de mama ei.
b 45 bwy
Daca cunoaste cineva un mecanic care repara cutii la preturi rezonabile va rog lasati ne un nr aici,ca si la mine fluiera a 5 a si se aude urat in frana de motor
Francisco
Poate sa fie din cauza uleilui? Sincroanele nu par a avea ceva, dar nu am umblat sa vad mai departe............
PH-06-BOA
Daca scati pilitura din ulei, cat mai ramane? Lasa asta, sti cam ce face fiecare piesa din cutie, sincronul...? Nu rezolvi doar cu datul capacului jos. Trebuie demontata total cutia, apoi pinioanele de pe balador, si remontate dupa ce se inlocuieste ce e defect. A I-a si a II-a, formeaza o grupa, si a III-a cu a IV-a, cea de-a doua grupa de schimbare. A V-a e singura. Intra a V-a ? Daca intra, totul e la 3-4. Iata si poze cu una desfacuta. Atentie mare la bilele de blocare, zavorare, si la pozitia furcilor. Daca nu ai o logica pentru fiecare pinion si piesa care lucreaza la compunerea unei trepte, e bine da le marchezi cu ceva vopsea pozitia, pentru a nu le monta invers. Dupa asta, sigur nu vei dormi cateva nopti, in asteptarea de clienti sa le repari cutiile! Daca esti aproape de Ploiesti, vino sa faci exercitii pe una demontata, dupa care sa s-o faci p-a ta, daca pana acum n-ai reusit.
Francisco
Am facut rost de o cutie de viteze de SuperNova, se potriveste?
b 45 bwy
NU
vladut88
Eu zic ca ai sanse , daca pe motorul de supernova solenza merge cutia de dacie , si pe nova merge cutia de supernova , evident cu modificarii la suportii motorului , plus cutie , plus timonerie, folosesti placa de presiune de nova , rulmentul de supernova merge , si disc de ambreiaj folosesti de papuyc diesel sau solenza diesel , iti mai trebuie si o pompa de ambreiaj
danciusergiu84
si planetarele
vladut88
Planetare de supernova cu capete de nova , alea vin la fix
andrei_broasca21
QUOTE(Francisco @ 20 Jul 2013, 23:07)
Masina in timpul mersului merge numai in vitezele 1 si 2( inclusiv marsalier), cand vreau sa o bag in viteza a 3-a viteza motorului se micsoreaza imediat si un zgomot de carait si suierat la cutia de viteze(ca la tractor). Am cautat la sistemele de sub masina si nu am gasit nimic neobisnuit, bucsile de plastic find schimbate de curand( 2 luni) si nici foarte stranse nu erau, jocurile erau normale. Am desfacut capacul cutiei de viteze( bineinteles am strans uleiul) iar primul sincron parea normal cu dintii intregi dar uzati si nu am continuat sa merg mai departe ca sa ajung la al 2-lea sincron. Am dat cautare pe forum dar nu am gasit cea ce trebuie......
*


poate sa fie de la furca de comanda pt 3-4 de acolo vine si aceea pilitura ca de bronz. sa tocit si marit spatiu de comanda a furcii . eu am patit de a scapat o furca intre comenzi si sa blocat in 1 a . am luat-o in casa si am desfacuto . cum a zis si ph-06-boa daca ai putina logica + manualu poti sa ti-o faci singur .
catalin4567
Salut !am si eu o problema cu cutia de viteze la o nova din 2000 in ori ce treapta de viteza bag intra numai a 3-a si a 4-a de la ce ar putea sa fie?
nikuniku
timonerie stramba/jocuri mari in bucsile timonerei,sau cutie defecta
nova.super.gti
AM EU O CUTIE DE VITEZE DE NOVA DACA VRETI
0761199682
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.