Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei cutie viteza Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sasu Vick
Întrebare: merge băgat ulei la cutia de viteză pe la sonda de mers cu spatele,care aprinde becurile pe marsarier,și cam câți litri intră ?

Multumesc!
DJ-55-AMC
Poi defapt chiar pe acolo se baga. In cutia tip 352 intra 2 litri iar in 365 intra 2.5 litri. Asta daca e cutia goala dar daca vrei doar sa completezi bagi ulei pana da pe afara pe la gura de umplere.
razvan1985
uleiul se introduce in partea opusa sondei de marche arriere,pe la busonul cu cap patrat,si intra 1,7-1,8l(daca e goala cutia),bagi pana cand incepe sa curga pe la buson. wink.gif
Sasu Vick
Pe unde se bagă ulei de fapt la mine este lipit cu poxilina cred ,așa am cumpărat mașină cu surubul rupt și lipit,d aia întreb daca mai pot bagă prin alt loc că să nu mai umblu la liputura.
App dacia mea este din 1999 L,cu 5 viteze cutia ,cineva mi-a spus că intră 2.5 litri

Mai aștept păreri, tks

9 Aug 2013, 19:56:
Pe unde se bagă ulei de fapt la mine este lipit cu poxilina cred ,așa am cumpărat mașină cu surubul rupt și lipit,d aia întreb daca mai pot bagă prin alt loc că să nu mai umblu la liputura.
App dacia mea este din 1999 L,cu 5 viteze cutia ,cineva mi-a spus că intră 2.5 litri

Mai aștept păreri, tks
vladut88
Se poate baga , dai drumu la tot uleiu jos , si bagi altu nou 1,8 /2 litri , sa nu bagi pana sus la sonda ca e prea mult , sonda e mai sus , cand bagi uleiu cutia de viteze sa sa fie in marsarier sa nu te incurce axu din cutie
Sasu Vick
Cred că o să încerc mâine,am cumpărat ulei Prista bulgăresc 17lei litru 80W90 ,cred că este bun de ceva față de românesc......acum am ulei hidraulic în cutie așa a băgat mecanicul smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.