Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trozneste cutia de viteze ce-i de facut?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valex19
salut ,in primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie .
Am probleme cu, cutia de viteze a unnei dacii 1310 din 93, are urmatoare le probleme :la rece intra in viteze cu usurinta , daca am parcurs 15-20 de km deja au inceput problemele intra greu in viteza ( zici k am in cutie "pamant),trebuie sa o fortez si dupa indelungi incercari intra si in viteza da se aude un troznet de parca ai da cu cicanu in ea , caraie la treapta 1 de zici k plec cu autobuzu dp loc, a 2 trozneste de parca sa rupt cutia in doua .
Am auzit mai multe opinii cum ar fi , ca este placa de presiune fisurata sau sincroanele la cutie uzate , am schimbat si uleiul la cutie , i-am pus si valvolina crezand ca problema vine din cauza uleiului .
ASTEPT SI PARERIRE VOASTRE
b 45 bwy
Ia incearca sa mai strangi un pic ambreiajul,asa facea si la mine(adik fal sa tina mai sus)
valentin22
Sall
Nu are nimic cutia de viteze ,la tine problema este de la ambreiaj.
valex19
salut , maine dau cutia jos dp masina sper sa nu-mi ia o zi intrega pt ca nu am demontat-o niciodata , ambreiaju nu a mai fost schimbat d 5 ani este posibil sa fie si din cauza asta , dar de ce intra greu la cald in viteze ( cu forta bruta )??
multumesc pt informatii
ChrisSs
Poate sa iti face toate chestiile astea strict din cauza uleiului daca zici ca l-ai schimbat, asa au patit cativa colegi, au schimbat uleiul in cutie si au bagat ce au crezut ei ca ar fii bun, la rece era ok, dupa ce se incalezea umpic uleiul zici ca era cutia praf, dupa ce au schimbat din nou uleiul si au pus ce scria in cartea tehnica a masinii totul a fost ok, mergea ca noua. Eu asta iti spun din ce am intalnit, nu spun ca acelasi lucru e si la tine. Si la mine la Dacia intra mai greu uneori si "trosneste" dar e din cauza sincroanelor care sunt cam uzate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.