Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: murim de cald in BUCURESTI
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
nasty
Bucuresti
Capitala mutata de la Targoviste in Baragan, in 1659, la cererea turcilor
http://ro.wikipedia....wiki/București
sufera din cauza caldurii, mai ales acum consecinta defrisarilor padurilor din jur ( Baneasa
http://www.slideshar...padurea-baneasa
http://jurnalul.ro/s...asa-643344.html, Codrii Vlasiei, din care facea parte si padurea Baneasa,
http://ro.wikipedia....Codrii_Vlăsiei), a parcurilor si spatiilor verzi, care existau pe stradute si in curtile caselor.
Pe Google earth se vede daca se muta cursorul la diferiti ani, cum scade in timp suprafata de verdeata a Bucurestiului.
Ex. recent: “ Piata Universitatii, fara pic de verdeata, desertul de piatra si beton dogoreste cat e ziua de lunga”
http://www.hotnews.r...-ziua-lunga.htm


Ce se mai poate face?

ca "greseli" se fac in continuare...
Alydor
un prim pas ar fi sa nu se mai deschida topicuri tampite.


Suma respectelor, Alydor
vi_escu
nasty de ce te vaiti, vara asta chiar a fost.. racoare. Pana acum tongue.gif

cdadan
Aceul face bine, recomand.
Iulikk
Veniti la mare. Seara daca sunt 25 de grade e bine....
AR-18-MOS
Azi dimineata la ora 5:30, erau 13°C in Arad tongue.gif
MuciX
bygy, se confirma? nedumerire.gif
nasty
capitala nu mai poate fi mutata, dar cred ca s-ar putea scade temperatura in oras cu niste masuri copiate de la altii sau din experienta vechiului Bucuresti.
De ex toate parcarile mari sa fie acoperite cu panouri solare - cand pleci din o asemenea parcare, nu o sa-ti friga volanul mainile, iar panourile vor produce energie el eco.
klaus
panourile solare nu racoresc orasul...
Ca parca era vorba de oras, nu de masina.

Plus, am putea muta capitala intr-un loc accesibil, usor de construit, cu drumuri de acces largi, cu resurse de apa multe etc. La Machu Pichu, de exemplu.
Marty
Unde mai pui ca e deja construit cit de cit p-acolo, nu e ca si cum am lua-o de la 0.
vis-a-vis
Pe astia nascuti aici nu i-am auzit sa se vaite... Insa astia aciuati zici ca-s bagati la microunde...
Markos
QUOTE(klaus @ 23 Jul 2013, 20:55)
La Machu Pichu, de exemplu.
*


Ba la Lacu Pichu.
kum
duminica asta sleep.gif
[attachmentid=1627898877]
vijelie
Da, 16C dimineata de iulie e grozav de cald.
O atmosfera mai respirabila s-ar obtine si prin evacuarea excrementelor de caini cu tot cu potai.
Dar, oh, nu e eco sad.gif
Markos
Io aº interzice dizãlurile-n oraº.
C a t a l i n
Ba io le interzic primu'. BTW, votați mãru!
vijelie
Nu stiu cine e maru dar bag sama ca nu prea se mai lauda lumea cu ecologismul oportunist promovat de politicieni tineri, de viitor, ca dl Remus Cernea.
l@u
QUOTE(vijelie @ 23 Jul 2013, 22:37)
O atmosfera mai respirabila s-ar obtine si prin evacuarea excrementelor de caini cu tot cu potai si stapani !
*


klaus
Va referiti la dieselurile de pe autobuzele RATB-ului? Sau la cele de pe tiruri?
vijelie
Dezavuez, haite de caini cu stapani nu am vazut inca.
Fara, da.
l@u
QUOTE(klaus @ 23 Jul 2013, 22:57)
Va referiti la dieselurile de pe autobuzele RATB-ului? Sau la cele de pe tiruri?
*



nicidecum ! creca la ascutitorile turate la 5-6000rpm ,
bygy007
QUOTE(MuciX @ 23 Jul 2013, 19:03)
bygy, se confirma? nedumerire.gif
*


cica pe pa aeroport ar fi fost chiar 12
nasty
pai tocmai asta vreau sa remarc, diferenta de temperatura,dintre zona betonata a cartierelor, parcarilor uriase, fara vegetatie si marginea spre camp ( Institut Meteo), care e de 3-4 grade.
Nu simtiti seara cand iesiti, sa zicem din Herastrau, ca parca intrati in cuptor?
De luni cred ca veti observa mai clar diferenta.
vijelie
Sunt lucruri firesti, materialele au proprietati fizice diferite, intocmai ca si posibilitatile financiare ale oamenilor, de-aia unii stau langa padure la racoare si altii se vaita printre blocuri de cald.
Dan73
@nasty...cineva a manarit albedou la asfalt mad.gif
nasty
nu sunt lucruri firesti, uite niste strazi din Buc cu verdeata, care nu se incing la soare la 50 de grade si care sunt generatoare de aer curat si pt vecinatati:
b76bgaarh
Mijto rangeul.

Ps câte maºini.
nasty
aceste stradute sunt distruse sistematic si in locul unei curti cu gradina si capaci, apare pe toata sectiunea curtii, blocuri de cateva etaje, in fata carora s-au taiat si copacii de pe trotuar. Aici, la nivelul asfaltului negru, cu albedoul cel mai nefavorabil, se ating peste 50 grade si se acumuleaza caldura.
iulia_boris
QUOTE(nasty @ 24 Jul 2013, 08:06)

Nu simtiti seara cand iesiti, sa zicem din Herastrau, ca parca intrati in cuptor?
De luni cred ca veti observa mai clar diferenta.
*


Las' ca si-n Herastrau dup-o ploicica scurta creste umiditatea de nu stii cum sa iesi din parc.
Daca nu exista aeraj te coci si-n padurea seculara.
Poti interzice constructia blocurilor?
A emigrarii catre Bucuresti?
Tu ai dreptate in ceea ce spui dar imposibil de realizat pt ca mandra copitala este vesnic in ascensiune.
tatabobu
QUOTE(iulia_boris @ 24 Jul 2013, 12:41)

Poti interzice constructia blocurilor?

*



Da. Cel putin in unele locuri.
Markos
Pe o strãduþã din cartier era singurul pãrculeþ din zonã. Câteva bãnci, 2-3 leagãne, iarbã ºi copaci.

Parcela a fost revendicatã în justiþie, recuperatã ºi vândutã rapid unui "dezvoltator imobiliar". Acum avem acolo un frumos bloc de 5 etaje (singurul din tot cartierul), cu apartamente de vânzare. Preþurile sunt indecente, dar nu mai sunt decât 3-4 apartamente nevândute sleep.gif
vijelie
Si moare cineva ?
Markos
Zilnic moare cineva.
b76bgaarh
pare un proiect facut de firma allplan.

ct-03-tvy


Pentru unii a avea copaci si verdeata inseamna bataie de cap mai mare , toamna cad frunzele care trebuiesc maturate de cineva.
Alydor
Sa puna brazi artificiali.


Suma respectelor, Alydor
bygy007
ca tot veni vorba , incepind de luni pina marti timisoara va fi canicula 35-37 , apoi se lasa spre capitala , miercuri joi, si dupa , raminem pe un 32 33 grade biggrin.gif
Brainie
[attachmentid=1627899158]
Poza asta e de pe google, din 2009; cam la fel arãta acum 3-4 luni. Acum o lunã, când am trecut ultima datã pe acolo, spațiul verde respectiv (cã pãrculeț e cam mult spus) era la cota -6 - -7, cu ceva beton și armãturã pe jos. Sã vedem la ce cotã (cu plus) se va opri. Bloculețele din laterale sunt P+3 și demisol+2. Spațiul liber (fost), din perete în perete și din trotuar la clãdirea din spate, nu cred sã aibe mai mult de 15x20 m.

În comitatul nr. 1, son altesse Andre de Killi-Man.

nasty
QUOTE(iulia_boris @ 24 Jul 2013, 12:41)
Las' ca si-n Herastrau dup-o ploicica scurta creste umiditatea de nu stii cum sa iesi din parc.
*


sa taiem si copacii din parcuri?
sorin1983
sa plantam blocuri
Markos
Yep.
nasty
QUOTE(sorin1983 @ 25 Aug 2013, 13:18)
sa plantam blocuri
*



TOTUSI am gasit o straduta unde chiar s-au plantat copaci, banuiesc ca e initiativa privata.

Subiectul moare din cauza ca s-a racorit, dar totusi sezonul impaduririlor e toamna si primavara, cand uitam de caldura indurata si ne doare-n basca.

29 Aug 2013, 10:55:
niste campuri agricole pe langa Bucuresti care ar putea fi impadurite si transformate in parcuri.
vijelie
Adica sa nationalizam terenuri (agricole se pare) pentru 3-4 saptamani de caldura (iarasi un termen relativ, atat prin parametri cat si prin raportare la individ) pe an ?
Nu mai bine scoatem tirurile si camioanele (inclusive autobuzele RATB) din oras ?
corbex
Corect! Cine mai merge cu autobuzele de cind ne indoapa reno cu masini?
Markos
Mai bine astupam cu ceva gaurile din stratul ala de ozon.
vijelie
Putintica rabdare:

Gaura din stratul de ozon se inchide
In cel mult 24 de ani, invelisul atmosferei care filtreaza ultravioletele va fi refacut.

http://www.ecomagazin.ro/gaura-din-stratul...zon-se-inchide/
Diac
Acuma eu as renunta fara prea mari regrete la mosia de la Frumusani daca as primi suma corecta naughty.gif
dizzy
Si cresterea copacilor poate fi un business profitabil.
http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/o-i...in-romania.html
nasty
QUOTE(Diac @ 29 Aug 2013, 15:03)
Acuma eu as renunta fara prea mari regrete la mosia de la Frumusani daca as primi suma corecta  naughty.gif
*



pe langa Bucuresti sunt culturi de porumb si grau si de ani de zile agricultorii se plang ca abea scot cheltuielile. Este si un program CE prin care primesti bani la impadurire. mai mult decat castgi cu cerealele.
Pe vremuri pretul pamantului era cam de 30 de ori valoarea recoltei pe an.
vijelie
Interesant.
Si totusi... cati cetateni au murit de cald anul asta ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.